Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Yenal ÜNAL > BARTIN SEMPOZYUMU MU DEDİNİZ?
Yenal ÜNAL

BARTIN SEMPOZYUMU MU DEDİNİZ?

14.06.2017 09:20 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Yenal ÜNAL

Çok kıymetli okuyucular, son yıllarda 81 ile yeni üniversitelerin açılmasıyla birlikte taşra olarak adlandırılan şehirlerde her geçen gün yaygınlaşan bir biçimde sempozyumlar düzenlenmektedir. Bu sempozyumlar sayesinde ilgili şehirlere Türkiye'nin ve dünyanın farklı noktalarından araştırmacılar gelmektedir. Bu vesile ile de bu şehirlerde adeta birer bilim şölen havası yaşanmaktadır. Bu noktada bugüne kadar bir "Bartın Sempozyumu"nun gerçekleşememiş olması oldukça manidardır. Bu, oldukça gecikmiş bir kültürel etkinlik olarak karşımızda durmaktadır.

Sizce de "İktisadi, Sosyal ve Kültürel Yönleriyle Bartın Sempozyumu" adıyla bir etkinlik tertip edilse Bartın adına bir kazanım olmaz mı? Üstelik tertip edilecek bu çeşit bir etkinliğin her üç yılda da bir yeniden düzenlenmesi, bunun bir gelenek halini almasını da sağlar.  

Ancak burada çok ciddi bir engel bulunmaktadır. Şöyle ki bu çeşit bir etkinliğe hiç şüphe yok ki üniversitemizin ön ayak olması ilk adımda düşünülebilir. Ancak şehirde sözünü ettiğimiz etkinliğin ortaya çıkabilmesi için farklı unsurların da devreye girmesi son derece önemlidir. Bu iş için ildeki birçok kurumun omuz omza vermesi elzemdir. Bartın Belediyesi başta olmak üzere Valiliğe bağlı İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile İl Özel İdaresi'nin taşın altına elini koyması bu büyük organizasyonun gerçekleşebilmesinde etkili faktörlerdir. Tek başına üniversitenin dışarıdan mali destek almadan bu işi başarması zordur.

Bartın Sempozyumu'nun teşekkül etmesi ve belli aralıklarla düzenlemesi şehrin bilimsel yönden daha fazla incelenmesine katkı sağlayacağı gibi Bartın'ı ülkemizdeki akademi dünyasının ilgi odaklarından biri haline de getirecektir. Bu önemli konu hakkında daha önce düşünmüş araştırmacılar var mıdır bilemiyorum fakat böyle bir projeyi gündeme getirmek, desteklemek ve hayata geçirmek hepimizin ortak görevidir. Kurumların ve bireylerin el ele vermesiyle bu büyük etkinliğin ortaya çıkmaması için hiçbir neden yoktur!

Etiketler : Bartın sempozyum
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.