Ecen Sigorta
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > YAŞAM > Bartın’ın sahil kesimi fırtına ve dev dalgalara teslim oldu!

Bartın’ın sahil kesimi fırtına ve dev dalgalara teslim oldu!

19.01.2018 11:18 12 14 16 18 yazdır
Bartın’da dün akşam saatlerinde etkisini attıran şiddetli fırtına nedeniyle Bartın Limanı, Amasra Limanı, Kurucaşile Limanı ile İnkumu, Çakraz, Mugada sahili dev dalgalara teslim oldu.
Bartın’ın sahil kesimi fırtına ve dev dalgalara teslim oldu!


Nilay Meryem ÇÖMLEK


Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Batı Karadeniz Bölgesi’nde fırtına uyarılarının ardından kent merkezinde dün geceden bu yana şiddetli fırtına etkisini sürdürdü. Gece saatlerinde sahil kesimin de etkisini daha attıran ve yer yer saatteki hızı 100 km.’yi geçen şiddetli fırtına nedeniyle Bartın Limanı, Amasra Limanı, Kurucaşile Limanı ile İnkumu, Çakraz, Mugada sahili dev dalgalara teslim oldu. Bartın Limanı’ndaki 2 gemi fırtına nedeniyle sürüklenirken Amasra, Kurucaşile ve Mugada’daki onlara balıkçı teknesi zarar gördü. 
Araçlar ve işyerleri zarar gördü


Akşam saatlerinde şiddetini arttıran fırtına nedeniyle Amasra Küçük Limanda dalga boyu yer yer 15 metreye kadar ulaştı. Minibüs duraklarının ve otobüs terminalinin bulunduğu Küçük Limanda bakım için karaya çekilen gemiler devrildi. Dalga boyunun 15 metreyi bulduğu Amasra’da sahilde bulunan kafeler ve araçlar da dalgalara teslim oldu.
Kurucaşile savaş alanını andırıyor


Kurucaşile’yi vuran şiddetli fırtına limanda mendirekte hasara yol açtı. Fırtına nedeniyle mendirek zemininde ciddi çöküntüler meydana geldi. Fırtınanın şiddetinden yer yer mendireğin yan duvarları patladı, duvardan düşen taşlar nedeniyle ciddi çatlaklar oluştu. Kurucaşile Limanı, çöken zemini, yıkılan duvarlarıyla adeta bir savaş alanını andırıyor.
İnkumu denizle birleşti!


İnkumu’nda da şiddetli rüzgar nedeniyle sahil yolu sular altında kaldı. Boyu 10 metreyi bulan dev dalgalar sahilde bulunan birçok iş yerini yıktı geçti. Geçtiğimiz yıl sol tarafta yapılan yol ve kaldırım düzenlemeleri de dev dalgalar nedeniyle büyük hasar gördü. Kaldırımlardaki aydınlatma direkleri de fırtına ve dalgalar nedeniyle yıkıldı. İnkumu’nda yaşayan vatandaşlar dev dalgalar nedeniyle adeta İnkumu’nun denizle birleştiğini söyledBartın Belediye Başkanı Cemal Akın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Sahil şeridi boyunca etkili olan dalgalar nedeniyle yürüyüş yolları, banklar, çöp konteynerleri, aydınlatma direkleri, elektrik sistemi ve tuvaletler gibi birçok alanda hasar meydana geldi. Araç yoluna kadar ulaşan dalgalar, yollarda kum ve moloz birikintilerine neden oldu. Meteorolojik veriler doğrultusunda dünden beri teyakkuzda olan Belediye Acil Hizmet Merkezi(BAHMER) ve teknik ekibimizce, fırtınanın İnkumu tatil beldemizde meydana getirdiği tahribat ile ilgili hasar tespit, tahribat kaldırma, onarım ve temizlik çalışmalarına başlandı. Meydana gelen fırtına nedeniyle oluşan mağduriyetin kısa zamanda çözeceğiz. Çalışmalarda görev alan personelimize kolaylık diliyorum.” dedi.

Kulübeler yıkıldı


Çakraz ve Bozköy’de de durum farklı olmadı. Dev dalgalar Bozköy’deki birçok kulübe ve kafeteryayı da yıktı geçti.

 

 

Güzelcehisar’da hasar daha büyük!

Şiddetli fırtına ve dev dalgalardan en çok etkilenen yerlerden biri de Güzelcehisar oldu. Bartın’ın Güzelcehisar köyü sınırları içinde yer alan, dünyadaki ender doğa olaylarından biri olan lav sütunlarının turizme kazandırılması amacıyla Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Bartın İli Güzelcehisar Lav Sütunları ve Sahilinin Turizm ve Rekreasyon amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi” kapsamında yürütülen çalışmalar büyük hasar gördü. Yaşanan felaket yaklaşık 2,5 milyon TL’ye mal olacağı ön görülen proje dahilinde Güzelcehisar sahilini boydan boya kaplayan, 850 metre uzunluğunda, 3 metre genişliğindeki yürüyüş yolunun ahşap tahtalarını attı savurdu.
Yine Güzelcehisar sahilinde bulunan birçok büfe ve işyeri de dev dalgalarla birlikte harabeye döndü. Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri