Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > GÜNDEM > Çevreci projelere finansal destek
Çevreci projelere finansal destek

Çevreci projelere finansal destek

14.09.2018 10:04 12 14 16 18 yazdır
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, daha yeşil ve yaşanabilir şehirler için bisiklet yolu, yeşil yürüyüş yolu, çevre dostu sokak ve gürültü bariyeri projelerine bakanlığı tarafından finansal destek sağlanacağını bildirdi.


Konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanlığı’nın “100 Günlük Eylem Planı”nda, “Daha yeşil ve yaşanabilir şehirler hedefi kapsamında bisiklet yolu (3 bin km) ve yeşil yürüyüş yolu (3 bin km), 60 km çevre dostu sokak ve 60 bin metrekare gürültü bariyeri yapılması” işinin yer aldığını anımsatan Özcan, şu bilgileri paylaştı: 

Bisiklet yolları

 

“Bu kapsamda; trafikten kaynaklanan hava kirliliğinin azaltılması, gürültü kirliliği, küresel ısınmanın üzerinde olumlu etki yaparak insan sağlığının ve çevrenin korunması açısından bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması amacıyla yapılması planlanan bisiklet yolları ile ilgili projeler için belediyelere destek sağlanacak. 

Yürüyüş yolları ve yaşam alanları

 

Sağlıklı ve çevreci yaşam hedefiyle halkın daha rahat yürüyüş yapabileceği 3 bin kilometre yürüyüş yolunun yanı sıra, yine 5 yılda 60 km çevre dostu sokak projesi ile günlük stresini atabileceği sportif araçların da yer alacağı yaşam alanlarının oluşturulabilmesi için de belediyelere finansal destek sağlanacak.

 

Beden ve ruh sağlığı için gürültü bariyeri

 

Ayrıca ulaşımdan kaynaklanan gürültüye maruz kalan kişilerin beden ve ruh sağlığını koruyabilmek amacıyla gürültü maruziyetini azaltmaya yönelik 5 yılda 60 bin metrekarelik gürültü bariyeri yapımı projeleri için, belediyelere maddi destek sağlanacak. 

Yüzde 45’ina kadar hibe desteği

 

Sözkonusu destek Bakanlığımız ve İLBANK A.Ş. arasında imzalanan Protokol çerçevesinde sağlanacak olup, destekten faydalanmak üzere geliştirilecek projelerin toplam finansman miktarının oransal olarak en fazla yüzde 45'ine kadar hibe desteği sağlanabilecek.

 

Nerelere başvurulacak?

 

Gürültü bariyeri projeleri için başvurular, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü’nün, Mustafa Kemal Mah. Eskişehir Devlet Yolu 9. km.

No:278 Çankaya/ANKARA adresine; bisiklet yolu, yeşil yürüyüş yolu ve çevre dostu sokak projeleri için başvurular ise Dışkapı Ek Bina Ziraat Mah.657 Sok.No:14 06110 Atındağ/Ankara adresindeki İLBANK A.Ş. Genel Müdürlüğü’ne yapılacak.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri