Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Mustafa Ahmet OKTAY > Bartın TSO'da neler oluyor?
Mustafa Ahmet OKTAY

Bartın TSO'da neler oluyor?

06.09.2017 10:10 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Mustafa Ahmet OKTAY

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) yaklaşık olarak bin 400 kayıtlı üyesi bulunan 100 yıllık bir kuruluş. Bartın'ın ticaret ve sanayisinin gelişmesinde şimdiye kadar önemli katkıları bulunan kurum, son zamanlarda oldukça ilginç olaylarla anılır oldu.

Neden mi bahsediyorum?

 

Anlatayım? 

 

İddiaya göre Bartın TSO'ya üye olanlardan bazılarının 10 yıllık vize dahilinde kullanılabilen K Belgesi (Taşımacılık) süresi dolunca TSO yönetimi, sayıları yaklaşık 2 bin 800'ü bulan K Belgesi dosyasını yeniletme işini kurumda yaklaşık olarak 25 yıldır hizmet veren emektar şoföre veriyor.

Daha önce şoförlük dışında bu tür hiçbir hizmette bulunmamış, biri olan kadrosu şoför olan arkadaş işin içinden nasıl çıkacağını düşünürken, bir bakıma dayatma ile iş üzerine kalınca, tüm dikkatini evrakları tamamlamaya ve yeni vizeleri almaya verdi.

Ancak daha önce bu tür işlerle hiç de haşır neşir olmadığı için bir yanlışlık yapıp bazı evrakları eksik hazırlamış.

Tam yanlışın farkına varılmış iken Oda'ya başka bir konuyu incelemek üzere giden Müfettişe gayet dostane bir şekilde yanlıştan bahsedip bunun nasıl düzeltilebileceğini danışınca olanlar olmuş.

Müfettiş durumu TSO yönetimine aktarıp, bunun mutlaka düzeltilmesi gerektiğini ifade etmiş.

TSO yönetimi ise faturayı, kendini bilmediği bir işin ortasında bulan ve yaptığı hata nedeniyle bütçede eksik çıkaran şoföre kesti ve üzerine zimmet çıkardı.

Yapılan baskılar neticesinde kurumun emektar personeli, kendisine tebliğ edilen miktarı ödemek zorunda kaldı.

Bu süreçte şoför büyük baskılara maruz kaldığı, adeta sorgu odasına çekilerek ifadesinin alındığı da iddia ediliyor.

Gelelim ikinci konuya;

Yine iddiaya göre Yönetim Kurulu'nun düşürülmesine kadar götürebilecek bir takım sonuçlar doğurabilecek tarzda.

Bartın TSO Yönetim Kurulu ve Mesleki Komite üyesi olan bir üyesinin şirket müdürlüğü, şirket yönetimi tarafından iptal edilmesine ve söz konusu karar yasa gereği Ticaret Sicil Gazetesi'ne bildirilmesine karşın Bartın TSO'daki Yönetim Kurulu üyeliği sürmüş.

Yasa ve mevzuat gereği bu yanlış.

Yapılması gereken Ticaret Sicil Gazetesi'nde sözkonusu karar yayınlanır yayınlanmaz, üye olan kişinin Mesleki Komite üyeliğinin sona erdirilmesi ve kendisinden sonra gelen yedek üyenin bu göreve getirilmesi gerekiyordu.

Şirkette üyeliğinin düşürülmesi sonrasında normalde yedek üye olan Erhan Akmaz'ın bu göreve getirilmesi gerekiyordu.

Ancak böyle olmadı.

Bu durum bir süre böyle devam etti.

TSO yönetimi tarafından şirkete tekrar karar aldırılarak üyeliği düşmesi gereken üyeye,  yeniden Şirket Müdürlüğü'ne getirildi ve Ticaret Sicil Gazetesi'nde yayınlanması sağlandı.

Ticaret hukukuna ve odalarla ilgili mevzuata hakim olan kişiler yapılan bu yanlışın çok önemli sonuçlar doğurabileceğini ifade ediyor.

Şirket üyeliği düşürülen üyenin, ilk görevinden düşürüldüğü tarihte yayınlanan Ticaret Sicil Gazetesi kanıt olarak gösteriliyor.

Aradan geçen zaman zarfından Erhan Akmaz'ın niçin yönetim kurulu üyeliğine alınmadığı da soru işaretleri doğuruyor.

Bu iki olayın dışında hiç hoş olmayan şeyler de kulağa geliyor.

Onları değerlendirmeye almıyorum.

Küçük hesapları yapan kişiler her zaman küçüktür.

Ben sadece bu K Belgelerinin ücretlerinden çıkan zimmetin ne kadar olduğunu, K Belgesi ücretlerinin ne kadar alınması gerektiğini, K belgesi ücretlerinin hangi dönemlere kadar dayandığını öğrenmek istiyorum.

Diğer hususta da bir açıklama yapılmasını ben ve tüm TSO üyeleri merakla bekliyor.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.