Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > EĞİTİM > Batı Karadeniz’in en büyüğü!

Batı Karadeniz’in en büyüğü!

14.05.2018 09:51 12 14 16 18 yazdır
Türkiye’deki tek kütlede en geniş kullanım alanına sahip üniversite kütüphanesi olacak olan Bartın Üniversitesi Kütüphanesi, 10 bin 600 metrekare arazi üzerine 13.7 milyona inşa ediliyor.
Batı Karadeniz’in en büyüğü!

 

NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

Türkiye’deki üniversite kütüphaneleri arasında, tek kütlede en geniş kullanım alanına sahip olacak olan Bartın Üniversitesi Kütüphanesi’nde araştırmacıların rahat ve nitelikli bir ortamda çalışmalarını yapabilecekleri imkânlar yer alacak. 13 milyon 720 bin Türk Lirası’na mal olacak Bartın Üniversitesi Kütüphanesi 10 bin 600 metrekare arazi üzerine inşa ediliyor.
Dış görünümü sıradan bir kütüphane binası çizgisinden farklı olarak oluşturulan, renklerden güneş ışığının yansımasına ve iklime uygun mimari tasarıma kadar her şeyin dikkate alındığını belirterek şehrin girişinde Bartın’a gelen insanların ilk gözüne çarpacak olan kütüphane binasının Üniversite Kampüsüne ve Bartın’a ayrı bir değer katacağının altını çizen AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Batı Karadeniz’in en büyük kütüphanesiyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Genel koleksiyon, süreli yayınlar, danışma kaynakları, gazete, nadir eserler, kitap dışı materyal salonlarının yer alacağı kütüphanede ayrıca tek kişilik ve grup çalışmalarının yapılabileceği odalar yer alacak. İnternet salonlarının da olacağı kütüphane binasında, toplantı odası, konferans salonu ve sergi alanı da bulanacak. Sinema salonu ise ziyaretçilerin kültür ve eğitim çalışmalarında kullanılabileceği önemli bir yer olarak tasarlandı. Türk Standartlar Enstitüsü’nün belirlediği ölçütler göz önünde bulundurularak engellilere uygun olarak projelendirilen kütüphane binasında zemin ile birlikte dört kat yer alacak, tüm katların buna göre tasarlandığı kütüphanede Görme engelliler için ayrı okuma salonları oluşturuldu. Sadece sağlıklı bireyler için değil, engelliler için ise ergonomik malzemeler tercih edildi. Sonuç olarak proje, engeli kullanıcıların yapının bütün imkânlarından faydalanabilecekleri şekilde düşünüldü.
“Bartın’a ayrı bir değer katacak”


Milyonlarca materyalin yer alacağı Kütüphane binası tamamlandığında öğrenciler ve üniversite personelinin dışında araştırmacılar 24 saat kullanabilecekler. Tamamlandığında araştırmacılara konforlu bir hizmetin verileceği bina Selçuklu mimarisinden esinlenilerek planlandı. Binanın farlı noktaları Selçuklu dönemini yansıtan motifler, modern bir form ve çağdaş yapı malzemeleri kullanılarak şekillendirilecek.  Dış görünümü sıradan bir kütüphane binası çizgisinden farklı olarak oluşturulan binada renklerden güneş ışığının yansımasına ve iklime uygun mimari tasarıma kadar her şey dikkate alındı. Bartın şehrinin girişinde, Bartın’a gelen insanların ilk gözüne çarpacak olan Kütüphane Binası, Üniversite kampüsüne ve Bartın şehrine ayrı bir değer katacak. Emeklerinden dolayı, Üniversite’mizin Rektör ve idarecilerine, ilimiz Valisi ve yöneticilerine, Bartın Üniversitesi başta olmak üzere Bartın’daki yatırımlarımız için hiç bir zaman desteklerini esirgemeyen Bakanlarımıza, Başbakanımız ve Cumhurbaşkanımıza çok teşekkür ederim. Bu güzel yatırım Bartın’ımız için hayırlı uğurlu olsun.”Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri