Ecen Sigorta
17 Temmuz 2018 Salı
Anasayfa > GÜNDEM > ÇED süreci sonlandırıldı!

ÇED süreci sonlandırıldı!

05.01.2018 09:24 12 14 16 18 yazdır
Ulukaya Köyü mevkiinde yapılması planlanan mermer ocağı işletmesi işletmesi için hazırlanan proje tanıtım dosyası, ilgili kurumların olumsuz görüşleri üzerine ÇED süreci sonlandırılarak başvuru sahibine iade edildi. ÇED sürecinin son
ÇED süreci sonlandırıldı!


TOLGA AKINER


Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, kamuoyunda büyük tepkiye neden olan Ulus ilçesi Ulukaya Köyü mevkiinde yapılması planlanan mermer ocağı işletmesi için hazırlanan proje tanıtım dosyasının, ilgili kurumların olumsuz görüşleri üzerine ÇED süreci sonlandırılarak başvuru sahibine iade edildiğini açıkladı.

8 Aralık 2017 tarihinde Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü web sayfasında yayınlanan A) Bartın İli, Ulus İlçesi, Ulukaya Köyü, 201700928 Ruhsat ve 3358221 Erişim Numaralı Saha, B) Bartın İli, Ulus İlçesi, Ulukaya Köyü, 201700927 Ruhsat ve 3358222 Erişim Numaralı Saha için MERS Çevre Mad. Müh. Pro. Dan. İş. Sağ. ve Güv. İnş. San. ve Tic. Ltd. Şti tarafından Çevresel Etki Değerlendirmesi, İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü e-ÇED Çevrim İçi ÇED Süreci Yönetim Sistemine yüklenen iki farklı dosya ile köyümüz Ulukaya sınırları içinde Mustafa Keskin Mermer Ocağı İşletmesi için ÇED Raporu başvurusu yapılmıştı.

 

Büyük tepki çekti

 

Başvurunun yayınlanmasının ardından başta yöre halkı olmak üzere Türkiye genelinde pek çok sivil toplum kuruluşu duruma tepki göstermişti. Başta Drahna Çevre, Kalkınma, Eğitim, Kültür ve Dayanışma Derneği (DRAHNADER) , Ulukaya Köyü Kültür Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği (ULUKAYADER) ve Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği Yönetim Kurulu olmak üzere yapılmak istenen memmer ocaklarına karşı çıkan sivil toplum kuruluşları değişik vasıtalarla yaptıkları açıklamalarda söz konusu mermer ocaklarının işletmeye açılması için istenen ÇED başvurusunun, Türkiye’nin 2000 yılında ilk PAN PARKS Sertifikalı Milli Parkı olan Küre Dağları Milli Parkı’nın mutlak koruma bölgesi sınırındaki tampon bölgelerini kapsadığına dikkat çekerken, 1. dereceden SİT alanı olan Ulukaya Şelalesi ve Kanyonu’nun, açılmak istenen mermer ocaklarına sadece 2-3 km mesafede, arama ruhsatı istenen yerin ise köyün yerleşim sınırında olduğuna dikkat çektikleri açıklamalarda şunlara da dikkat çekmişlerdi:

 

ÇED’in iptalini istediler

 

“Ulus ilçemiz ile ilçeye bağlı köylerin içme suyu ihtiyacının yanında tarımsal sulamanın da karşılandığı Ulukaya Şelalemiz her yıl binlerce yerli ve yabancı turisti misafir etmektedir. Faaliyete geçirilmek istenen mermer ocakları başta Küre Dağları Milli Parkının gözbebeği Ulukaya Köyümüzü etkisi altına alarak, Drahna bölgesindeki komşu köylerimizi Ulus ilçemize değin etkileyecek bir çevre tahribatına neden olacaktır.”

Tüm bu sebeplerden ötürü ÇED başvurusunun iptal edilmesini talep eden yöre halkı ve sivil toplum kuruluşlarının serzenişleri, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü nezdinde karşılığını buldu.

 

Müjdeyi Özcan verdi

 

Çevre ve Şehircilik Bartın İl Müdürü Ali Özcan, herkesin büyük ümitle beklediği müjdeli haberi yazılı bir açıklama yaparak duyurdu. Özcan açıklamasında şunları kaydetti:
“İlimiz, Ulus İlçesi, Ulukaya Köyü Mevkiinde 201700927 ile 201700928 ruhsat numaralı sahalarda yapılması planlanan “ Mermer Ocağı İşletmesi” için hazırlanarak Bakanlığımız e-ÇED yazılım portalında İl Müdürlüğümüze sunulan Proje Tanıtım Dosyasının ÇED Yönetmeliğine göre değerlendirilmesi sürecinde ilgili Kurumların olumsuz görüşleri kapsamında; 25.11.2014 tarihli ve 29186 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ÇED Yönetmeliği 6. maddesi 4. Bendinde bulunan ‘Bu Yönetmelik hükümlerine göre karar tesis edilmeden önce, projenin gerçekleştirilmesinin mevzuat bakımından uygun olmadığının tespiti halinde, aşamasına bakılmaksızın süreç sonlandırılır.” hükmü gereğince, Mermer Ocağı İşletmesine ait e-ÇED portalında işlemleri devam eden Proje Tanıtım Dosyasına ait ÇED süreci tarafımızca sonlandırılmış olup, başvuru dosyaları ilgilisine iade edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri