Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > GÜNDEM > Denizdeki gizli tehlike “çeken akıntı”ya dikkat!
Denizdeki gizli tehlike “çeken akıntı”ya dikkat!

Denizdeki gizli tehlike “çeken akıntı”ya dikkat!

07.07.2018 11:14 12 14 16 18 yazdır
Bartın’da emniyet güçleri, cankurtaranlar ve ilgili birçok kurum vatandaşları, Karadeniz'in karakteristik özelliği olan "çeken akıntı" tehlikesine karşı uyarmayı sürdürüyor.

 

NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

Yaz sıcaklarının iyice bastırmasıyla birlikte Bartın’da plajlar iyice hareketlenirken hareketlenen plajlarda boğulmalara karşı önlemler de arttı.  Sahillerimizdeki akıntının neden olduğu “çeken akıntı” diğer adıyla rip dalgalarına dikkat çekilirken, Bartın’da emniyet güçleri, cankurtaranlar ve ilgili birçok kurum halkı bilgilendirmeye devam ediyor.

Karadeniz’de etkili olan, halk arasında 'çeken akıntı' olarak bilinen 'rip akıntısı', boğulmalara yol açıyor. Bartın Belediyesi’nin İtfaiye Müdürlüğü’nce İnkumu’nda, İl Özel İdaresi’nce yapılan çalışmayla da Mugada, Güzelcehisar, Çakraz sahillerinde cankurtaranlar görev yapmaya başladı.
Bartın’da halkın yoğun kullandığı sahil şeridinde boğulmalara karşı tüm önlemler alındı. Cankurtaranlar, denize girenleri uyarırken, tehlikeli durumlarda da anında müdahale ediyor. Özellikle il dışından gelip, denize girenler çeken akıntıya karşı uyarılıyor. Tatilcilere, bu konuda uyarıların yer aldığı broşürler de dağıtılıyor.

Denizden gelen sinsi tehlike ‘çeken akıntı’, her yıl yüzlerce kişinin boğulma tehlikesi atlatmasına ya da hayatını kaybetmesine neden oluyor. Profesyonel yüzücülerin bile karşı koyamayacağı güçte olan rip akıntısı, Türkiye’de özellikle Karadeniz sahillerinde yüzücüleri tehdit ediyor. Peki, çeken akıntı nedir? Akıntıya kapılan kişiler, nasıl kurtulabilir? İşte yanıtları… 

Çeken Akıntı Nedir?

 

Çeken akıntılar, deniz dip yapısının topuk-dalyan-topuk (kum tepeciği-yarık-kum tepeciği) şeklinde olduğu bölgelerde görülen ve sığ sudan derin suya hareket eden oldukça kuvvetli akıntılardır. Rüzgarlı havalarda topuklarda (kum tepesi) kırılan dalgaların dalyan (çukurluk) bölgelerinden geriye doğru hareketi sonucu oluşan bu akıntılar, dünya şampiyonu bir yüzücünün dahi karşı koyamayacağı kadar güçlüdür.

 

Çeken akıntı nerelerde ve ne zaman görülür?

 

Çeken akıntılar tüm Karadeniz sahillerinde görülebilen kuvvetli akıntılardır. Rüzgârlı, fırtınalı ve dalgalı havalarda görülür. Dalga yüksekliği arttıkça çeken akıntının gücü de artar.

 

Çeken akıntı neden tehlikelidir?

 

Halk arasındaki yaygın söylentilerin aksine, bu akıntılar insanları dibe çekmezler; akıntıya kapılanları kıyıdan uzaklaştırıp açığa doğru taşırlar. Boğulma olayları, nispeten güvenli sığ sulardan açığa doğru çekildiğini fark eden insanların, korku ve panikle çırpınarak kıyıya dönmeye çabalamaları ve sonuçta yorgun düşerek kendilerini su üzerinde tutamamaları sonucunda gerçekleşmektedir. 

Nasıl tespit ederiz?

 

Denizin belli bir bölgesinde su rengi, diğer bölgelerden bariz biçimde farklıysa; sanki bir kanal boyunca devam eden birbirine karışmış ve düzensiz ilerleyen su görüntüsü varsa; düzenli bir biçimde denize doğru ilerleyen köpükler bulunuyorsa; kıyıya doğru gelen dalgalarda bozulma ve düzensizlik görülüyorsa; o bölgede çeken akıntı görülme riski yüksektir.

 

Çeken akıntıya kapılmamak için neler yapmalıyız?

 

Dalgalı havalarda denize girmemeyi tercih edin. Denize girmek için cankurtaran ve sağlık ekibi bulunan sahil ve plajları tercih edin. Çocuklarınız denizdeyken bir an bile gözlerinizi onlardan ayırmayın. Kendiniz ve çocuklarınız için, denizde su yüzeyinde kalmanızı sağlayacak can yeleği, can simidi gibi can kurtarma malzemeleri bulundurun. Tek başınıza denize girmeyin. Yanında kurtarma malzemeleri bulunan ve iyi yüzme bilen birisini gözcü olarak sahilde bırakın. Denize mutlaka deniz kıyafetiyle girin.

 

Akıntıya kapılırsak neler yapmalıyız?

 

Çeken akıntıya kapılmanız halinde öncelikle sakin olun. Akıntı sizi dibe çekmez, sahilden açığa doğru sürükler. Sahile doğru yüzmeye çalışarak kendinizi yormayın, akıntıyı yenemezsiniz. Akıntının sizi götürmesine bir süre izin verin. Akıntı zayıfladığında sahile değil, yanlara doğru yüzerek akıntıdan kurtulun. Her zaman su üzerinde kalmaya çalışın ve elinizi kaldırarak yardım isteyin.

 

Akıntıya kapılan birini gördüğümüzde nasıl yardım etmeliyiz?

 

Deniz içerisinde elini kaldıran birini gördüğünüzde bu kişinin yardıma ihtiyacı olduğunu bilin. Kişiyi sakin olması konusunda uyararak derhal cankurtaran çağırın. Cankurtaran yoksa, can simidi, halat vb. deniz malzemeleri atarak yardım edebilirsiniz.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri