Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > TURİZM > Bartın turizmi, Üniversite’deki panelde konuşuldu
Bartın turizmi, Üniversite’deki panelde konuşuldu

Bartın turizmi, Üniversite’deki panelde konuşuldu

17.04.2018 16:25 12 14 16 18 yazdır
Bartın Üniversitesi ile Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 42. Turizm Haftası kapsamında “Ekonomik, Sosyal ve Çevresel Yönleriyle Turizm Sektörü” adlı panelde Bartın’ın turizmi konuşuldu.


Bu yıl 42.si düzenlenen Turizm Haftası etkinlikleri kapsamında Bartın Üniversitesi ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından “Ekonomik, Sosyal ve Çevresel Yönleriyle Turizm Sektörü” konulu bir panel ile kutlandı. 
Panelin açılış konuşmasını yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, “Bugün burada gerçekleştirdiğimiz etkinlikle en büyük dileğimiz ve hedefimiz ülkemizde turizm bilincinin oluşması ve ciddi bir ekonomik potansiyel olan turizm sektörünün bu tip kutlamalarla daha da gelişmesidir. Bartın doğal ve tarihi varlıklarıyla önemli bir turizm potansiyeli taşımaktadır.  İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzce yapılan çalışmalarla, bu potansiyeli daha da yoğunlaştırmak ve turizm sektörünün sürdürülebilir bir gelişme içerisinde büyümesini sağlayarak, İlimizin ekonomik gelişme ve kalkınma sürecindeki ivmesinin yükseltilmesi amaçlanmaktadır. Bu konuda üniversitemiz önemli bir paydaşımız olarak bu çalışmalarımızda yer almaktadır” dedi. 

Öğrencilere önemli tavsiyeler

 

Bartın Üniversitesi İktisadi ve İdari bilimler Fakültesi (İİBF) Turizm İşletmeciliği Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Ayhan Karakaş’ın yönettiği panelde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Yiyecek İçecek Operasyon Müdürü Seyit Başkonak turizm sektöründe protokol servisinin önemi hakkında konuştu. Cumhurbaşkanlığı külliyesinde dünyanın birçok ülkesinden gelerek ülkemizin her yöresinin mutfağından menü oluşturduklarını söyledi. Öğrencilere turizm alanında kendilerini yetiştirmek için tavsiyelerde bulunan Başkonak, “Bir tesiste staj amaçlı bile çalışacak olsanız yaptığınız işi küçümsemeyin. Ben de buralara bir anda gelmedim. Masa silmekten tuvalet temizlemeye turizm ve servis alanına giren her işi yaptım ve bunla gurur duyuyorum. Daha sonra Türkiye’de turizmin öncüsü olan otellerde çalıştım. 2010 yılından beri Cumhurbaşkanlığı Yiyecek İçecek Müdürlüğü görevini yürütüyorum” diye konuştu. 

Uyar, Tanıtım Ajansı kurulmalı

 

Bartın turizminin de masaya yatırıldığı panelde İİBF Turizm İşletmeciliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Hande Uyar Oğuz “Bartın’da Turizm Nasıl Geliştirilir” konulu sunumunda kentlerde turizm sektörünün sürdürülebilir bir şekilde gelişebilmesi, devletlerin desteği ile birlikte planlı bir yaklaşımla mümkün olacağını söyledi. Ülkelerin kalkınmasında önemli bir etken olan Turizmde başarıyı yakalamak için uygun politikalar geliştirilmesi gerektiğini belirten Uyar, “Tüm paydaşlarla birlikte net bir Turizm vizyonu oluşturulması oldukça önem taşımaktadır.” dedi. Bartın turizminin kurulacak tanıtım ajansı ile tek kanaldan yönetilmesi gerektiğini kaydeden Uyar, “Bir tanıtım ajansı hem iç hem de dış paydaşlarla çalışmalıdır” diye konuştu. 

 

Alışveriş köyleri kurulabilir

 

Bartın’da alışveriş merkezi yerine alışveriş köyleri kurulmasını öneren Uyar, “Bartınlıların bile şikâyet ettiği Bartın’da bulunmayan alışveriş merkezi yerine ben alışveriş köyü projesini öneriyorum. Merkeze yakın bir alanda kurulacak böylesi bir proje ile Bartın önemli bir alışveriş merkezi haline gelebilir. Dünyada bunu gerçekleştiren örnekler mevcut. Eğer yatırımcılarımız bu profesyonellerle harekete geçerse neden Bartın Batı Karadeniz’de bir alışveriş köy merkezi olmasın” dedi. 

Kasapoğlu: “Bartın’ı farklılaştıracak çağrışımlar belirlenmeli”

 

Bartın’ın nasıl etkili tanıtılabileceğine dair bilgiler veren Bartın Meslek Yüksekokulu Pazarlama ve Reklamcılık Bölümü Öğr. Gör. Cihangir Kasapoğlu, kent pazarlamasında dünyadan ve Türkiye’den örnekler verdi. Bartın’ın kent markası imajının Bartın’ı ön plana çıkaran, diğerlerinde farklılaştıran öğeleri tanıtım mesajlarında vurgulanması gerektiğini belirten Kasapoğlu, “Bu çağrışımları ne olduğunu ortaya çıkarmak için Bartın’da ve Bartın dışında Bartın saha araştırmaları yapılarak kenti tanımlayan ve farklılaştıran kavramlar ortaya çıkarılmalı. Daha sonra bu çağrışımlar doğrultusunda kent kimliğinin oluşması için logo, yazı karakteri gibi görsel kimlik unsurları oluşturulmalı” şeklinde konuştu.

 

Tanıtım tek bir birimden yönetilmeli, bütünleşik bir iletişim olmalı

 

Parça parça yapılan pazarlama iletişimi çalışmalarının tüketiciye odaklanmadan boşa gittiğini belirten Kasapoğlu, “İlimizin tanıtımı için Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz ayrı, BAKKA ayrı, Belediyemiz ayrı mesajlar veren tanıtım etkinlikleri gerçekleştiriyor. Bu nedenle Bartın hedef kitlenin zihninde farklı kavramlarla konumlanıyor. Bunun için Bartın’ın tanıtımı tek bir birim tarafından yönetilmeli, profesyonel bir reklam ajansı tarafından tanıtım çalışmaları uygulanmalı ve bir ürün ya da hizmet için uygulanan tanıtım metotları kent için de uygulanmalıdır. Tüm unsurlar sinerji içerisinde olmalıdır çünkü farklı mesajlar mesajın algılanmasında çelişkilere neden olacak ve karmaşa yaratacaktır” dedi. 

Açık yeşil alanların Bartın kentine ve turizm katkısını anlattı

 

Bartın Meslek Yüksekokulu Park ve Bahçe Bitkileri Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Deniz Çelik, Bartın'da kentsel peyzaj odaklı turizmde açık yeşil alanlara yönelik neler yapılabileceği konusunda önemli bilgiler verdi. Açık ve yeşil alanların kentin markalaşmasına önemli katkıları olduğunu belirten Çelik, şunları söyledi:

“Açık ve yeşil alanlarda ‘Bartın ırmağı’, ‘tarihi evleri’, ‘su terazisi’ sembolleri plastik obje olarak kullanılıp fotoğraf çekim noktaları oluşturulabilir. Çocuk oyun alanlarında ırmak temalı macera parkları yapılabilir. Zemin döşemesinde semboller ‘Irmaklar Kenti’, ‘Doğa ile İç içe Şehir’ ve ‘Amasra’ sloganları yazılabilir. Yeşil, mavi ve beyaz rengin temel alındığı bitkisel ve yapısal düzenlemelere ağırlık verilebilir. Renk, sembol ve kimlik bileşeniyle uyumlu kentsel donatı elemanları tasarımı geliştirilebilir. Bartın Irmağının taşımacılık potansiyeli değerlendirilebilir. Sokak sağlıklaştırma projeleri arttırılabilir.” 

Toplumdaki turizm algısına değindi

 

“Toplumdaki Turizm Algısı Nasıl Dönüştürülür” konulu konuşmasını yapan İİBF Turizm İşletmeciliği Bölümünden Dr. Öğretim Üyesi Yusuf Bilgin de, turizmde kalifiye eleman yetersizliğinin gerek sektör temsilcileri gerekse işletme yöneticileri tarafından sıklıkla dile getirildiğini belirtirken, “Oysaki ülkemizde turizm alanında eğitim gören mevcut öğrenci sayısı ve eğitim olanakları bu ihtiyacı karşılayacak yeterliliğe sahiptir. Ancak turizm eğitimi gören öğrencilerin birçoğu mezun olduktan sonra turizm alanı dışında çalışmayı tercih etmektedir” dedi.

Etkinlik; İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun ile İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Ramazan Arslan’ın panelistlere teşekkür belgesini sunmasıyla sona erdi. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri