Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > EĞİTİM > Bartın seferber oldu!

Bartın seferber oldu!

10.03.2018 10:12 12 14 16 18 yazdır
Bartın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan Okuryazarlık Seferberliğiyle ilgili olarak adeta topyekûn seferber oldu.
Bartın seferber oldu!


NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

Bartın Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Asım Özdemir, 5 Mart’ta başlatılan kursların 11 Mayıs’a kadar il genelinde süreceğini belirtirken, Bartın’da açılan 61 kursta şu an için 348 kursiyerin eğitim gördüğünü söyledi. Okuma Yazma Seferberliği İl Toplantısı’na başkanlık eden Vali Nusret Dirim de, ilimizdeki okur-yazar olmayan vatandaşların tespiti noktasında her kuruma görevler düştüğünü en büyük sorumluluğunda insanlarla birebir etkileşimin en fazla olduğu muhtarlarda ve il müftülüğünde olduğunu söyledi.

Türkiye genelinde eş zamanlı başlatılan “Okuryazarlık Seferberliği ile ilgili olarak gazetemize bilgiler veren Bartın Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Asım Özdemir, Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan tarafından başlatılan Okuryazarlık Seferberliğine ilişkin olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan usul ve esaslara ilişkin genelgenin 81 ile gönderdiğini anımsattı. Özdemir, şu bilgileri paylaştı:
2.5 milyon kişi okur-yazar değil

 

“Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz genelgede, 2008 yılına girildiğinde okuma yazma bilmeyen yetişkinlerin sayısının 4 milyon 863 bin 414 kişi (yüzde 9,24) iken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ın başlattıkları ve gerçekleştirdikleri ‘Ana-Kız Okuldayız’ kampanyası sonunda 2012 yılında bu sayının 2 milyon 784 bin 257 kişiye (yüzde 4,93) düşürüldüğü bilgisini verdi. 2017 TÜİK verilerine göre 80 milyon 810 bin olan Türkiye nüfusunun 60 milyonunun 14 yaş ve üzerinde olduğunu hatırlatan Yılmaz, bu nüfustan, örgün eğitim çağı dışına çıkmış olanlardan 2 milyon 462 bin 613´ünün (yüzde 4,09) halen okuma yazma bilmediğini bildirdi.


Kurslar başladı

 

Genelgeye göre, Okuryazarlık Seferberliği çalışmalarının ilk dönemi 5 Şubat-15 Mayıs 2018 tarihleri arasını kapsayacak. Bu kapsamda, 5-19 Şubat 2018 tarihleri arasında halk eğitimi merkezlerince il ve ilçelerdeki okuma yazma bilmeyenlerin tespiti için gerekli alan tarama çalışmaları yapılacak. Başlatılan çalışmaların etkin duyuru ve tanıtımı yapılacak. Kurslar, 5 Mart’ta başlatıldı ve en geç 11 Mayıs’ta tamamlanacak. Seferberlik kapsamında açılacak okuma yazma kurslarında görev alan öğretmenlerin ücretleri Milli Eğitim Bakanlığı Yönetici ve Öğretmenlerin Ders ve Ek Ders Saatlerine İlişkin Karara göre ödenecek. 

Muhtarlar bilgilendirildi

 

Bartın İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Koordinasyonu ile genelgenin yayınlanması beklenmeden kamuoyu bilgilendirmeleri süreciyle Bartın Merkez Halk Eğitimi Merkezi ve A.S.O. Müdürlüğünce planlama çalışmaları derhal başlatılmıştır. Bartın Halk Eğitimi Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü 2017 – 2018 Eğitim Öğretim Yılı 2. Dönem Başı Öğretmenler Kurulunda Planlamalar Görüşülmüş ve 05.02.2018 ve 2018/4 Sayılı Genelge doğrultusunda çalışmalara ivedilikle başlanmıştır. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün ilgi yazısına göre iş ve işlemler şehrimizde resmi olarak başlatılmıştır. Köy muhtarlarımıza işlemlerin nasıl yapılacağı hakkında Bakanlığımız genelgesi doğrultusunda açıklamalı yazı yazılması talebinde bulunulmuştur. Bu doğrultuda İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz muhtarlarımıza yönelik açıklamalı yazı ile bildirimde bulunmuştur.

 

61 kursta 348 kursiyer var

 

Bartın’da okuma yazma seferberliği kapsamında 61 kurs açıldı. Açılan bu kurslara 26’sı erkek 322’si kadın olmak üzere 348 kursiyer katıldı. 6 Mart 2018 itibari ile toplam veriler olup kurs açma ve kayıt işlemleri yoğun olarak devam etmektedir. TÜİK rakamlarına veri olarak yayınlanmadığından İl Okuma Yazma Bilmeyen rakamlarına ulaşılamamıştır.”


İl toplantısı da yapıldı

 

Seferberlik kapsamında, 6 Mart 2018 tarihinde de, Valilik Çeşm-i Cihan Toplantı Salonu’nda, Okuma Yazma Seferberliği İl Toplantısı gerçekleştirildi. Vali Nusret Dirim başkanlığındaki toplantıya İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, Sağlık İl Müdürü Dursun Koç, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, Halk Eğitimi Merkezi Müdürü Mehmet Asım Özdemir, muhtarlar, Okul Aile Birliklerinin başkanları ve çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi katıldı.

Toplantıda Okuma Yazma Seferberliği ile ilgili sunumu Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi. İlgili çalışmada saha çalışmaları, açılan kurslar ve kampanyanın yaygınlaştırılması ile ilgili konular konuşuldu.

 

Dirim, herkesin destek vermesini istedi

 

Valimiz Nusret Dirim de kampanyanın yürütülmesi ile ilgili olarak tüm halkın desteğini beklediklerini söyledi. Özellikle muhtarların ve Müftülüğün bu konudaki gayretlerinin artması gerektiğini ifade eden Dirim, “Aİle Sağlığı Merkezlerimize başvuran vatandaşlarımızın bilgileri üzerinden de okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızı tespit edebiliriz. Okuma-yazma kampanyasında özellikle gençlerin ve çocukların ailelerine destek vermesini sağlayabiliriz. Materyalleri onlarla paylaşarak etkili bir öğrenme gerçekleştirebiliriz. Bu konuda tüm paydaşların katkılarını bekliyoruz" diye konuştu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri