Ecen Sigorta
18 Ağustos 2018 Cumartesi
Anasayfa > Yazarlar > Yenal ÜNAL > BARTIN ŞEHRİ VE BARTIN ÜNİVERSİTESİ
Yenal ÜNAL

BARTIN ŞEHRİ VE BARTIN ÜNİVERSİTESİ

05.07.2017 10:18 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Yenal ÜNAL


 

Çok kıymetli okurlar hepinizin malumu olduğu üzere geçtiğimiz günlerde üniversitemize uzun bir bekleyişten sonra yeni rektör ataması gerçekleştirildi. Üniversitemize yeni rektör olarak Prof. Dr. Orhan Uzun hocamız atandı. Öncelikle bu yeni gelişmenin kendisine, üniversitemize ve şehrimize hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını temenni ediyorum. Yeni rektörümüzden,  üniversitemizin ve şehrimizin birçok beklentisi olduğu herkesin malumudur. Ancak sayın rektör de geçtiğimiz günlerde "hem üniversitemizin hem de şehrimizin kalkınması için her türlü çabanın içerisine gireceğini" beyan etmesini müteakip bu kapsamda öğretim üyelerinden büyük beklentilerinin olduğunu ifade etti. Göreve başladığı günden bu yana üniversiteyi ve şehri tanıma çabası içerisinde bulunan yeni rektörün, toplantı üstüne toplantı gerçekleştirmesi, bütün birimleri ziyaret etmesi, kendisine insanların rahatlıkla ulaşabilmeleri ve fikirlerini paylaşabilmeleri maksadıyla RİMER'i (Rektörlük İletişim Merkezi) kurması onun büyük bir heyecan içerisinde bulunduğunu gösteren ciddi amerelerdir.

 

Prof. Dr. Orhan Uzun'un gerçekleştirdiği toplantılarda temas ettiği birçok can alıcı konu var. Ancak bunlardan birinin üzerinde hassasiyetle durduğu gözden kaçmamaktadır ki bu da üniversiteyle şehrin daha fazla kenetlenmesi ve üniversitenin her bakımdan şehrin kalkınmasına daha fazla katkı sunması konusudur. Üniversitemizin kurulduğu günden bu yana Bartın'a birçok cepheden katkı sağladığını tartışmaya gerek yok. Ancak adeta bir bütünün iki parçası gibi bu iki unsurun daha fazla kaynaşması için neler yapılabilir sorusunu ısrarla sormaya devam etmek zorundayız. Toplantılarda edindiğimiz intiba da şudur ki yeni rektör akademisyenlerden bu konu üzerinde daha fazla kafa yormalarını istemektedir.  

 

Nitekim bu konu hakkında bizler de neler yapabiliriz dedik ve birkaç madde halinde Bartın şehri ve Bartın Üniversitesi'nin daha fazla kaynaşabilmesi için atılması gereken adımlar hakkında mini bir rapor hazırlayarak RİMER kanalıyla rektör hocamıza sunduk. Umarım kendisine ulaşmıştır. Hazırladığımız bu küçük rapor hakkında fikirlerimizi sizlerle de paylaşmanın son derece isabetli olacağı kanaatiyle bu hususları gazetemizde değerlendirmek istiyorum. Çünkü Bartın şehrinde yaşayan her bir birey bu fevkalade önemli projenin ve hedefin bir paydaşıdır. Amaca ulaşabilmek için her yurttaşımızın yapabileceği bir şeyler mutlaka vardır. Herkes bu sahada bir adım atabilir. Bütün bu izahattan sonra şehrin ve üniversitenin daha fazla kaynaşabilmesi için ne gibi adımlar atılabilir bunlara bakalım.

 

1-  Üniversite Personelimizin Şehirde Cereyan Eden Basın-Yayın Faaliyetlerine Daha Aktif Katılımı

 

Üniversite ve şehir arasında iletişimin ve uyumun bugün arzulanan seviyede olmadığı aşikârdır. Bu alanda hem üniversitemizin hem de şehirde bulunan kurumların atması gereken adımlar mevcuttur. Bu noktada en işlevsel unsur olarak karşımıza iletişim unsuru çıkmaktadır. Üniversitede yaşanan gelişmelerin şehir halkına sağlıklı bir biçimde duyurulması gerektiği gibi şehrin sıkıntılarının da üniversite hocalarına aktarılması gerekmektedir. Bu noktada (bildiğimiz kadarıyla) halen iki öğretim üyesi tarafından yapılan basın-yayın faaliyetine hocalarımızı teşvik edebiliriz. Şöyle ki bir yerel gazete olan Bartın Halk gazetesinde (http://www.bartinhalkgazetesi.com.tr/) Edebiyat Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Yenal Ünal ile Orman Fakültesi'nden Yrd. Doç. Dr. Mustafa Artar çeşitli konularda, kimi zaman haftalık kimi zaman aylık gazete makaleler kaleme almaktadırlar. Diğer branşlardan ve farklı konulardan hocalarımız günlük yayımlanan Bartın gazetelerinde haftalık makale yazabilirler ki bunun üniversite ile şehir halkının etkileşimine fevkalade katkı sağlayacağı kanaatindeyim. Öyle ki bu sayede yazarlar şehrin birçok sorununu çeşitli cephelerden ele almak suretiyle kente sahip çıkmış olacaklardır. Nitekim şehirdeki gazetelerin yazar ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Bu çeşit yayın organlarında yazı yazmak isteyen hocalarımız söz konusu gazetelerle direkt temas kurabilirler.

 

2- Bartın Hakkında Bilimsel Yayınlar

 

Üniversitemizin, Bartın şehrine yapacağı en önemli katılardan biri de yöre hakkında yapılacak bilimsel çalışmalar ve bu bilimsel çalışmaların okuyucuyla buluşturulmasına destek verilmesi noktasında toplanmaktadır. Kuzey Batı Anadolu Bölgesi'nin doğal ve kültürel anlamda en zengin yörelerinden biri olan Bartın ve çevresi, aynı zamanda akademik düzeyde araştırma yapan bilim adamları için her yönüyle bakir bir araştırma sahasıdır. Bu konular üzerine temeli akademik kültüre, yöntemi titiz araştırmalara dayanan pek çok inceleme ortaya koyulmalıdır. Nitekim son yıllarda üniversitemiz hocalarınca bu alanda sayıca yeterli olmamakla birlikte makaleler ve kitaplar yayımlanmaktadır. Bu alanda yapılacak araştırmaların okuyucuyla buluşturulabilmesi için söz konusu yayımlar üniversitemiz yayımları arasından basılabilir. Çünkü yayınevleri yerel araştırmaları yayımlamaktan olabildiğince kaçınıyorlar. Örneğin 2014'te tamamladığımız "Bartın Limanı Tarihi" (https://www.amazon.com/Kurulusunun-D%C3%B6n%C3%BCm%C3%BCnde-Bartin-Limani-Tarihi/dp/6055200821) adlı çalışmamızın yayımlanmasını neredeyse bir yıl beklemek zorunda kaldık. Bu çeşit çalışmalarımızın okulumuzca neşredilmesi üniversitemizin şehrimize sahip çıktığının en somut göstergelerinden biri olacaktır. Bugün üniversitemiz hiç yayın yapmıyor değil; ancak bunun arzulanan seviyeye çıkartılması gerekmektedir.

 

3- Bartın Belediyesinde Düzenlenen Kitap Fuarını Birkaç Kurumun Birlikte Tertip Etmesi

 

Bartın Belediyesi tarafından gerçekleştirilen Bartın Kitap Fuarı, şehir için önemli kültürel bir aygıttır. Her kitap fuarı aynı zamanda birer kitap bayramıdır. Bu kitap fuarı üzerinden üniversitemizin Bartın şehrine yapacağı yine önemli katkılar olabilir. Çünkü Belediye önemli bir kültürel etkinliğin gerçekleştirilebilmesi için her yıl adım atmaktadır. Ancak bu adım son derece acemicedir. Bartın kitap fuarı, son derece yetersiz ve birçok okuyucu kitlesine hitap etmeyecek bir karaktere sahiptir. Bu kitap fuarının çok etkili ve düzenli bir biçimde organize edilmesi durumunda, Bartın için büyük bir bilgi bayramına dönüşebilir. Geçtiğimiz yıllarda Bartın Halk gazetesinde bu konuyla ilgili (http://www.bartinhalkgazetesi.com.tr/bartin-kitap-fuari-tam-bir-fiyasko-mu-1-819m.htm) bazı saptamalarda bulunduysak da herhangi bir şeyin değişmediğini görüyoruz. Bu noktada Belediye ile işbirliğine gidilip bu fuarın düzenlemesinde üniversitemiz de aktif bir rol alabilir. Kitaba ve kitap fuarlarına aç birçok araştırmacıya sahibiz. Bu kimselerden gönüllülük usulü çerçevesinde bir ekip oluşturup Belediye ile birlikte çok daha profesyonel yayınevlerinin iştirak edeceği bir kitap fuarının tertip edilmesi Bartın'ın da üniversitenin de çok daha hızlı gelişmesini sağlayacaktır. Belediye ve üniversite dışında kitap fuarının düzenlemesi için istekli olabilecek her türlü özel ve resmi kurumla da eşgüdüm sağlanmalıdır.

 

4- Bartın Sempozyumu Düzenlenmesi

 

Bu gazetede bir önceki sayıda ele aldığımız konunun başlığı "Bartın Sempozyumu mu Dediniz?" adını taşıyor ve acilen şehirle alakalı bir sempozyum tertip edilmesi gerektiği hususunu vurgulamaya çalışıyordu. Bilindiği üzere son yıllarda bütün illere yeni üniversitelerin kurulmasıyla birlikte taşra olarak adlandırılan şehirlerde her geçen gün yaygınlaşan bir biçimde o yöreyle ilgili sempozyumlar düzenlenmektedir. Bu sempozyumlar sayesinde o yörelere ülkenin hatta dünyanın farklı noktalarından araştırmacılar gelmekte ve buralarda birer bilim şöleni yaşanmaktadır. Bu noktada bir "Bartın Sempozyumu" oldukça gecikmiş bir bilimsel etkinlik olarak karşımızda durmaktadır. "İktisadi, Sosyal ve Kültürel Yönleriyle Bartın Sempozyumu" adıyla bir etkinliğin tertip edilmesine acilen ihtiyaç duyulmaktadır. Tertip edilecek bu etkinliğin her üç yılda bir de yeniden düzenlenmesi gerekmektedir.  Yine bu sempozyumun üniversite dışında İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi'nin eşgüdümüyle gerçekleştirilmesi kurumlar arası iletişimi en üst seviyeye çıkaracaktır.

 

Bütün bu hususların başarıyla ikmale muvaffak olunması durumunda hem şehir hem üniversite kazanacaktır. Kısacası Türkiye'nin büyümesi adına bir adım daha atılmış olacaktır.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.