Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > Bartın Orta Mektebi’nde havuz başı muhabbeti
Çetin ASMA

Bartın Orta Mektebi’nde havuz başı muhabbeti

26.02.2018 09:27 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA


Bu hafta sizleri 1935’li yıllarına götüreceğiz… Bartın eğitim tarihinde önemli bir yeri olan Bartın Orta Mektebi’nin bahçesinden 2 fotoğraf karesiyle sizleri yine siyah beyaz bir tarihi yolculuğa çıkaracağız. Fotoğrafın üzerindeki görüntüler günümüzde maalesef yok. Bartın Orta Mektebi halen daha hafızlardan silinmemesine rağmen yeniden inşa edileceği günü bekliyor.

Bu okul 1885 yılında Bartın’da yaşayan Rum asıllı Cevahircioğlu Bodasaki tarafından İtalyan bir mimara yaptırılmıştır. Dillere destan güzelliğiyle unutulmayan ve “neden yıktırıldı, nasıl kıydınız” denilerekten tepki gösterilen ah, vah, tüh diyerek andığımız bu tarihi yapı 1971 yılında hiç yoktan yere yıktırıldı. İşte bizlerin tarihimize ne kadar sahip çıktığımızın bir kanıtı… Bu konağın yıktırılma kararı da ayrı bir tartışma konusudur. Bir ilçe tek başlı olabilmek adına neler yapıldı neler…

Bartın Orta Mektebi denilince efsane Müdür İhsan Atukeren’i anmamak olmaz… 26 yıl Bartın’da müdürlük yapan, aynı zamanda da çok iyi bir hatip olan İhsan Bey’i saygı ve rahmet anıyoruz…
İşte size Orta Mektep’ten bir görüntü… Okulun giriş kapısı ve okulun kapısına çıkan çifte merdivenler… Tarihini tam olarak bilemediğimiz ancak 1935-40 yıllarında arasında çekildiğini tahmin ettiğimiz Orta Mektebin önünde çekilen bu fotoğraf karesinde kız öğrenciler ve Okul Müdürü İhsan Atukeren ile Musiki Dersi Öğretmeni Mustafa Rahmin Odman görülüyor.
Diğer fotoğraf karesi ise yine bugün yerinde yeller esen okul bahçesindeki havuzun etrafında Okul Müdürü İhsan Atukeren ile okulda görev yapan öğretmenler bir aradalar… İşte bu fotoğraf karesinde yer alan öğretmenler… Soldan Sağa 2. Sıradaki Okul Müdürü İhsan Atukeren, 5. Sıradaki Askerlik Şubesi Başkanı ve Askerlik Dersi Öğretmeni Binbaşı Tarık Alpugan, 6. Sıradaki Musiki Dersi Öğretmeni Mustafa Rahmi Odman, 9. Sıradaki Fransızca Öğretmeni aynı zamanı Bartın Gazetesi Kurucusu ve Başyazarı İbrahim Cemal Aliş… Bu fotoğraf karesi de yine 1935-40’lı yıllara aittir.

Fotoğrafta görülenlerden hiçbir tanesi de bugün sağ değildir ama birçok öğrenci yetiştiren bu öğretmenlerimizi saygıyla, rahmetle anıyoruz.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.