Ecen Sigorta
18 Eylül 2018 Salı
Anasayfa > EKONOMİ > ÇED süreci başlatıldı!

ÇED süreci başlatıldı!

23.02.2018 09:39 12 14 16 18 yazdır
Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, Bartın Çimento'nun üretim faaliyeti sırasında açığa çıkan atık ısıdan elektrik üretmek için kurmayı planladığı tesise ilişkin dosyayı olumlu bularak ÇED sürecini başlattı.
ÇED süreci başlatıldı!


TOLGA AKINER

Bartın ekonomisinde önemli bir paya sahip olan ve çevreci kimliği ile hem bölge hem de ülke genelinde tüm dikkatleri üzerine çeken Bartın Çimento, adından yine güzel bir proje ile bahsettirmeyi başardı. Fabrikada üretim faaliyeti sırasında açığa çıkan atık ısıdan elektrik üretilmesi için hazırlanan projenin dosyasını inceleyen Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, “uygundur” kararı verilen proje için ÇED sürecini başlattı.

 

Atık ısıdan elektrik üretecek

 

Yeni teknolojiyi yakından izleyen, çalışmalarında takım ruhunu benimseyen ve üretimin her safhasında çevreye son derece duyarlı olan SANKO Holding bünyesindeki Bartın Çimento, müşteri memnuniyeti ve kaliteden ödün vermeden sektördeki ilerleyişine emin adımlarla sürdürüyor. Üretim aşamasında açığa çıkan atık ısıdan elektrik enerjisi üretmek için kolları sıvayan Bartın Çimento, 10 milyon TL’lik yatırım yapılarak 15 ay içinde faaliyete geçmesi planlanan ve tamamlandığında tesisin yıllık elektrik ihtiyacının 4’te birini karşılayacak olan atık ısıdan elektrik enerjisi üretecek bir tesisi hayata geçirmeye hazırlanıyor. 

Dosya yönetmeliğe uygun bulundu

 

Projeye ilişkin hazırlanan dosyayı ÇED süreci için Valiliğe veren Bartın Çimento’ya geçtiğimiz günlerde “olumlu” kararı iletildi. Konuya ilişkin olarak Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün sitesinde paylaşılan bilgide, “Bartın ili Merkez, ilçesi Gölbucağı Mahallesi 2 no.lu ada 13. ve 59. no.lu parseller Mevkiindeki Bartın Çimento San. ve Tic. A.Ş. tarafından yapılması planlanan Atıktan Türetilmiş Yakıt Hazırlama Tesisi (ATY Tesisi) projesi ile ilgili olarak Bartın Valiliğimize sunulan dosya (PTD Dosyası) Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 17. Maddesi doğrultusunda incelenmiş ve uygun bulunmuş olup, projeye ilişkin ÇED süreci başlamıştır. İlgilere ve kamuoyuna duyurulur” denildi.

 

Enerji ihtiyacının 4’te biri karşılanacak

 

Proje kapsamında yapılacak 10 milyon TL yatırım ile fabrikanın bulunduğu alanda 6,23 megavat gücünde bir elektrik üretimi tesisi kurulacak. Bu tesis sayesinde fabrikadaki üretim hattının ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisi olan 110 milyon Kilovat/saat enerjinin yaklaşık olarak 4’te 1’i yani 35 milyon kilovatı fabrikanın üretim faaliyeti sırasında açığa çıkan atık ısıdan elektrik üretilerek karşılanacak.

 

15 ay sonra hizmete girecek

 

Bunun için de WHR olan adlandırılan “Atık Isıdan Elektrik Enerjisi Üretimi Sistemi” kurulacak. Klasik buhar teknolojisiyle atık gazın enerjisinden faydalanmak için kazanlarda üretilen buharı, türbine göndererek jeneratör yardımıyla elektrik enerjisi elde edecek olan elektrik üretim tesisi için de fabrikanın bulunduğu alan içerisinde bin 400 metrekarelik kapalı bir alan oluşturulacak. Bunun dışında yardımcı üniteler de yer alacak. Kurulacak olan tesiste toplamda 12 personelle yılın 365 günü 7/24, 3 vardiya şeklinde hizmet vererek enerji üretiminin kesintisiz sürdürülmesini sağlayacak. Tesisin 15 ay gibi kısa bir süre zarfında tamamlanarak hizmete girmesi hedefleniyor. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri