Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > Çevre sorunlarına müzikle dikkat çektiler
Çevre sorunlarına müzikle dikkat çektiler

Çevre sorunlarına müzikle dikkat çektiler

02.03.2018 14:49 12 14 16 18 yazdır
Selçuk Balcı, Batı Karadeniz’deki doğa talanına karşı yürütülen mücadeleye destek vermek ve doğamıza, kıyılarımıza sahip çıkmak için düzenlenen konserde sahne aldı.


Bartın Eğitim-Sen Şubesi, Bartın Kültür Merkezinde, "Doğamıza kıyılarımıza geleceğimize sahip çıkıyoruz Bu memleket bizim" adı altında anlamlı bir etkinlik düzenledi. Batı Karadeniz’de doğanın ve çevrenin talan edilmesine karşı yürütülen çevre mücadelesi deneyimlerini buluşturmak amacı ile yapılan gecede Karadenizli sanatçı Selçuk Balcı sesi ve müziği ile dayanışma konseri verdi.
Değişik çevrelerden siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcilerinin yanı sıra yaşam alanı savunucularının katıldığı gecede Bartın Eğitim Sen Şube Başkanı Sedat Bora, konser öncesi bir konuşma yaptı. Bora, başta Özel İdare tarafından Güzelcehisar’daki 80 milyon yıllık lav sütunlarının turizme kazandırılması amacıyla yapımı sürdürülen ve çevrecilerin büyük tepkisine neden olan rekreasyon projesi olmak üzere Karadeniz’de yürütülen çevre doğa ve yaşam alanlarının savunulması mücadelelerindeki deneyimlerinden bahsetti. Bora, Güzelcehisar’da yapımı süren ve ‘kazıklı platform projesi’ olarak nitelendirilen rekreasyon projesine karşı yürütülen mücadele çerçevesinde bin 500 itiraz dilekçesi toplandığı ve bunların İl Özel İdaresi’ne verildiği, Güzelcehisar köylüleri tarafından da projenin iptali istemiyle yapılan dava başvurusu hakkında bilgiler verdi.
Amasra’da yapılmak istenen termik santral, Güzelcehisar’daki lav sütunlarına yapılan proje, Ulus Ulukaya şelalesi mermer ocakları, Karabük şeker kanyonu HES projesi ve Loç Vadisi HES karşıtı mücadelelerini anlatan sinevizyon gösterisi ile devam eden gecen Karadenizli sanatçı Selçuk Balcı’nın birbirinden güzel şarkıları kendine has yorumu ile seslendirdiği konser ile sona erdi.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri