Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > Bartın'ın bilge çınarı Rıfat Bilgin
Çetin ASMA

Bartın'ın bilge çınarı Rıfat Bilgin

11.12.2017 09:22 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA


Geçtiğimiz günlerde Bartın'dan yetişen bir bilge kişiyi daha kaybettik? Hepimizin ve bütün Bartın'ın yakından tanıdığı, Bartın'ın yerel tarihi bakımından araştırmacıların akademisyenlerin her zaman bilgisine başvurduğu büyüğümüz Rıfat Bilgin'i ebediyete uğurladık. Nev-i şahsına münhasır bir değer olan Rıfat Bilgin, aynı zamanda gençliğinden vefatına kadar da siyasetin içerisinde yer almıştır. Şahsını tanımayan ve herkesle hem hal olan bir kişiydi.




Ben kendisini 1966 yılından bu yana tanıyorum. Ne zaman bir araştırma yapacak olsam kendisine başvurduğumda hiç itiraz etmeden bütün bilgi ve tecrübelerini aktarırdı. Bilhassa Bartın'ın tarihi denilince aklımıza gelen ve geçmişte de kendisinin Yalı Mevkiinde Tershanede babasının yanında çalıştığın ağaç gemi yapımıyla ilgili bütün inceliklerini kendisine sorduğumda bana anlatmıştı. Anlattıklarını da yine Bartın Halk Gazetesi'nin daha önceki sayılarında bu sayfada sizlerle paylaşmıştım.

1934 yılında İstanbul'da doğduğunu söyleyen Bartın bilgi çınarı Rıfat Bilgin, "Annem 'Oğlum sen İran Şahı Rıza Pehlevi'nin İstanbul'a geldiği gün dünyaya geldin'" derdi.

Babası Lütfi Bilgin usta da ağaç gemi yapımını Dabazoğlu Hasan Usta'dan öğrenmiş destur almış ve gemi yapımına başlamış. 1930'lu yıllarda ekonomik durumlardan dolayı Bartın'da işler durduğunda İstanbul'a gitmiş ve Ayvansaray'da bir tersanede çalışmaya başlayarak zanaatını burada devam ettirmiş.  İlerleyen yıllarda Bartın'a dönen Bilgin ailesi Rıfat Bilgin'i Cumhuriyet İlkokulu'na kaydettirmiş. Sonra Bartın Ortaokulu'nu 3 yılda bitiren Rıfat Bilgin, ailesi tarafından o yıllarda Eski Belediye Binası altında bulunan terzi ustası İbrahim Karademir'in yanına çırak olarak vermiş. Burada da terzilik mesleğini öğrenen Rıfat Bilgin, 1955 yılında da ustasından destur alır. Askerliğini de yapan Rıfat Bilgin, Yalı mevkiinde bulunan babasına ait tersanede çalışmaya başlar. Burada ağaç gemi yapımcılığının bütün inceliklerini de öğrenir. 1970'li yıllarda bu meslek de diğer birçok zanaat gibi kaybolmaya başlayınca terziliğe geri döner. Yıllarca Orta Camii'nin altındaki dükkânında hazır giyim satan Rıfat Bilgin, buradan da emekli olmuştur. Oğlu Burhanettin ile birlikte aynı dükkanı paylaşarak yıllarda Bartın'da esnaflık yapmıştır.




Rıfat Bilgin, herkesle görüşen, tanışan bir kişiydi. Hemen hemen tanımadığı kimse yok gibiydi? Bartın'ın yakın tarihini, ailelerini, kişilerini, meydana  gelen olayları en doğru şekilde bilir sorulanlara da en güzel yanıtları verirdi. Bilgilerini hiçbir zaman esirgemezdi. Ne yazık ki artık günümüzde böyle kişiler bir elin parmakları kadar var ya da yok?  Onunla sohbet ederken onun ağzından çıkan her söz kayda geçecek şekildeydi. Bilgi konusunda annesinden çok faydalandığını ifade ederdi. Çok değerli büyüğümüz bilge çınar Rıfat Bilgin'in annesi de 1931 yılına kadar gelen sürede 18 yıl boyunca Bartın Müftülüğü yapan ve milli mücadele tarihinde din adamları bölümünde ismi geçen Toscuoğlu Hacı Rıfat Efendi'nin kızıdır, dayısı ise Seyit Toscuoğlu'dur. Birçok ilde ve ilçede vaizlik ve müftülük yapmıştır. Rıfat Bilgin'in babası ise Orduyeri Mahallesi'nden Kahveci Mehmetler Ailesinden Kunduracı Mehmet Usta'nın oğlu gemi mimarı Lütfi Bilgin'dir.

Rıfat Bilgin, çıraklığı döneminde çalıştığı terzi dükkanına gelen Bartın'ın ekabir kişilerini tanımış ve onlardan edindiği bilgileri hafızasına almış ara sıra da bu bilgileri bizlerle paylaşırdı. Siyasetin içinde de bulunan Rıfat Bilgin, Milli Nizam Partisi'nden Selamet Partisi, Saadet Partisi'ne kadar Bartın'da İl ve İlçe Teşkilatlarında önemli roller almıştır. Siyasi görüşünü de vefatına kadar sürdürmüştür. Ayrıca kendisi Türk siyasetinin önemli simalarından Prof. Dr. Necmettin Erbakan'ın düşüncelerine, fikirlerine, yaptığı işlere sadık kalan bir kişiliğe sahipti.

Bildiği bütün bilgileri paylaşmasını seven Rıfat Bilgin, TRT başta olmak üzere birçok kanala röportajlar vermiş, yerel tarih konusunda vermiş olduğu bilgilerle de akademisyenlere bilimsel katkıda bulunmuştur.

Ani vefatıyla Bartın'da derin üzüntü yaratan Rıfat Bilgin'i bu sayfamızda bir kez daha saygı ve rahmetle yad ediyoruz. 

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.