Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > Yazarlar > S. Tolga AKINER > BAŞKA DÜNYA YOK!
S. Tolga AKINER

BAŞKA DÜNYA YOK!

21.07.2018 10:55 12 14 16 18 yazdır
Yazar : S. Tolga AKINER

 

İnsanoğlu yaşadığı yerleri her geçen gün biraz daha fazla kirletiyor. Dünya nüfusundaki artış ile birlikte havadaki, sudaki, ve doğadaki kirlilik de giderek artıyor. Pek çok gelişmiş ülke bu kirliliğe “dur” demek adına anlamlı projeler geliştirerek vatandaşlarını doğaya karşı daha korumacı ve saygılı olmaya davet ediyor.

Çünkü herkes başka dünya olmadığını biliyor.

Doğayı bu kirlilikten ve yok oluşa doğru sürükleyen olumsuzluklardan kurtarmak adına yapılanlardan biri de hiç kuşku yok ki, doğaya ciddi boyutlarda zarar verdiği uzmanlarca kanıtlanmış olan plastik atıkların ve naylon poşet kullanımının önüne geçilmesi.

Doğanın kirlenmesine en fazla katkı marketlerin kullandığı poşetlerden oluşuyor. Ocak 2019’da başlayacak olan poşetlerin para ile satılması yönetmeliği gelmeden, henüz Bartın’da olmadı ama Türkiye’nin pek çok yerinde birçok firma para ile poşet satıp fırsata çeviriyor. Gerçekten bunu doğayı korumak adına yapıyorlarsa naylon poşet yerine bez çantalar kullanmalı ve kar amacı gütmeden cüzi bir ücretle satılmalıdır. Vatandaşlarımız da tıpkı eskiden, 1970’lerde ve 80’lerin başlarında olduğu gibi naylon poşet yerine alışverişlerini file ve bez çantalarla ile yapmalılar. Hatırlar mısınız bilmem, eskiden naylon poşetlerin bu kadar yaygın olmadığı yıllarda özellikle pazarlarda gazete kağıtlarından yapılan kesekağıtları kullanılırdı. Sonradan bunların yerini kraft denilen kağıttan yapılan kesekağıtları almış, ardından da naylon poşetler yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştı.

İşte o günden beri denizlerimiz ve ormanlarımız plastik şişelerin ve naylon poşetlerin istilası altında.

Ancak unutulmamalı ki başka dünya yok. Bu yüzden içinde yaşadığımız bu dünyayı kirletmekten vazgeçmeliyiz.

 

Bu dünya hepimizin, bütün insanlığın... Özellikle ülkemiz doğası, ormanları, denizleri, hayvan çeşitleri ile çok zengin bir ülke. Ama maalesef bizler bunun değerini bilmiyor, bu cennet toprakları el birliğiyle kirletmeyi sürdürüyor ve böylelikle geleceğimiz olan çocuklarımızın sağlıklı bir ortamda büyümelerini riske atıyoruz. Doğayı kirletmeye derhal son vermeli, onunla bir barış imzalayarak şimdiye kadar yarattığımız tahribatı ortadan kaldırmaya yönelik çabalar içine girmemizin vakti çoktan geldi de geçiyor bile.

Çünkü çevre kirliliği tüm dünyada ciddi boyutlara ulaşmış durumda. Geri dönüşüme gitmesi gerekirken ormanlara, denizlere atılan plastik şişeler, naylon poşetler kirlilikle birlikte hayvanlara da çok büyük zarar veriyor. Balıklar, kaplumbağalar, denizanaları gibi denizlerde, akarsularda ve göllerde yaşayan tüm canlılarla birlikte ormanlarda yaşayan tüm canlılar bu atıklardan olumsuz etkilenerek hayatını kaybediyor. Duyarlı olmamız gereken en önemli nokta, kirlettiğimiz bu dünyanın içerisinde bizim de yaşadığımızı unutulmamalıdır.

 

Yazın gelmesi ile birlikte özellikle piknik alanlarının temiz tutulması sağlıklı bir çevre ve dolayısıyla da insan sağlığı açısından çok önemli. Birleşmiş Milletler’in hazırladığı rapora göre dünyada her yıl 5 trilyon plastik poşet üretiliyor. Bugüne kadar üretilen plastiğin yüzde 10’undan daha az kısmı geri dönüşüme uğruyor. Her birimiz duyarlılık kazandığımızda bu üretimin çevreye zarar vermeden dönüşüme girmesini sağlayabiliriz. Bunu da özellikle yazın gelmesi ile piknik yerlerini temiz bırakarak yapabiliriz.

Temiz çevre ve sağlıklı yaşam için geri dönüşüm şart. Çevreye en zararlı olan plastik türlerinden naylon poşeti artık kullanmayı terk etmemiz gerekir. Plastik sektörü hızlı bir büyüme ve gelişme gösteriyor. Bu yılın ilk çeyreğinde plastik mamul üretimi 3,5 milyon tona, iç pazarda tüketilen plastik mamul miktarı ise 3,2 milyon tona yükseldi. Bu sektörün gelişmesi ve büyümesi ekonomik açıdan olumlu. Fakat kullanım aşamasında bizlere büyük görev düşüyor.

Özellikle marketlerdeki naylon poşet alışkanlığı terk edilmeli. Ülkemizde ortalama veriler ile bir aylık naylon poşet tüketimi 250 bin tonun üzerinde. Naylon poşetler hem içerisine koyduğumuz yiyeceklere hem de çevreye zararlı. Bir naylon poşetin doğaya karışması ve tamamen yok olması sürecinin 500 yıl ve üzerinde bir zaman dilimini kapsadığı göz önünde bulundurulduğunda bu zararın ne denli büyük olduğu daha iyi ortaya çıkıyor.

O yüzden şimdiden herkes sağlıklı yaşam ve temiz bir çevre için file ve bez çanta kullanmaya alışmalıyız.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.