Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > YAŞAM > Damar Yolundan Hayat Yoluna

Damar Yolundan Hayat Yoluna

16.04.2018 14:35 12 14 16 18 yazdır
Bartın Turgut Işık Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi, Türk Kızılayı Bartın Şubesi ve Karabük Kan Bağış Merkezi tarafından bu yıl ikinci kez düzenlenen “Damar Yolundan Hayat Yoluna” kan bağışı kampanyası başladı.
Damar Yolundan Hayat Yoluna


Nilay Meryem ÇÖMLEK


Bartın Turgut Işık Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi, Türk Kızılayı Bartın Şubesi ve Karabük Kan Bağış Merkezi’nce bu yıl 2’nci kez gerçekleştirilen “Damar Yolundan Hayat Yoluna” kan bağışı kampanyası başladı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen kampanyanın açılış törenine Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, daire müdürleri, vatandaşlar, öğrenciler katıldı.
Vali Dirim, kan bağışı çağrısı yaptı

Her an hepimizin kan ihtiyacı olabileceğine dikkat çekerek kan bağışını her zaman gündemimizde tutmamız gerektiğinin altını çizen Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın’da kan merkezinin kurulması için gerekli verilerin değerlendirildiğini kaydetti. Kan merkezinin kurulabilmesi için belli bir potansiyelin olması gerektiğini ifade eden Vali Dirim, kan vermesinde sakınca olmayan herkesi kan bağışına davet ederek de şunları söyledi:

“Türk Kızılayı yine görevi başında. Görüyorsunuz ki bu meydanda çok ciddi alt yapı desteğiyle kan vermek isteyen vatandaşlarımızın bağışlarını kabul etmek üzere güzel bir organizasyon yapılmış. Kan vermesinde sakınca bulunmayan bütün vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyoruz. Kan vermek aslında çok sağlıklıdır. Bir bağışçı olarak şunu söyleyebilirim ki insan kan bağışladığı zaman kendini mutlu hissediyor ve o gün kendini güzel bir iş yapmış gibi hissediyor, manevi olarak da kendini rahatlamış hissediyor. Burada aynı zamanda kan bağışının yanı sıra kök hücre bağışı da kabul ediliyor. Kök hücre de ihtiyacı olan vatandaşlarımız için oldukça önemli ve kök hücresi bankamızın da güçlenmesi gerekiyor.  Türk Kızılayı da bunun yine en önemli aktörlerinden birisidir.
“Kan bağışını gündemimizde tutmalıyız”


Böylesine güçlü bir ekiple burada güzel bir organizasyon hazırladıkları emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Bu kampanya geçen sene de yapılmıştı ve artık neredeyse bir gelenek haline geliyor. Bartın’da her yıl bahar aylarında kan bağışı kampanyasını yaparak yaklaşık bin 500 ünite kan bağışı toplanması hedefleniyor. Bir gün hepimizin kan ihtiyacı olabilir. Bugün sağlıklıyız belki ama her an ne olacağı belli olmaz ve kan ihtiyacımız olduğunda kan bağışının ne kadar önemli olduğunu anlayabiliriz. Ama kan bağışını her zaman gündemimizde tutmalıyız. Bizler de bağışçı kervanına mutlaka katılalım.


“Potansiyel attığında kan merkezi kurulacak”


Batı Karadeniz’in tüm Kızılay Şube Başkanı ve Başkan Yardımcıları da buradalar, Bartın’daki bu önemli kampanyaya destek verdikleri için onlara da ayrıca teşekkür ediyorum. Bartın’a kan merkezi kurulmasıyla ilgili olarak da verilir henüz değerlendiriliyor. Kan Merkezi’nin kurulabilmesi için belli bir potansiyel olması gerekiyor. Yakın gelecekte de bu şekilde devam edeceğiz gibi görünüyor ama potansiyelimiz arttığında Bartın’da da bir kan merkezi olacaktır.”
Çakın: “Hedefimiz bin 500”


Türk Kızılayı Bartın Şubesi Başkanı Rıza Çakın da “Bizim en büyük hayalimiz kan merkezi kurmak. Kan merkezi kurmanın aşamalarından birisi de kan bağışını artırmak ve güçlendirmek. En büyük hayalimiz ilk bağışçıyı buraya getirebilmek. Geçen yıl bin 300 ünite kanın 700 küsur civarı ilk bağışçıydı. Bu yıl bin 500 ünite kanın bin ünitesinin ilk bağışçı olması için köylerde ve beldelerde arkadaşlarımızla dört aydan beri uğraşıyoruz. Kurduğumuz çağrı merkezi ile telefonla arkadaşlarımız vatandaşlarımızı davet ediyorlar. Araç gönderiyoruz araçlarla buraya getiriyoruz. İkramlarımızdan sonra tekrar evlerine geri bırakıyoruz. Bunun yanında kök hücre bağışını da bilinçlendirmeye çalışıyoruz. İlk gün 200 küsur ünite kanın tamamında kök hücre bağışı da aldık çok büyük bir sevinçle. Bin 500 ünite kan, bin 500 kök hücre hayalimiz var. Bu hayali hayal olmaktan çıkarıp gerçeğe dönüştürmek istiyoruz. Türkiye’de bunu bilinçlendirerek 18 yaş üzeri 65 yaş altı bütün herkesi destek olmaya çağırıyoruz. 20 Nisan Cuma günü akşam saat 20.30’a kadar, son kişi bağış verene kadar kampanyamız devam edecek.” dedi.


Kampanyanın ilk gününe ise vatandaşlar yoğun ilgi gösterirken açılışa katılan protokol üyeleri de kan bağışında bulundu.

 

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri