Ecen Sigorta
18 Ağustos 2018 Cumartesi
Anasayfa > TURİZM > Başyiğit: "Ne gerekiyorsa planlamasını sunacağız"

Başyiğit: "Ne gerekiyorsa planlamasını sunacağız"

13.09.2017 16:38 12 14 16 18 yazdır
Orman ve Su İşleri 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından tabiat anıtı ilan edilen Güzelcehisar Lav sütunlarında incelemede bulundu.
Başyiğit:

Nilay Meryem ÇÖMLEK

Lav sütunlarını tüm cepheleriyle görebilmek için Bartın Irmağı'ndan tekneyle açılarak denizden bir inceleme gerçekleştiren Başyiğit, Güzelcehisar Lav Sütunları Tabiat Anıtıyla ilgili en kısa zaman yönetim ve gelişim planlarını oluşturacaklarını belirterek "Güzelcehisar'ı Bartın turizmine katkı sağlayacak ve canlandıracak, doğa sevenlerin hizmetine sunabilecek ne gerekiyorsa planlamasını yapacağız." dedi.

Orman ve Su İşleri 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından tabiat anıtı ilan edilen Güzelcehisar lav sütunlarında dün incelemelerde bulundu. 80 milyon yıllık lav sütunlarını tüm cepheleriyle görebilmek için Bartın Irmağı'ndan açılarak denizden bir inceleme gerçekleştiren Başyiğit'e Kültür ve Turizm İl Müdürü Fuat Dursun, Küre Dağları Milli Park Müdürü Ahat Deliorman da eşlik etti.
Başyiğit: " Ekoturizm gelişecek"


İncelemede Bartın'da bir milli park ve 3 tabiat parkı olduğunu ifade eden Başyiğit, Küre Dağları Milli Parkı için hem Kastamonu da hem de Bartın'da tur güzergâhları yolları, yürüyüş yolları, gözlem kuleleri gibi yapıların projelendirmesi çalışmaları yaptıklarını dile getirerek "Orman ve Su İşleri 10. Bölge Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı yerinde görmek için bugün Bartın'dayız. Bartın'da en önemli korunan alanımız Küre Dağları Milli Parkı. Bunun dışında Balamba, Ahatlar ve Gürcüoluk Mağarası tabiat parklarımız var. Bu tabiat parklarıyla ilgili gelişim planı çalışmalarımız devam ediyor. Bu yıl itibariyle inşallah bunların planlarını bitireceğiz ve bitirdikten sonra bunlarla ilgili ön görülen tesis, bina gibi her şeyin planlamasını yapacağız.  Küre Dağları Milli Parkının Bartın'da kalan kısmıyla ilgili olarak birkaç noktada günü birlik kullanım alanı planlıyoruz. Bu alanların projeleri bitti. Önümüzdeki yıl itibariyle bu günü birlik kullanım alanlarıyla ilgili ihale işlemlerine başlayacağız. Küre Dağları Milli Parkıyla ilgili aynı zamanda hem Kastamonu da hem de Bartın'da tur güzergâhları yolları, yürüyüş yolları, gözlem kuleleri gibi yapıların projelendirmesi çalışmalarına başlıyoruz. Bu projeler bittiğinde de yapım ihaleleri gerçekleştireceğiz. Bu çalışma Bartın'ın eko turizmini geliştirecek ve buna katkı sunacaktır. Tabi bu çalışmalarla da sınırlı kalmıyoruz. Üniversitemizle bugünlerde görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Özellikle eko turizmin geliştirilmesi noktasında düşünülen projeler var. Bunların üniversiteyle birlikte gerçekleştirilmesini sağlamayı hedefledik. Çalışmalara da başladık.


Yönetim planı yapılacak


Güzelcehisar Lav Sütunlarının Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun  12 Ağustos'ta Bartın'a yaptığı ziyarette tabiat anıtı ilan edildiğini hatırlatan Bölge Müdürü Başyiğit, "Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu,  12 Ağustos'ta Bartın'a yaptığı ziyarette Bartın'da korunacak başka bir alanın daha ilanını yaptı. Güzelcehisar Lav Sütunları Tabiat Alanı ilan edildi. Bugün de bu alanı Kültür ve Turizm İl Müdürümüz Sayın Fuat Dursun ve sizlerle birlikte yerinde inceledik. En kısa zamanda bu alanın yönetim planını yapacağız. Bundan sonraki süreçte ilgili paydaşlarımızla ve kurumlarımızla görüşerek burada Bartın turizmine katkı sağlayacak ve canlandıracak, doğa sevenlerin hizmetine sunabilecek ne gerekiyorsa planlamasını yapacağız." diye konuştu.


"Güzelcehisar çok önemli bir nokta"


Güzelcehisar'ın eko turizm ve deniz turizmi açısından çok önemli bir nokta olduğuna dikkat çeken Başyiğit, şunları söyledi:

"Lav Sütunlarının tamamını tüm cepheleriyle görebilmek için denizden incelememizi gerçekleştirdik. Burası gerçekten ve çok nadide bir yer. Burasıyla ilgili planlamalarımızı yapacağız. Şu bir gerçek ki burası gelişmeye çok müsait bir yer. Hem orman hem de su ekosistemlerinin iç içe olduğunu bir alan. Eko turizm ve deniz turizmi açısından çok önemli bir nokta. Bizlerin dışında burada Kültür ve Turizm İl Müdürlüğümüzün de bir projesi var ve projesinin ihalesi gerçekleştirildi. Bu da memnuniyet verici bir gelişme. Bizim yapacağımız planlama çalışmasıyla da burası Bartın için önemli bir turizm merkezi olacak. Bugün bizlere eşlik eden Kültür ve Turizm Müdürümüze ve sizlere çok teşekkür ediyorum. İnşallah planlama aşamasında da yine sizlerle birlikte çalışmaları yerinde görürüz."


Türkiye'nin değerli alanlarından biri


2873 sayılı Milli Parklar Kanunu'na göre Tabiat anıtı; tabiat ve tabiat olaylarının meydana getirdiği özelliklere ve bilimsel değere sahip ve milli park esasları dâhilinde korunan tabiat parçaları olarak ifade edilmiştir. Bölge ormanlarının üzerinde bulunduğu arazi II. zamanın (Mezozoik) Kretase Flisinden oluşmuş olup, ana kaya kırıntılar ve karbonatlar, volkanik ve sedimenter kayalar, ayrılmamış Gnays, Şist, Amfıbolit ve mermerlerden oluşmaktadır. Güzelcehisar bazalt sütunları 80 milyon yıl önce volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşerek kaya haline dönüşmesi sonucu oluşmuştur. Güzelcehisar Bazalt Sütunları Tabiat Anıtı İlimiz Merkez ilçe Güzelcehisar Köyü hudutları dâhilinde kalmakta olup, alan 143 dekardır. Bartın'dan Güzelcehisar plajına kadar asfalt yol 13 kilometredir.
Biyoçeşitlilik değeri yüksek


Güzelcehisar Bazalt Sütunlarının bulunduğu alanın biyoçeşitlilik değeri yüksek olup, saha hem orman hem de kumul ekosistemine sahiptir. Kestane, gürgen, ıhlamur, akçaağaç, defne, akçakesme, mersin, kum zambağı, eğrelti otu, tavşanmemesi alanda görülebilecek bitkilerden olup, son araştırmalarda endemik bir bitki olan Türkçe ismi "Turanotu" olarak bilinen Turanecio hypochionaeus" bitkisi bu alanda tespit edilmiştir. Yaban hayvanlarından olan yaban domuzu, yaban tavşanı, sansar sahada görülebilecek türlerdendir. Saha, Lav kayalarının jeolojik özellik değeri, peyzaj değeri, rekreaktif özelliği, eko turizm özelliği açısından Bartın ili ve ülkemizin değerli alanlarından olup, Güzelcehisar Lav Sütunlarının jeolojik özellik ve görsel güzelliğinin yanında saha, orman, kumul ve sulak alan ekosisteminin iç içe olduğu bir bölge olması yönüyle de dikkat çekicidir.


İhale tamam!


İl Özel İdaresi, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı(BAKKA) Bartın Üniversitesi ve Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi'nin ihalesi gerçekleştirildi.


Türkiye'de eşi benzeri yok


Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi Bülent Cengiz, Bartın Valisi Nusret Dirim'in de katıldığı bir inceleme gezisinde projeyle ilgili şunları söylemişti:

"Başlangıç projesi olarak bu projeyi esas aldık. Şuanda alan bakir bir alan yani standart bir kullanım söz konusu değil. Projenin daha planlı bir şekilde ilerleyebilmesi için alanda gerekli alt yapı çalışmalarının öncelikle yapılması gerekiyor. BAKKA da projeye destek veriyor. Güzelcehisar gerçekten adı gibi güzel bir yer. Gerçekten içinde birçok güzelliği barındıran bir yer. Doğal güzellikleri ve iklimsel avantajıyla önemli bir çekim merkezi olduğu gibi Güzelcehisar Kalesi gibi arkeolojik sit alanlarına da sahip. Ama en önemli özelliği dünyada eşi benzeri olmayan lav sütunlarına sahip olması. Lav kayaları ve lav sütunlarıyla Güzelcehisar, Bartın'ı hem ulusal hem de uluslararası alanda tanıtacak bir özelliğe sahip. Biz de bu özelliğinden yola çıkarak bu projeyi hazırladık ve projede bunu vurguladık. Bugün dünya UNESCO listesinde yer alan Kuzey İrlanda'daki lav kayalıklarına benzer bir oluşum Güzelcehisar'da da var. İrlanda'daki alan yılda 2-3 milyon turist çekiyor ve bilimsel amaçlı turlarda düzenleniyor. Biz tüm bu örneklerden yola çıkarak neden Güzelcehisar'da böyle bir yer olmasın diye düşündük.
Asıl oluşumlar denizin içerisinde


BAKKA'ya sunduğumuz projede bir alt yapı projesi olduğu için projede alandaki en temel ihtiyaçları göz önünde bulundurduk. Lav kayalıklarının görünebilirliği, tanıtımı ve ilimiz ile ülkemize ekonomik girdisini ön planda bulundurduk. Bütün bunlardan yola çıkarak bu projesi hazırladık. Güzelcehisar sahili lav kayalıklarının devamlılığını sağlayan bir alan. Mugada sahiline deniz içerisinde uzanan lav kayalıkları var. Bunları karadan görmek çok mümkün değil. Çünkü asıl oluşumlar deniz içerisinde.  İrlanda'da benzer şekilde deniz içerisinde bulunuyor. Bu lav kayalıklarının en güzel tanıtım şeklinin ise kuzeyden güneye Güzelcehisar sahilini de içerisine alarak toplam 850 metre uzunluğunda bir iskeleyle birbirine bağlamak olduğuna karar verdik. Bu iskele sayesinde fotoğraf çekilebilmesi de dahil olmak üzere erişilebilirliği sağlamış olacağız. Plajı kuzeyden güneye birbirine bağlayarak 3 metre genişliğinde ve toplam 850 metre uzunluğunda imar planına uygun bir şekilde bir yürüyüş parkuru düzenledik. Ayrıca alanın kuzey noktasında bir 290 metrekarelik seyir terası oluşturulacak.  Alanın orta noktasında ise festival alanı oluşturulacak.  Çünkü turizm sektöründe festivaller tanıtım açısından önemli bir unsur oluşturuyor. Bartın Valiliği de lav festivalleri düzenlemeyi planlıyor.


Yöre halkının yaşam standardı yükselecek


Tabi bu iskele yürüyüş parkurlarının ileriki aşamalarda daha da uzatılabilmesi söz konusu.  Bunun için bu iskeleler eklenebilir nitelikte olacak.  Aynı zamanda proje çerçevesinde yöre halkının bilinçlenmesi açısından BAKKA tarafından turizm eğitim faaliyeti gerçekleştirilecek.  Konunun bilimsel platformda tartışılabilmesi amacıyla da bir çalıştay gerçekleştirilecek. Ayrıca Kuzey İrlanda'ya bir teknik gezi de gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Tüm bu çalışmaları gerçekleştirdiğimiz takdirde burası hem ulusal hem de uluslararası alanda önemli bir çekim merkezi olacak. Buradaki kontrolsüz turizm faaliyetleri çok daha kontrollü bir şekilde gerçekleşecek ve halkın yaşam standardı yükselecek."
"Burası çok önemli bir bölge"


Bartın Valisi Nusret Dirim ise Güzelcehisar'da aynı zamanda arkeolojik kazı da yapılacağını kaydederek "Güzelcehisar'ın kalesi var. Şu anda burçları gözüküyor. Bu da aslında Amasra Kalesi kadar önemli ve tarihi bir kale. Bir turistik destinasyon noktası olarak bu bölgeyi zenginleştiren bir yer ve burası aynı zamanda arkeolojik sit alanı. Burayla ilgili üniversitemiz şuanda bir çalışma yapıyor. Bartın Üniversitesi Arkeoloji Bölümü şu anda ekipleriyle birlikte Bakanlık'tan gerekli izinleri alıp burada kazı çalışması yürütecekler. Öncelikle bunun rölevesi çıkarılacak. Orijinal şekli nasıl? Onlara ulaşıldıktan sonra bütçe imkânları oluşturulup restorasyonu yapıldıktan sonra buranın da turizme kazandırılması gerekiyor. Ayrıca köyün içerisinde de birçok tarihi değer de var. Onlarla ilgili de çalışmalar yapılması gerekiyor. Tarihi mezarlıklar var, Müslüman mezarlıkları, gayrimüslim mezarlıkları var. Bu nedenle burası çok önemli bir bölge." ifadelerini kullanmıştı.


Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri