Ecen Sigorta
18 Ağustos 2018 Cumartesi
Anasayfa > TURİZM > Başarı ödülü ile Moldova'ya gittiler
Başarı ödülü ile Moldova'ya gittiler

Başarı ödülü ile Moldova'ya gittiler

30.10.2017 15:51 12 14 16 18 yazdır
Amasra Belediyesi Halk Kütüphanesi'nden bir kişi, Hacettepe Üniversitesi Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi tarafından yürütülmekte olan "Herkes için Kütüphane Projesi" kapsamında başarılı çalışmaları dolayısıyla Moldova'ya gitti.


Amasra Belediyesi Halk Kütüphanesi'nden bir kişi, Hacettepe Üniversitesi Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi tarafından yürütülmekte olan "Herkes için Kütüphane Projesi" kapsamında başarılı çalışmaları dolayısıyla 16-20 Ekim tarihlerinde Moldova'ya düzenlenen geziye katıldı.


Hacettepe Üniversitesi Teknokent Teknoloji Transfer Merkezi tarafından yürütülmekte olan "Herkes için Kütüphane Projesi" başarılı çalışmaları görülen belediye kütüphanelerinden 80 kişiye yurtdışı ziyareti fırsatı sağladı. İlki 2-6 ve 10-14 Temmuz 2017 olmak üzere iki grup halinde Polonya'daki kütüphanelere yapılan yurt dışı ziyaretlerin ikincisi 16-20 Ekim tarihlerinde Moldova'ya yapıldı. Başarılı çalışmaları görülen Amasra Belediyesi Halk Kütüphanesi de bu ziyarete katılmaya hak kazandı.

"Herkes için Kütüphane Projesi" ile benzer programı uygulayan Moldova kütüphanelerine yapılan ziyaret, kütüphane çalışanlarının bilgi ve görüş alışverişinde bulunmalarını sağladı. Bu yoğunlukta bir ziyaretin Türk kütüphanecilik tarihinde ilk kez gerçekleştiğine dikkat çeken Proje Direktörü Prof. Dr. M. Emin Küçük,  "Başarılı çalışmalarını gördüğümüz kütüphanecilerimize bu fırsatı sağladığımız için çok muyluyuz. Yurtdışı kardeş projelerle bu tür faaliyetlerimiz devam edecektir" dedi.


Resmi sloganı "Yerel Dönüşüm, Küresel Erişim" olan "Herkes İçin Kütüphane Projesi" ile il, ilçe ve belde belediyelerine ait belirli sayıdaki yerel yönetim kütüphanesinde köklü bir değişim ve gelişimin harekete geçirilerek bölgelerindeki vatandaşlar için birer 'cazibe merkezi' haline gelmeleri öngörülüyor. Proje ile yerel yönetim kütüphaneleri; bölgelerindeki vatandaşlar için birer toplum merkezi haline gelirken, aynı zamanda kadınların, yaşlıların, gençlerin, işsizlerin, engellilerin ve kırsal kesimlerde yaşayanların hayatlarını kolaylaştırma hedefini güdüyor.


Konuya ilişkin olarak Amasra Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, şu bilgilere yer verildi:


"Program kapsamında Moldova'daki çeşitli kütüphaneler ziyaret edilmiş, yerel yöneticiler ve kütüphane çalışanları ile temas edilmiştir. Türkiye'de yürütülmekte olan Herkes için Kütüphane Projesi ile Moldova'daki Novateca Programı üyesi kütüphaneler arasında işbirliği alanları üzerinde görüş alışverişinde bulunulmuştur. Geziye katılanlar için Moldova'da Türklerin yoğun olarak yaşadığı Gagauzya ziyareti hoş bir sürpriz olmuştur. Bu bölgede yerel yöneticiler ve kütüphaneciler, Herkes için Kütüphane ekibini coşkulu bir şekilde ağırlamışlardır. Son olarak başkent Kişinev'de Türk ve Moldova kütüphanecileri ortak bir toplantı yaparak, gelecek yıllarda yapabilecekleri iş birliği konularını görüşmüşler ve karşılıklı iyi niyetlerini ifade etmişlerdir.

 Ücretsiz eğitimler veriliyor

 

Herkes için Kütüphane Projesi kapsamında Amasra Belediyesi Halk Kütüphanesinde vatandaşların e-devlet hizmetlerinden nasıl yararlanacakları, bilgisayar ve internet kullanımı, kişisel gelişim, ofis programları, web sitesi hazırlama, güvenli internet kullanımı, özgeçmiş hazırlama, kariyer portallarını kullanma, velilere ödev hazırlama gibi konularda ücretsiz eğitim verilmektedir. Ayrıca Kadın Sağlığı Platformu kapsamında, sağlıkla ilgili çeşitli konularda Hacettepe Üniversitesi'nin uzman hekimleri tarafından uzaktan eğitim çalışmaları vatandaşlara yönelik olarak yapılmaktadır."

 

"Herkesi kütüphanemize davet ediyoruz"

 

Amasra Belediyesi Halk Kütüphanesi adına Moldova'ya giden Kütüphane Sorumlusu Şükran Karahan, şunları söyledi:

"Öncelikle; Herkes İçin Kütüphane Projesi'nin üye kütüphanesi olmaktan çok büyük mutluluk duyduğumu belirtmek isterim. Bu projeye başladığımızda genç, çocuk, yaşlı, kadın, erkek kent ve kırsalda yaşayan insanların hayatlarına dokunabilmeyi kütüphaneleri insanların vakit geçirdiği birer cazibe merkezi haline getirebilmeyi kendimize amaç edindik. Kütüphane demek, hayat demek? Amacımız insanlarının hayatına dokunmak. Moldova'da aynı amaçla hareket eden kardeş proje kütüphanelerini ziyaret ederek onlarla fikir alışverişinde bulunduk. Ve hayata geçirmiş oldukları proje dahilindeki etkinlikleri takdirle izledik. Moldova'da ziyaret ettiğimiz kütüphaneler kendi kütüphanelerini birer cazibe merkezi haline getirmişler. Orada çok güzel örneklerle karşılaştık. Kütütüphane personelinden yerel yönetimler yardımcılarına ve Kültür Bakanı Yardımcılarına kadar bizleri karşılayan herkes çok samimi ve içtendi. Böyle kalabalık bir grubun onları ziyaretinden dolayı oldukça memnundular ve bir o kadarda yaptıkları çalışmaları bizlerle paylaşmak için heyecanlıydılar. Gagavuzya Özerk Bölgesine ziyaretimiz ayrı bir güzellikte idi. Buradan kültürümüzü yansıtan hediyelerimizi orada Gagavuz Kültür Bakanına ve ziyarette bulunduğumuz Tomay Belediye Başkanına sunduk. Bu ziyarette beni en çok etkileyen şeylerden biri kütüphane çalışanlarının gerçekten çok azimli ve istekli olmalarıydı, çoğu kütüphane kendi çabalarıyla var güçleriyle birşeyler ortaya koymuşlar ve verdikleri hizmetlerle insanların hayatlarına dokunmuşlardı. Bir başka etkileyen olay ise Çadır Lunga Bölgesinde yapmış olduğumuz kütüphane ziyaretinde 44 yıldır kütüphanede çalışan yaklaşık 65 yaşlarındaki bir hanımefendinin 1.5 saat aralıksız olarak yorulmadan bizlere sunum yapması, o yaşta bir insanı azimli, dinç ve dinamik olarak görmek beni çok etkiledi. Ekonomik anlamda az gelişmiş fakat kültür olarak çok yükselmiş bir ülkeyi ziyaret etmek hafızalarımızda unutamayacaklarımızın arasında güzel bir anı olarak kalacak. Bizde Amasra Belediyesi Halk Kütüphanesi olarak genç-yaşlı, kadın-erkek, yetişkin-çocuk demeden herkesi kütüphanemize davet ediyoruz."

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri