Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > Bartın tarihinin tanığı; KENT MÜZESİ
Çetin ASMA

Bartın tarihinin tanığı; KENT MÜZESİ

05.02.2018 09:33 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA


27 Ocak 2018 günü Bartın tarihinde yeni bir sayfanın açılışı oldu. O gün Bartın adına bir tarih yazıldı. Eski Belediye Binası olan tarihi yapının Bartın Kent Müzesi’ne dönüşmesi dolayısıyla görkemli bir açılış töreni gerçekleştirildi.

Çalışmalarının başlangıcı 5 yıl öncesine kadar giden Kent Müzesi içerisinde Bartın’ın 4 bin yıllık tarihini bulacaksınız. İlk çağlardan itibaren bulunan ve teşhirde olan fosillerle Bartın’ın kaç milyon yıllık bir topografyaya sahip olduğunu göreceksiniz.

Müzede yer alan eserler, Bartın’ın tarihini, kültürünü bizlere yansıtırken Bartın’ın ne kadar önemli bir yer olduğunu da gösteriyor. Bu müzede yok yok… Eğer daha ziyaret etmediyseniz mutlaka bir gezin görün derim… Asırlık eserlerin yanı sıra buram buram tarih kokan Bartın çarşısı, Bartınlı kadınların bahçelerinde yetiştirdikleri sebzeleri sattığı Galla Bazarı’nı bir de bu müzede görün.
Müzede bulunan en önemli eserlerden biri de basın bölümünde sergilenen tipo baskı makinasıdır. Bu makinanın bir eşi de İstanbul Cağaloğlu’ndaki “Basın Müzesi”nde bulunmaktadır. Kent Müzesi’nde bulunan bu baskı makinası 1910 tarihli olup İstanbul’da Babıali Yokuşundaki Halil Lütfü Dördüncü’ye ait Tan Matbaası’ndan 1928 yılında alınıp İbrahim Cemal Aliş tarafından Bartın VapuruaHalil  ile Bartın’a getirilmiştir. 6 Eylül 1924 yılında yayınlanmaya başlanan Bartın’ın ilk gazetesi olan Bartın Gazetesi’nin 1’den 30’a kadarki sayıları el yazısı ile yazılıp şapograf baskı ile basılmıştır. 31’inci ayıdan itibaren ise 1998 yılına kadar Bartın Gazetesi bu baskı bakınasında basılarak yayınlanmıştır. Gerek Türkiye de gerekse Bartın’da böyle bir makinanın basın tarihinde yeri olup bulunmaz bir hazine kıymetindedir. Bu baskı makinası babasından kendisine intikal eden Bartın Gazetesi’nin sahibi ve başyazarı Esen Aliş, bu eseri de müzeye bağışlayarak çok önemli bir hizmette bulunmuştur. Kendisine bu konuda ne kadar teşekkür etsek azdır.
Kent Müzesi’nde ayrıca giyim kuşam, fotoğrafçılık tarihi, eğitim tarihi, eczacılık, Bartın’da görev yapan idareciler, günümüzde devam ettirilemeyen, unutulmuş meslekler ve buna benzer birçok kültürel değeri görmek mümkün.


Eğitimden kent tarihine…


Bu tarihi bina 1885 yılında İptida-i Rüştiye Mektebi olarak yapılmış, 1921-23 yıllarında İdadi (lise) bölümleri de açılmıştır. 1923 yılında ise öğrenci yetersizliği nedeniyle İdadi bölümü kapatılmıştır. 1924 yılından itibaren de Cumhuriyet İlkokulu olarak eğitime hizmet veren bu bina, 1953 yılına kadar okul olarak kullanılmıştır. 1953 yılında Özel İdareden 22 bin lira gibi sembolik bir parayla Bartın Belediyesi tarafından satın alınarak, Belediye Başkanı Kemal Samancıoğlu tarafından restore ettirilmiş ve 1953 yılından 2008 yılına kadar Bartın Belediye binası olarak hizmet vermiştir.  

2008 yılından itibaren ise su tahsilat bölümü ve birçok serginin açılışına ev sahipliği yapan bu tarihi bina Belediye Başkanı Sayın Cemal Akın’ın teşebbüsü ile yeniden değerlendirilmiştir. Bartın kent kültürüne değerlerine sahip çıkan ve bunları her hususta ön plana çıkartmaya çalışan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, bu müze ile Bartın halkının gönlünü bir kez daha fethederek “Bartın Kültürüne Sahip Çıkan Başkan” unvanını kazanmıştır.

Müzemizin Bartın’a önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz. Emeği geçen, katkısı bulunan herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.