Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > YAŞAM > "Biz birlikte güçlüyüz"

"Biz birlikte güçlüyüz"

05.12.2017 16:02 12 14 16 18 yazdır
Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim Dayanışma Derneği'nin (BOED-DER), 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Bartın Belediye Başkanlığı'nın katkılarıyla düzenlediği etkinlik başta Vali Nusret Dirim olmak üzere üst düzey katılıma sahne

 Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim Dayanışma Derneği'nin (BOED-DER), 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla, Bartın Belediye Başkanlığı'nın katkılarıyla düzenlediği etkinlik başta Vali Nusret Dirim olmak üzere üst düzey katılıma sahne oldu. Etkinlikte yapılan konuşmalarda, engelsiz bir Bartın ve dünya için yapılması gerekenler sıralanırken, "Biz birlikte güçlüyüz" mesajı verildi.

 Geniş katılımlı organizasyon

 

Belediye Sosyal Tesisleri'nde hafta sonu düzenlenen programa Vali Nusret Dirim ve Eşi Burcu Dirim'in yanı sıra Bartın Milletvekili Av. Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür V. Mahmut Şahin, Bartın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Feridun Güler, Bartın Otizmli ve Engelliler Destek Eğitim Dayanışma Derneği (BOED-DER) Yönetim Kurulu Başkanı Berna Şengün, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Ekrem Altınok, Türkiye Engelliler Derneği Başkanı Ferit Kurulan, engelli kardeşlerimiz ve aileleri katıldı.

 Şengün: "En büyük engel, engelli olmayanlar"

 

BOED-DER Yönetim Kurulu Başkanı Berna Şengün tarafından yapılan açılış konuşmasında, kaynaşma etkinliğinin asıl amacının bir nebze de olsa farkındalık yaratabilmek olduğunu söyledi. Engellilerin toplumsal hayata katılımında en büyük engelin toplumu oluşturan engelliler dışındaki bireylerin olduğunun altını çizen Şengün, "Engellilerin kanunlarla korunmaya alınmış olan temel hak ve özgürlükleri gözetilerek hayata eşit katılımları desteklenmeli. Sevgi, sabır ve anlayışla tüm engeller kaldırılabilir. Hiç şüphe yok ki, engelli bireylerimiz koşulsuz kabul gördükleri bir toplumda yaşamalılar. Tohum toprağa, engelli topluma emanettir" dedi.

 Akın: "Ne gerekiyorsa yapmayı sürdüreceğiz"

 

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Mahmut Şahin'in ardından konuşan Belediye Başkanı Cemal Akın da, "Engelli ve Otizmli vatandaşlarımızın toplumsal yaşamlarını kolaylaştırmak, geleceğe güvenle bakabilmelerine katkı sağlayacak koşul, ortam ve olanaklarının yanı sıra destek ve rehabilitasyon programlarını geliştirmek büyük bir önem taşımaktadır. Bizler de Bartın Belediyesi olarak proje ve hizmetlerimizle üzerimize düşen ne varsa yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Bu güzel etkinliği düzenleyen ve emek veren dernek üyeleri ve gönüllülere şükranlarımı sunuyorum" dedi.

 Tunç: "Sorunları gidermek için çalışıyoruz"

 

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise konuşmasında, engelli bireylere sahip çıkmanın herkesin görevi olduğunu belirtti. "Engellilik, kader mahkumluğu, utanılacak, hayata küsülecek, saklanacak, gizlenecek bir durum değildir" diyen Tunç, hiç kimsenin, ileride engelli olmamak için bir garantisi olmadığının altını çizerken, şunları söyledi:

"O nedenle engellilerimizin sorunlarını paylaşmak hepimizin görevidir. Engelli vatandaşlarımızın hayatını daha kolaylaştırmak ve onları mutlu etmek için gayret gösteriyoruz. Ülkemiz engelliler noktasında son zamanlarda önemli mesafeler aldı. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerimiz vasıtasıyla çok güzel çalışmalar yapılıyor. Özellikle 2005 yılında çıkardığımız Engelliler Kanunu ile bu alanda önemli uygulamalar başladı. İhmal edilen engelli kardeşlerimiz hatırlandı. Bu kanunla eğitimden bakım hizmetlerine, istihdamdan ayrımcılığın önlenmesine kadar engellileri ilgilendiren pek çok iyileştirme gerçekleştirdik. Engellilerin sosyal hizmetlere erişimine mani olan bürokratik engellerin kaldırılması, engelli vatandaşlarımıza ilk defa evde bakım ve evde sağlık hizmetlerinin sunulması, engellilerin eğitimde fırsat eşitliğine kavuşması gibi hizmetler, bu yöndeki çalışmalarımızın yalnızca bir kısmıdır. Bütün vatandaşlarımıza olduğu gibi, engelli kardeşlerimize de daha güzel, daha yaşamaya değer bir Türkiye sunmanın gayreti içerisinde çalışmaktayız."

 Dirim: "Pozitif ayrımcılık şart"

 

Tunç'un ardından son konuşmayı yapan Bartın Valisi Nusret Dirim de, böylesine önemli bir günde seçkin davetlilerle birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Toplumuzun önemli bir kesimi oluşturan engelli bireylerin hayata daha rahat katılmalarını sağlayacak çalışmalar yapmak gerektiğine vurgu yapan Dirim, sözlerin şöyle sürdürdü:

"Hem sivil toplum kuruluşları olarak hem yerel yönetimler olarak hem de kamu kurum ve kuruluşları olarak bireylerin hayata daha kolay katılmaları, daha iyi adapte olabilmeleri kamu imkanlarına daha rahat ulaşabilmeleri için yapılması gereken bir çok çalışma ve bir çok yatırım olması gerektiğini biliyoruz. Devletimizin bu doğrultuda hem çalıştığını hem de yönlendirdiğini, toplumu bilinçlendirme anlamında çalışmalar yaptığını memnuniyetle görüyoruz. Tabi ki engelli bireylerin hayat kalitesini yükseltmek öncelikle eğitimle alakalı bir durum. Onların eğitimiyle ilgili çok ciddi bir eğitim mekanizmasının oluştuğunu görüyoruz. Örgün eğitim kapsamında engellilere yönelik eğitim veren çok sayıda kuruluşlarımız var. Ayrıca özel eğitim kuruluşlarımız var. Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmalar var. Tabi engelli bireylerimizin eğitimi kolay bir eğitim değil. Engelli bireylerin öğrenme süreçleri diğer bireylerden çok daha farklı ve uzun. Bu bireylerin toplumun bir parçası olduğunu fark ederek onlara bu anlamda pozitif bir ayrımcılık tanımamız gerekiyor. Bu önemli günde bu önemli faaliyette katkı sağlayan ve katılan herkese çok teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum."

Engelli ailelerinin yaşadıklarını katılımcılarla paylaşmalarının ardından program müzikli eğlence ile hediye çekilişinin ardından sona erdi.Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri