Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > YAŞAM > Bartın'ın İstanbul'daki gururu: Mimar Oylum Işık
Bartın'ın İstanbul'daki gururu: Mimar Oylum Işık

Bartın'ın İstanbul'daki gururu: Mimar Oylum Işık

07.12.2017 09:13 12 14 16 18 yazdır
Aslen Bartınlı olan Şişli Belediyesi'nin tek kadın müteahhiti Mimar Oylum Işık, ortaya çıkardığı eserler ile gururumuz olmayı sürdürüyor.


"Yeni Poyracık Palas" Premium Proje seçildi

 

NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

Bartın Şehirlerarası Otobüs Terminali için 2003 yılında açılan yarışmanın birincisi olan ve 2004 yılında da Mimarlar Odası Bartın Şube Başkanlığı'nı yapan Oylum Işık'ın tasarladığı Şişli Belediyesi'nin Nişantaşı'ndaki binası "Eni İyi Konut" kategorisinde Premium proje seçildi. 

Nişantaşı'na imza atacak

 

Hürriyet Gazetesi'nin düzenlediği , "Sign of City Awards" yarışmasında, en iyi konut kategorisinde yarışan, Işıklar Yapı Sağlığı Merkezi'nin "Yeni Poyracık Palas" isimli projesi, ilk 5 arasındaydı. Işıklar Yapı Sağlığı Merkezi'nin kurucusu, Oylum Işık tarafından tasarlanan ve uygulaması gerçekleştirilen "Yeni Poyracık Palas" adlı konut, en iyi konut kategorisinde "Premium Projesi" seçildi.

Şişli Belediyesi'nde faaliyet gösteren tek kadın müteahhit olan Oylum Işık, projesinin yaklaşımını "bulunduğu semtin dokusuna saygı gösteren ve modern zamanın diline sahip bir yapı" olarak tanımlıyor.

Kentsel dönüşüm yasasının yapısal dönüşümleri hızlandırdığını belirten Işık, yeniden yapılan binaların semtlerin korunması ve gelişmesi üzerindeki etkisine dikkat çekiyor. Uydu projelerle ortaya çıkan 'kentleşmenin büyürken semtleşmenin yok olma tehdidinin önemini vurguluyor.

Dönüşümün; ancak doğru tasarım ve estetik kararlarla, gerçekleşeceğine inanan Işık, semte değer katacak yaklaşımın bu şekilde gerçekleşeceğini belirtiyor. 

Fark edilmeden dikkat çekmeyi başardı

 

Oylum Işık'ın bu yaklaşımla yürüttüğü ve tamamladığı Yeni Poyracık Palas projesinin, en önemli özelliği; tasarımının mahalle dokusuyla uyumu ve bu doku içerisinde 'fark edilmeden dikkat çekmeyi' başarması oldu.

Bomonti Hilton Oteli'nde geçtiğimiz günlerde gerçekleşen yarışmada en iyi konut kategorisinde Nişantaşı bölgesinde yer alan "Yeni Poyracık Palas" isimli yapı, ilk 5'te sergilenen projeler arasında yer aldı. 

Başarıya doymayan bir isim

 

1994 yılında YTÜ Mimarlık Fakültesi'nden mezun oldu. Bilgi Üniversitesi Tasarım Kültürü ve Yönetimi programını tamamlayan ve Işıklar Yapı Sağlığı Merkezi'nin de kurucusu olan Işık, 1995-1997 yılları arasında Yapı Fuarlarında 'Amacına Uygun Düzenlenmiş Stant' kategorilerinde tasarım ödülleri aldı. 2002 yılında ' Bartın Şehirlerarası Otobüs Terminali Mimari Proje Yarışması'nda birincilik ödünü alan Işık, 2004 yılında Bartın Mimarlar Odası'nın İlk Kadın Başkanı seçildi.

Takip eden yıllarda Rusya, Gürcistan, Abhazya ve Lüksemburg gibi yurt dışı ve yurt içinde, mimari ve iç mimari alanlarında pek çok projeye imza atan, 2010 yılından itibaren hem mimari proje hem de inşaat uygulamalarına İstanbul'da devam eden Oylum Işık, birbirinden faklı ölçekli projeleri hayata geçirmeye devam ediyor.

Kentsel dönüşüm uygulamalarının hem mimari tasarımlarını hem de inşaatını üstlendiği Maltepe de Eğitim binası, Nişantaşı'nda "Yeni Poyracık Palas" projesinin ardından yine Nişantaşı'nda devam eden diğer kentsel dönüşüm projelerini ve mimarlık hizmetlerini dinamik kadrosuyla sürdürüyor. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri