Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > ASAYİŞ > Can yanmasın diye…

Can yanmasın diye…

05.09.2018 17:15 12 14 16 18 yazdır
İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı “100 Günlük Eylem Planı” kapsamında, Bartın’da 4 günde bin 647 otomobil denetlendi, 186 sürücüye emniyet kemeri takmadıkları için 20 bin 88 lira para cezası kesildi.
Can yanmasın diye…

 

TOLGA AKINER

Bartın’da İl Emniyet Müdürlüğü trafik ekipleri tarafından, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “100 Günlük Eylem Planı” kapsamında, Bartın’da 1 Eylül’de başlattıkları itibaren emniyet kemeri denetimlerinde, şimdiye kadar, bin 647 aracı denetlerken 186 sürücüye 20 bin 88 lira para cezası kesildi. Bartın Emniyet Müdürü Ogün Vural, uygulama ile asıl amaçlanın trafikteki can güvenliğini sağlamak adına sürücülerde emniyet kemerinin önemi ile ilgili farkındalık yaratmak olduğunu belirtti. Vural, “Asla, vatandaşlarımıza ceza kesmekten mutlu değiliz. Ancak, trafik kazalarındaki ölüm istatistikleri incelendiğinde emniyet kemeri takmamanın ölüme ne kadar yüksek oranda sebebiyet verdiğini görmek mümkün. Vatandaşlarımızın belki cebi yanacak ama emin olun bu uyarı onların canlarının yanmasından çok daha iyi. Bunu inşallah onlarda anlayacak” dedi.

 

Basın mensupları da çağrılarak uygulama yapıldı

 

İçişleri Bakanlığı’nın talimatı doğrultusunda trafikte can güvenliğini arttırmak amacıyla yurt genelinde arttırılan emniyet kemeri denetimleri, Bartın’da da 1 Eylül itibariyle hız kazandı. Uygulama hakkında basına bilgi vermek ve emniyet kemerinin can kurturma özelliğini vatandaşlara daha hızlı bir şekilde anlatabilmek amacıyla, dün, Polisevi Kavşağı’nda Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından basın mensupları da davet edilerek uygulama yapıldı. 

Polisler uyarıp broşür dağıttı

 

Trafik kazalarındaki ölüm ve yaralanmaların minimuma indirilmesi ve vatandaşlara emniyet kemeri kullanım alışkanlığı kazandırılması amaçlarının güdüldüğü uygulama kapsamında Polisevi Kavşağı’nda uygulama yapan Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, araçlardaki şoför ve yolcuları emniyet kemeri takmaları konusunda uyararak emniyet kemerinin önemini anlatan broşürler dağıttılar.

 

20 bin 88 TL para cezası kesildi

 

Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri, burada verdikleri bilgide, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan “100 Günlük Eylem Planı”nın Türkiye genelinde olduğu gibi Bartın’da da devreye sokulduğunu belirtirken, ilimiz sınırları içinde 1 Eylül itibariyle başlatılan denetimler kapsamında 4 günde bin 647 aracın emniyet kemeri denetimine tabi tutulduğunu, kurala uyanlara teşekkür edilirken, kural ihlali yaptığı tespit edilen 186 sürücüye toplamda 20 bin 88 TL idari para cezası kesildiğini belirttiler. 

Emniyet kemeri hayata bağlar!

 

Trafik ekiplerinin dağıttığı broşürlerde, emniyet kemerinin hayat kurtarıcı özelliğine dikkat çekilirken, ister şehir içi isterse şehir dışı yolculuk yapılsın araca biner binmez herkesin ilk yapması gereken şeyin emniyet kemerini bağlamak olduğuna dikkat çekiliyor. “Emniyet kemeri hayata bağlar” sloganın insanların kafasına kazınmak istendiği broşürlerdeki şu tavsiyeler dikkat çekti:


Güvenli olalım, mağdur olmayalım

 

“İster şehir içi ister şehirlerarası yollarda olsun aracımızı çalıştırdığımız anda emniyet kemerimizi takacağız. Kısa mesafe bile olsa olası kazalarda emniyet kemeri hayat kurtarıyor. Bundan sonra denetimlerimiz devam edecek. Ekiplerimiz tarafından denetimlerimizi artıracağız. Hem güvenli olalım, hem mağdur olmayalım. 

Neden takılmalı?

 

Olası çarpışma sırasında araç içinde bulunanların ilk olarak araçtan fırlama, cama ve konsola çarpma gibi durumlardan emniyet kemeri sayesinde kurtulabilirsiniz. Yapılan araştırmalar sonucunda emniyet kemeri takılı olduğu kazalarda meydana gelen can kayıpları aynı şartlarda emniyet kemeri takılmadığı için çok daha azdır. Ani fren veya çarpma sırasında örnek olarak 70 km/s hız ile giden araç aniden duracağı için bunun araç içinde karşılığı olacaktır. Emniyet kemeri sizi koltuğa sabitlediği için araç içinde farklı bir tarafa savrulma olmaz. Araç yine takla atsa bile emniyet kemeri sizi çok daha kötü sonuçlardan koruyabilir.

Bunun yaygınlaştırılması için sizinle yolculuk yapan kişileri emniyet kemeri takmaya teşvik etmelisiniz. Arabayla yolculuk yaptığınız çocukları kemer takmaya teşvik edebilirsiniz. Fakat kemerler onlara uygun olarak üretilmediği için kemer aparatı kullanmanız gerekir. Ayrıca kemer boynunuzdan veya yüzünüzden geçirmeniz çok farklı ve kötü sonuçlara yol açabilir. Trafikte hem önde hem de arka koltuklarda emniyet kemeri kullanımı hayat kurtarır. 

Vural: “Amaç ceza ile korkutmak değil”

 

Bartın Emniyet Müdürü Ogün Vural da, emniyet kemeri uygulamaları ile ilgili olarak gazetemize bilgi verirken, hiçbir zaman için denetimlerle vatandaşları sıkboğaz edip huzurlarını kaçırmak, para cezası keserek ihlaleri cezalandırmak gibi bir niyetlerinin olmadığını söyleyerek sözlerine başladı. Bartın’ı ve Bartınlıları çok sevdiğini ifade eden Vural, Bakanlığın talimatı doğrultusunda başlatılan uygulama çerçevesindeki denetimlerin ilk bakışta kesilen para cezalarıyla cebi yaksa da, bunun muhtemel bir ölümlü ya da trafik kazasında canın ya da canların yanmasından çok daha masum bir ceza yöntemi olduğuna inandığını söyledi.

 

Ölüm riskini yarı yarıya azaltıyor

 

Vatandaşlara emniyet kemeri takma alışkanlığını kazandırmak istediklerini belirten Vural, “Asla, vatandaşlarımıza ceza kesmekten mutlu değiliz. Ancak, trafik kazalarındaki ölüm istatistikleri incelendiğinde emniyet kemeri takmamanın ölüme ne kadar yüksek oranda sebebiyet verdiğini görmek mümkün. Vatandaşlarımızın belki cebi yanacak ama emin olun bu uyarı onların canlarının yanmasından çok daha iyi. Bunu inşallah onlarda anlayacak” dedi.
Kısa ya da uzun mesafe farketmez araç içindeki herkesin emniyet kemeri ile kendini hayata bağladığını unutmaması gerektiğini önemle vurgulayan Bartın Emniyet Müdürü Ogün Vural, “Emniyet kemeri, kazalarda ölüm riskini yüzde yarı yarıya azaltıyor. İstatistiklere göre; emniyet kemeri takmayanların yüzde 44’ü kaza sırasında araçtan dışarı fırlarken, bu kişilerin yüzde 75’i maalesef ölüyor. Bu arada sadece otomobillerde değil, otobüs kazalarında da hayatını kaybedenlerin çoğunluğunun emniyet kemeri takmadığı unutulmamalı” diye konuştu. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri