Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > EKONOMİ > Çipli beton dönemi başlıyor!
Çipli beton dönemi başlıyor!

Çipli beton dönemi başlıyor!

11.01.2018 10:16 12 14 16 18 yazdır
İnşaatlarda kullanılan betonlar bundan sonra çipli olacak.

 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan protokol sayesinde inşaatlarda kullanılan betonların denetimi bundan sonra elektronik ortamda sürekli ve daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilecek.

 

Hedef, daha kaliteli beton

 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, çipli beton konusunda yazılı bir açıklama yaptı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Bakanlığımız arasında ülkemizde inşaatlarda kullanılan betonun denetiminin elektronik ortamda yapılması amacıyla işbirliği protokolü imzalandığını duyuran Özcan, protokol kapsamındaki çalışmayla daha kaliteli beton ve beton malzemelerinin yönetimi, izlenmesi ve takibi konusundaki sistemin oluşturulmasının hedeflendiğini kaydetti. Pilot İl olarak Afyonkarahisar’ın seçildiğini, burada alınacak sonuçlara göre uygulamanın ülke geneline yaygınlaştırılacağını ifade eden Özcan, açıklamasında şu bilgileri verdi:
“Bu kapsamda Bakanlığımızın inşaat yapım uygulamalarına yönelik deneyim ve bilgi birikimi ile Türk Savunma Sanayiindeki izleme, güvenlik ve bilişim konusundaki teknik kabiliyet, tecrübe ve bilgi birikiminin birleştirilerek, betonda çipli sistem (e-beton) uygulamasına geçilecek. Bu sayede betondaki hata, kayıp ve kaçak oranlarının sıfır ya da sıfıra en yakın hale getirilmesi sağlanacak.

 

Tek tuşla merkezden takip

 

Söz konusu protokol ile 2018 yılı ikinci yarısında Ar-Ge çalışmalarının akabinde Türkiye genelinde Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) etiketleri kullanılarak beton denetiminin daha etkin ve verimli bir şekilde yapılması planlanıyor. Böylece inşaatlarda kullanılan betonun standartlara/projelere uygunluğunun tespitine yönelik yapılan işlemlerin her biri Müdürlüğümüz tarafından izlenebilir olacak.

Ayrıca çiplere ya da deneylerin gerçekleştiği cihazlara Bakanlığımızın bilgisi/izni dışında herhangi bir müdahale yapılamayacak ve sonuçlar doğrudan yazılım sistemine aktarılacak.

 

Çipleri Aselsan üretecek

 

Bu sistemin devreye girmesinden itibaren bir yıl içerisinde de kullanılacak çiplerin yerli üretimle elde edilmesi Aselsannet tarafından sağlanacak.

Çipli beton sisteminin yurt genelinde kullanılmaya başlanmasından itibaren denetim ve deney sonuçlarının yapı sahibi ya da kullanıcısı ile paylaşılmasına olanak sağlayacak olan e-devlet sistemine entegrasyonu çalışmaları da eş zamanlı olarak sürdürülecek. Bu sayede inşaatlardaki yapı denetim hizmetleri doğal bir denetime tabi olacak.

 

RFID etiketleri de Türkiye’de üretilecek

 

Öte yandan, dünyada sınırlı sayıda üreticisi olan ve birçok sektörde de kullanım alanı bulunan RFID etiketlerinin kısa zaman içerisinde Türkiye'de de üretilmesine imkan sağlanarak, inşaat sektörünün yanı sıra diğer sektörlerde yerli ve milli RFID etiketlerin kullanımına geçilmesi de hedefleniyor.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri