Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > SPOR > Belediye’den bir kültür yayını daha
Belediye’den bir kültür yayını daha

Belediye’den bir kültür yayını daha

27.04.2018 15:18 12 14 16 18 yazdır
Bartın Belediyesi Kültür Yayınları kapsamında Aykut Şener’in yazdığı “Ahde Vefa-Bartın’da Kaybolan Değerlerimiz/Öküz Arabaları ve Ustaları” isimli kitap yayımlandı.


1967 Bartın doğumlu olan Aykut Şener’in hobi olarak uğraştığı ağaç işlerinden öküz ve boğa türü heykelcikler yapmaya başlamasıyla merak sardığı öküz arabaları kitaplaştı. 5 yıl süren inceleme ve araştırmanın ardından bire bir ölçüm çizimlerinin, öküz arabası ustalarının röportajlarının, Bartın ve yöresinde kullanılan öküz arabalarının yer aldığı 132 sayfalık kitap yayınlandı.
Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, ilgilileri için önemli bir kaynak oluşturan, Bartın’ın bir kültürel mirasını daha geleceğe taşıyacak olan kitabın önsözünde “Bartın’ın tarihini, kültürünü, geleneklerini geleceğe taşıyabilmek için Bartın Belediyesi olarak bir çalışmayı daha sizlere sunabilmenin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi. Akın kitap hakkındaki düşüncelerini şu cümlelerle paylaştı:
“Bartın Belediyesi Kültür Yayınları’ndan yayınladığımız Öküz Arabaları ve Ustaları Kitabı, gerçekten ‘ahde vefa’ örneği olarak ortaya çıkmaktadır. Sayın Aykut Şener, bu çalışmasını bizlere sunduğunda büyük heyecan duyduk. Tarihimizde, kültürümüzde, geleneklerimizde büyük yer tutan öküz arabalarının geleceğe teknik anlamda da bu kitap sayesinde ulaşacak olmasını çok önemsedik. Araştırmasından, teknik çizimlere kadar özveri ve gayret ile hazırlanmış bu eserin Bartın’ımıza hayırlı olmasını diliyorum. Emeklerinden dolayı Sayın Aykut Şener’e şükranlarımı sunarken, öküz arabası ustalarımızdan vefat edenlere yüce rabbimizden rahmet, hayatta olan ustalarımıza da sağlık sıhhat diliyorum.”

 

Kültürel yayınlar

 

Bartın ile ilgili önemli çalışmaları Kültür Yayını olarak sunan Bartın Belediyesi’nin yayınları:

- Siyah Beyazlı Yıllardan Bartın Renkleri-Dünden Bugüne Bartın Fotoğraf Albümü

- Bartın Su Tarihçesi ve Çeşmeleri

- Çetin Asma ile Tarihe Yolculuk

- Bartın’da Yerel Basın

- Kurtuluş Savaşında Bartın

- Kalemin Aydınlığında Bir Ömür

- Bartın Çakırömerağa Köyü’nde Bir Ailenin 365 Günü

- Bartın Ebu’d Derda Türbesi ve Haziresi

- Ahde Vefa-Bartın’da Kaybolan Değerlerimiz/Öküz Arabaları ve Ustaları

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri