Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > S. Tolga AKINER > Büyük tehlike!
S. Tolga AKINER

Büyük tehlike!

12.09.2017 09:25 12 14 16 18 yazdır
Yazar : S. Tolga AKINER

İnternet ve teknoloji bağımlılığı

Bugün sizlerle ulusal basında da pek fazla yer bulmadığına inandığım ancak, hemen her platformda dikkat çekilmesi ve önlem alınması gerektiğini düşündüğüm, bağımlılıklar konusunda yapılmış çarpıcı bir araştırmanın sonuçlarını paylaşmak istedim.

Yeşilay'ın uluslararası hakemli, akademik dergisi olan Addicta'da (The Turkish Journal on Addictions) yer alan araştırmaya göre; Türkiye'de 12- 18 yaş aralığındaki ergenlerin yüzde 3,6'sının internet ve teknoloji bağımlısı olduğu, ergenlerin yüzde 21,8'inin ise bağımlılık sınırında olduğu ifade ediliyor.

Uzmanlar, zihinsel, duygusal, sosyal ve motor gelişiminin temellerinin atıldığı dönem olan çocukluk dönemi için teknoloji kullanımı konusunda aileleri uyarıyor.

Araştırmada internet ve teknoloji kullanımının ergenler ve gençler arasında oldukça yoğun olduğu ve kullanımın gittikçe yaygınlaşması ile birlikte olumsuz etkilerin de arttığı vurgulanıyor. Oyun konsolundan, internet üzerinden, cep telefonundan ya da tabletten oyun oynayan ergenlerin yüzde 60'nın bireysel oyunları tercih ettiği belirtilen araştırmada, oyun teması olarak ergenlerin yüzde 33'ünün strateji, yüzde 27'sinin savaş ve yüzde 17'sinin ise kumar temalı oyunlar oynadığı kaydediliyor. Araştırmada ergen çocukların spora ve eğlenceye ayıracakları zaman dilimini internette oyun oynayarak harcadıkları da bildiriliyor. Uzmanlar, zihinsel, duygusal, sosyal ve motor gelişiminin temellerinin atıldığı dönem olan çocukluk dönemi için teknoloji kullanımı konusunda aileleri uyarıyor.

En büyük sebep ebeveynlerin TV düşkünlüğü

Araştırmaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yeşilay Genel Başkan Yardımcısı Kln. Psk. Mehmet Dinç, çocukların teknoloji bağımlısı olmasının en büyük sebeplerinden birisinin anne babaların televizyonla kurdukları sağlıksız ilişki modeli olduğunu belirtti.3 yaşından önce TV seyrettirilmemeli

Uzun süreli televizyon izleyen, bilgisayar oynayan çocuklarda gelişim geriliği sıklıkla görülen sorunlar arasında yer aldığını belirten Mehmet Dinç, çocukların 3 yaşına kadar mümkün olduğunca televizyondan uzak tutulması gerektiğine dikkat çekerken, bunun yerine aktif oyunlarla çocuklar ile iletişim kurulmasını önerdi.

Hipnotik etki yaratıyor

Mehmet Dinç'in rapora ilişkin bir diğer önemli saptaması ise televizyon, cep telefonu, tablet ve bilgisayar ekranlarındaki görüntülerin çocukların boyut farklılıklarını anlamasına engel olduğunu yönünde. İki boyutlu bir çizim ile üç boyutlu gerçek bir nesne arasındaki farkı çocukların ekrandan öğrenemediğine dikkat çeken Dinç, "Çocuklar, TV ekranında gördüklerini ayrı ayrı figürler olarak değil, bir bütün olarak algılıyorlar. Figürleri takip edip izlemek yerine, ekranın tamamına adeta hipnotik bir etkiyle bakıyorlar" dedi. Dinç'in konuya ilişkin diğer önemli tespitleri ve ebeveynlere tavsiyeleri ise şöyle:

Saldırganlığı tetikliyor

"Gerçek ve fanteziyi ayıracak yaşta olmayan çocukların, 'sempatikleştirilmiş' çizgi film karakterleri tarafından sergilenen şiddeti izlemesi ileride saldırganlığa yönelmelerine neden olabilir.

Günümüzde pek çok çocuk, televizyonla erken yaşta tanıştığı için kitap okuma alışkanlığını kazanamıyor.Sosyal medyada çocuğunuzu takip edin

Teknoloji kontrolsüz ve bilinçsiz kullanıldığı zaman getireceği bağımlılık sorununu önemsemeyen ebeveynler çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya. Bilgisayar oyunları hiç tahmin edemediğiniz şekilde şiddet içeriyor. Çocukların artık aktif bir şekilde yer aldığı sosyal medyada da büyük tehlikeler var. Çocuklar kimlerle konuşuyor, arkadaşları kimler aileleri bilmiyor. Çocukların bilgisayarları da, telefonları da, sosyal medya hesapları da kontrol edilmeli, takip edilmeli.

Birlikte keyifli vakit geçirmek önemli

Eğer ebeveyn olarak çocuklara rol model oluyorsak, kendi internet kullanımımızın ne kadar fazla olduğuna bakmamız gerekir. Eve gelir gelmez açılan bilgisayarlar, bitmek bilmeyen telefon kullanımı iletişimi zaten kısırlaştırıyor. Öncelikle aile içerisinde iletişimin kurulabiliyor olması, birlikte zaman geçiriyor olmak, birlikte geçirilen zamandan keyif alabiliyor olmak önemlidir. Birlikte zaman geçirmekten keyif alındığında, iletişimin güçlü olduğu noktada, teknoloji bir sığınak olarak görülmeyecektir.  Çocuklarımızın hayatını aktivitelerle, sporla zenginleştirmeliyiz. Çocuklarımıza sanal dünyadan çekmeli, gerçek dünyanın farkında vardırtmalıyız.Bilinçlenmek şart

Teknolojinin olumsuz getirilerine ve bağımlılık tehlikesine karşı ailelerin bilinçlenmesi şart. Ebeveynler, Yeşilay'ın Türkiye'de uygulamaya geçirdiği ve portal üzerinden de içeriklere kolaylıkla ulaşılabilen Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı'nın bilgilendirme içeriklerinden de ücretsiz olarak yararlanabilirler.

Yeşilay'ın sigara, alkol, uyuşturucu, teknoloji bağımlılığı ve sağlıklı yaşam alanlarında yaş gruplarına ve hedef kitleye özelleştirilmiş ve alan uzmanları tarafından hazırlanmış içerikleri hazırlanmış Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitim Programı (TBM), tüm öğrencilere ulaşmaya devam ediyor. 28 bin rehber öğretmenin birebir eğitim alarak öğrencilere ulaştırdığı ve bir koruyucu-önleyici eğitim programı olan TBM ile öğrenciler ve velileri bağımlılıklar ve korunma yöntemleri hakkında doğru, güvenilir ve detaylı bilgilere sahip oluyor. Milli Eğitim Bakanlığıyla yapılan işbirliği neticesinde hayata geçirilen TBM kapsamında; 2015 ? 2016 eğitim öğretim yılında rehberlik öğretmenleri tarafından yapılan eğitim faaliyetleri ile 11 milyon öğrenci ve 2 milyon yetişkine ulaşıldı. TBM'nin yeni eğitim döneminde de gerek okullar, gerekse ilgili bakanlıklar ve kurumlar vasıtasıyla daha geniş kesimlere ulaştırılması planlanıyor. Her yaş grubuna özel olarak hazırlanmış afiş, broşür, kitap, sunum, videolardan oluşan TBM materyallerine tbm.org.tr web sitesinden ulaşılabiliyor."

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.