Ecen Sigorta
20 Temmuz 2018 Cuma
Anasayfa > SİYASET > CHP’lilerden Karayolları işçilerine mücadele sözü

CHP’lilerden Karayolları işçilerine mücadele sözü

08.01.2018 17:21 12 14 16 18 yazdır
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağababa ve Grup Başkanvekili Özgür Özel, Karayolları Bartın Şube Şefliği'ndeki taşeron işçilere, mahrum bırakıldıkları kadro düzenlemesi için çözüm sözü verdiler. CHP'liler,"AKP olmazsa, 2019'da biz kadro veririz" dediler.
CHP’lilerden Karayolları işçilerine mücadele sözü


TOLGA AKINER

CHP’nin hafta sonunda gerçekleştirilen İl Kongresi için ilimize gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ve CHP Grup Başkanvekilimiz Özgür Özel, AK Parti hükümetinin taşeron işçilere kadro olanağı sağlayan düzenlemesinin dışında tutulan Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü Bartın 156. Şube Şefliği’nde çalışan taşeron işçileri ziyaret ederek, mağduriyetlerini TBMM gündemine taşıyacaklarını ve çözüme kavuşana kadar konunun takipçisi olacaklarına söz verdiler.

Milletvekili Yalçınkaya, İlknur Erkan’ın yeni İl Başkanı seçildiği Pazar günkü CHP Bartın İl Kongresi’nin ardından Ağababa ve Özel ile birlikte küçük bir Bartın turu attıktan sonra Karayolları’nın Bartın Şefliği’ndeki taşeron işçilere bir ziyaret etti. İşçilerle selamlaşan ve sohbet eden CHP’liler, işçilerden gelen “biz de kadro istiyoruz” talepleri üzerine, yaşanan sürece ve kendilerinin bu konudaki çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundular.

 

Konu Anayasa Mahkemesi’ne taşınıyor

 

Veli Ağababa, Şefliğin bahçesinde biraraya geldikleri işçilere yönelik olarak yaptığı konuşmada, AK Parti hükümetinin geçtiğimiz haftalarda Meclis’e getirdiği taşerona kadro düzenlemesinin Meclis’ten geçirilmesini CHP olarak istediklerini söyledi. Onun öncesinde de CHP’nin emek büroları, Hak-İş, DİSK ve Türk-İş ile taşeron temsilcilerinin katıldığı bir çalıştay yaptıklarını anımsatan Ağababa, bu çalıştaydan çıkan sonucu da ülke genelinde yayınladıkları gibi ilgili bakanlığa da verdiklerini söyledi. Ağababa, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Maalesef taşerona kadro düzenlemesi Kanun Hükmünde Kararname ile geldi. Bu yüzden sizin mahkeme yolunuz da kapalı. Biz bunu Anayasa Mahkemesi’ne götüreceğiz. Öncelikle bunu söyleyeyim. Biz aynı zamanda parti olarak bu konu ile ilgili olarak bu hafta içinde bir de kanun teklifi veriyoruz. Sizin de içinde bulunduğunuz bütün haksızlığa uğrayan taşeronların mağduriyetini gidermek üzere. Sadece siz değilsiniz bu konuda mağdur olan. 26 tane KİT, özel bütçeli kuruluşlar, ondan sonra devlette çalışıp yüzde 70’in altında kalanlar…

 

“Hükümet övünüyor ama hakkını vermiyor”

 

Bunların birçoğuna kadro hakkı verilmedi. Karayolları’nda da yanılmıyorsam 10 bin civarında işçi… Hükümetin en fazla övündüğü şey ne? Duble yol değil mi? Hükümet en çok bununla övünüyor ama onu yapan emekçinin hakkını vermiyor. Bu bir gasp. Siz her ne kadar anahtar teslim bu işleri, Türkiye’nin yollarını yaptıysanız da şimdi sizin haklarınız ellerinizden alınıyor.

 

CHP’nin namus meselesi

 

Bakın bir kez daha söylüyorum. Bu mesele, CHP’nin namus meselesi. Şunu iyi bilin ki bu taşeron meselesinin buralara kadar gelmesi de CHP’nin ve onun lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun sayesindedir. Asgari Ücret eğer bugün bin 600 TL’nin üzerine çıktıysa bu da CHP’nin sayesindedir. Bunu da bilin. Bu meseleyi de çözeceğiz inşallah. Böyle vicdansızlık olur mu? Bir devlete, bir hükümete bu kadar vicdansız olmak yakışır mı? Burada her siyasi görüşten insanlar var. Taşeronların büyük bölümü de AKP’ye oy veren arkadaşlarımız, vatandaşlarımız. Ama biz onların da haklarını savunacağız sonuna kadar. Çünkü emek yoğun çalışıyorsunuz, sizin yaptığınız iş kutsal bir iş. Bu mücadeleyi birlikte vereceğiz. Siz de birlik olacaksınız, beraber hareket edeceksiniz biz de sizin TBMM’deki sözcünüz olmayı sürdüreceğiz. Salı günü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu saat 13.30’da Meclis Grup toplantısında konuşacak. Bu meseleyi de konuşacak. Bunun tüm Türkiye’de duyurulmasını sağlayacağız.

 

İşçiye OHAL

 

Biz önce OHAL’i kaldıracağız. OHAL ne için ilan edilmiş? FET֒ye mi ilan edilmiş? OHAL, Karayolları’nda çalışanlara OHAL. OHAL, Makine Kimya’da çalışanlara OHAL, bakanlıklarda çalışanlara, Toprak Mahsülleri’nde çalışanlara karşı OHAL. Bu kadar zor mu? Getirin Meclis’e tüm taşeronların kadroya geçirilmesini 1 saatte geçer. Ama getirmediler.

 

“AK Parti vermezse 2019’da biz veririz”

 

Siz canınızı sıkmayın biz CHP olarak sizin yanınızdayız. Bu sonuçlandırılabilecek bir şey. Sizin haklarınızı da bu hükümet teslim edecek. Etmek de zorunda. Hiç olmazsa da merak etmeyin bu haklarınız en geç 2019’da sizlere verilecek. Kim tarafından? İnşallah seçimlerden sonra bizim tarafımızdan. Ben gayet iyi biliyorum, çocuklarınız da sizlerin kadro almanızı istiyor. Söyleyin o çocuklarınız da asla boynu bükük kalmasın. Bu mücadelede asla yalnız değilsiniz. Ve emin olun ki eninde sonunda bu mücadelede başarılı olacağız.”

 

Neden Salı’ya kadar bir şey yapılamadı?

 

CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel de, Ağababa’nın neden konunun Salı günü Meclis’te gündeme getirileceğine ilişkin sözlerine açıklık getirdi. Meclis’in yeni yıl öncesi bütçeyi görüştüğünü ve bitirdiğini anımsatan Özel,  ardından hükümetin Meclis’i tatile sokmak için bir önerge getirdiğini ve kendilerinin karşı çıkmasına rağmen Meclis’i tatile soktuğunu söyledi. Özel sözlerini şöyle sürdürdü:
“Biz dedik ki, ‘Eğer Meclisi tatile sokarsanız şu manaya gelir bu; 1 Ocak’a kadar taşerona kadro verileceğine göre bunu OHAL’le, KHK ile yapacaksınız demektir. Sokmayın tatile’ dedik. MHP orada Meclisi açacak imzayı atmadı. Biz attık, AKP attı, HDP attı, MHP dedi ki, ‘İki kere üst üste aynı konuda karar vermek Meclisi yıpratır.’ Önce AKP ile danışıklı dövüş Meclis’i tatile soktu, sonra yok olmaz dedi. Bütün kamuoyunda infial yarattı bu durum. ‘Meclisi kapattılar taşerona kadro KHK’ya kalıyor’ diye. O zamandan beri de bu konuda hiçbir şey yapılamadı. Niye çünkü Meclis 9 Ocak Salı gününe kadar tatildeydi. O yüzden Salı günü gündeme getirmeye başlayacağız. Bizim dediğimiz olsaydı, Meclis kapanmadan bu konu gündeme gelseydi biz size kadro verilmediğini kanunlaşmadan görecektik ve önerge verecektik. ‘Sözünüz var’ diyecektik. ‘Böyle olursa anahtar teslimciler kadro alamıyor onlara da verelim’ diyecektik.

 

“Anayasa Mahkemesi’ne ‘boz’ diyeceğiz”

 

Bu sefer sözleri olduğundan mecbur tutacaklardı. Ama KHK ile olunca vurdu-kaçtı gibi oldu. Bu yüzden çok ciddi bir sıkıntı var. Biz parti olarak bu konuyu 9 Ocak Salı gününden itibaren çok ciddi bir şekilde dile getireceğiz. Anayasa Mahkemesi’ne de ‘Burada büyük bir aykırılık yaptılar Anayasaya’ diyerek gideceğiz ve KHK’nın bozulmasını isteyeceğiz. Eğer bozarsa eşitlik ilkesine aykırılıktan dolayı sizler de kadro hakkınızı alabilirsiniz.

 

“Haklısınız, kazanacaksınız”

 

Biz yıllarca Karayolları’nda durduk, sizler gibi her yaştan ağabeylerimizle konuştuk. Onlar yıllarca Karayollarında çalışmış muazza davası açmış ve kazanmış hakkı verilmeyenlerdi. Ne kadar sürdü bu iş 7-8 yıl. Kemal Bey her çıktığı mitingde ‘Karayolları çalışanlarının haklarını vereceğiz’ dedi, eninde sonunda bir seçim öncesinde bu haklar verildi. Sizde öyle 7-8 yıl sürmez, ikna yoluyla yada diğer kanuni yollarla mutlaka kısa sürede çözülecektir. Ama biz siz kadroyu alana kadar bunu devamlı dile getireceğiz, bütün milletvekilleri olarak. Ve eninde sonunda kazanan siz olacaksınız. Peki neden? Çünkü haklı olan kazanır. Burada büyük bir haksızlık var. Sizin diğer işçilerden hiçbir farkınız yok. Haklı olduğunuz için, çocuğunuzun rızkını evinizin nafakasını, ekmeğini savunduğunuz için bütün Türkiye’de arkanızda duracak ve siz bu mücadeleyi kazanacaksınız. Söz veriyoruz.”

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya da Ağababa ve Özel’in bir şeyi söz verdiğinde mutlaka yerine getirdiklerini belirtirken, Salı günü itibariyle Meclis açılır açılmaz bu konudaki tüm kararlılık ve hassasiyetleriyle mücadele devam edeceklerini söyledi. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri