Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > GÜNDEM > DENFA çalışanları kendini maden ocağına kapattı
DENFA çalışanları kendini maden ocağına kapattı

DENFA çalışanları kendini maden ocağına kapattı

29.06.2018 09:47 12 14 16 18 yazdır
Amasra'da Hattat Holding’e ait madende HEMA'ya bağlı DENFA taşeron şirketinde çalışan ve işten çıkartılan 70 kadar maden işçisi kendilerini maden ocağına kapatarak eylem başlattı.


Maden işçileri yayımladıkları video ile eylem başlattıklarını duyurdular. Maden ocağının girişinde çekilen videoda bir işçi eylem yapan grup adına yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi:


“SGK primlerimiz eksik yatırılmış”


“Biz Gömü Köyü HEMA kuyuları yeraltı maden çıkarma işlemini yapan DENFA şirketinin çalışanlarıyız. Çok tehlikeli sınıfta sayılan işçileriz. Hayatımızı tehlikeye atarak çalışan işçiler olarak, işimizi zamanında yapmamıza rağmen maaşımızı alamıyoruz. Yapmış olduğumuz araştırmaya göre SGK sigorta primlerimizin de eksik yatırıldığını tespit ettik.

 

“Hakkımızı istiyoruz”

 

Bizler, ‘Çalışanın hakkını alın teri kurumadan veriniz’ diyen bir peygamberi olan dinin mensupları olarak ailelerimizin rızkını çıkarmak için her gün ölümle burun buruna çalışırken hak ettiğimiz haklarımızın ve tüm ücretlerimizin verilmesini istiyoruz. Görüldüğü üzere, çalışmak için hazır olduğumuz halde ücretlerimizi alamadığımızdan ötürü işi görmekten kaçınma hakkımız olmasına rağmen iş akitlerimizin sonlandığına dair bilgi aldık. Biz bir yere gitmiyoruz. Hakkımızı istiyoruz. Tüm kamuoyunun da yanımızda olmasını istiyoruz.”

Yaşanan süreç ulusal basında da haber oldu. BirGün gazetesine bilgi veren bir işçi süreci şöyle anlattı:
“24 Haziran seçimlerinin üç ay öncesinde 91 madencinin içeride 3 aylık birikmiş maaşı vardı ve ödenmiyordu. Bizler de iş bıraktık. İşi bıraktığımızda taşeron firma olan DENFA İnşaat, yüklenici firma olan HATTAT Enerji ve Maden Tic. A.Ş Amasra İşletme Genel Müdürlüğü’ne iki resmi bir yazı gönderdi.

18 Mayıs tarihli yazıda, ‘İşveren tarafından işçi maaşının ödenmemesinden dolayı çalışanlar 4857 sayılı İş Kanunu iş görme borcunun yerine getirmekten kaçınmıştır. 26.05.2018 tarihine kadar şantiye tatil edilmiş olup, sadece nöbetçi personel bulunacaktır’ ifadeleri yer aldı.

28 Mayıs tarihli yazıda da işçilerin maaşının hala ödenmediği belirtilerek işverenin işçi ücretlerini ödeyene kadar şantiyenin tatil sürecinin devam edeceği bildirildi.

Bu süreçte bizler şantiyeyi terk etmedik, eylem yaptık. 6 Haziran’da içeride olan iki aylık maaşımızın ödenmesi sonucunda işbaşı yaptık. Şimdi de taşeron firma olan DENFA’nın eylem yaptığımız süreçte sigorta primlerimizi ödemediğini ve iş akdimizin feshedildiğini öğrendik.

Şu anda üç vardiyadan toplam 70 kişi madende. Bizler sigorta primlerimizin yatırılmasını, maaşımızın ödenmesini talep ediyoruz. Yasal hakkımızı kullanarak iş görme borcunu yerine getirmedik. Yasal olarak bizler haklıyız.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri