Ecen Sigorta
18 Ağustos 2018 Cumartesi
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > Bartın’ın gururu 60. meslek yılını kutluyor
Çetin ASMA

Bartın’ın gururu 60. meslek yılını kutluyor

04.01.2018 10:23 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA

İlimizin yetiştirdiği değerli şahsiyetlerden biri olan ve halen babasından aldığı mirası hakkıyla devam ettiren Esen Aliş’in sahibi olduğu Bartın Gazetesi’nde köşe yazılarını sürdüren Erkan Aşçıoğlu, gazeteciliğe başlamasının 60. yılını kutluyor.

Gazeteciliğinin yanı sıra araştırmacı yönüyle ortaya çıkardığı pek çok eseri bulunan Aşçıoğlu, Bartın Tarihi dendiğinde akla gelen ilk isimlerden biri. 80 yaşında olmasına karşın mesleğine olan bağlılığını ilk günkü gibi taşıyan ve aynı heyecanla araştırmalarını sürdüren Erkan Aşçıoğlu, Bartın tarihi ile ilgili çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Konu Bartın olduğunda ister bireysel ister akademik olsun tüm araştırmacılar için çok önemli bir kaynak niteliğinde olan Aşçıoğlu’nun eserleri, vazgeçilmezler arasında bulunuyor.

Bu vesile ile meslek büyüğüm Erkan Aşçıoğlu’nu bir kez daha tebrik eder, bizlere kazandırdığı önemli eserlere önümüzdeki yıllarda yenilerini eklemesini dilerim.
Erkan Aşçıoğlu kimdir?


Peki ama Erkan Aşçıoğlu kim? Diyecek olursanız onu da kısa bir özgeçmişini sizlerle paylaşarak kendisini tanımayanlara az da olsa fikir vereyim.

1937 yılında Bartın’da doğdu. İlk ve Orta Okulu Bartın’da, Lise Öğrenimini Zonguldak’ta tamamladı. Evli ve iki çocuk babasıdır. Aşçıoğlu; 1957’de gazeteciliğe başladı.1960 yılında Ekspres Bartın gazetesinin ilk yayın yönetmeni oldu ve 1960/1962 yılları arasında tamamladığı vatani görevini takiben Ekspres Bartın Gazetesi’nin yayın yönetmenliği görevini sürdürdü. 1963 yılında Duvak adında duvar gazetesini, 1964 yılında aylık kültür ve sanat dergisi “Ortam”ı yayınlamaya başladı. 1967 yılında tam 30 yıl günlük olarak yayın hayatını sürdüren Bartın Postası Gazetesi’ni yayınladı.
4 tane kitabı var


1967 yılında Sarı Basın Kartı sahibi, 1978 yılında da Türk Basın Birliği Üyesi olan Aşçıoğlu; “İktisadi ve Sosyal Yönleriyle Bartın” (1970-1984-2001), “Kurtuluş Savaşı’nda Bartın” (2003) ve “Bartın ve Kökleri” (2006), Bartın’da Tarih(2011) kitaplarının yazarıdır.

1963 ve sonraki yıllarda Varlık, Türk Dili, Hisar, Ajans-Türk ve Çağrı dergilerinde şiirleri yayınlandı. 1963 ve 1989 yıllarında Bartın Güzel Sanatlar Derneği’ni kurarak etkili bir şekilde tiyatro, edebiyat, şiir, müzik ve folklor faaliyetlerinde bulundu. 1985 yılında kurulan Bartın Lions Kulübü’nün kurucu üyesi oldu. 1990–1991 döneminde Bartın Lions Kulübü’nün başkanlığını yaptı. 1991 – 1996 yılları arasında Uluslararası Lions Kulüpleri Birliği’nde değişik başkanlık görevlerinde bulundu.

1995 – 1996 yıllarında Bartın Radyosu’nda sohbet ve şiir programları yaptı. 2004 yılında haftalık ulusal bir dergi ile aylık bir dergide Bartın’ı tanıtan yazıları yayınlandı. Başta Bartın Gazetesi olmak üzere, değişik dergi ve gazetelerde Bartın’ı tanıtan, eski değerlerini ortaya çıkaran yazıları yayınlanmaktadır.

Arif Erkan Aşçıoğlu, 1968/1973 döneminde Belediye Meclisi Üyeliği yaptı. 1970 yılında göreve başladığı ve 34 yıl etkin görevler üstlenerek hizmet etiği Ticaret ve Sanayi Odası’ndan 2004 yılında emekli oldu.

Aşçıoğlu’nun son olarak “Hikayelerim” ve “Şiirlerim” adlı kitapları da yayınlandı.
Posta kartlarını unuttuk


Bir yılı daha geride bıraktık. İyisi-kötüsü, acısı-tatlısıyla tamamladığımız yıla güle güle, büyük beklentilerle karşıladığımız yeni yıla da “Merhaba” derken, sizlere teknolojideki gelişim nedeniyle unuttuğumuz bir adedi hatırlatmak istedim.

Posta kartları…

Eskiden başta yılbaşı ve dini bayramlar olmak üzere uzakta bulunan yakınlarımıza kendimizi hatırlatmak ve onların bu önemli günlerini kutlamak amacıyla posta kartları gönderirdik.

Çok çeşitli kartlar vardı. O günün önemine istinaden hazırlanmış katların yanı sıra bulunduğumuz kentin önemli mekanlarının fotoğraflarının bulunduğu kartlar da mevcuttu.

Çok daha eski yıllarda fotoğrafçılar tarafından çekilen kentlerin değişik mekanlarının görüntülerinin bulunduğu kartpostallar ve fotoğraflar çok revaçtaydı. Memleket hasreti çeken gurbettekilere arkasına kutlama mesajları ya da hasret içeren ifadeler yazılan bu kartlar gönderilirdi.

Ancak teknolojideki gelişmelerin ardından bu alışkanlıklar terkedilmeye başlandı. 2000’li yılların bayından itibaren internetin yaygınlaşması, cep telefonlarının hemen herkes tarafından kullanılmaya başlanması ve bunlarla birlikte alternatif haberleşme imkanlarının ortaya çıkmasıyla neredeyse tamamen ortadan kalkan kart gönderme alışkanlığı artık sadece mazide kaldı. Geçmişin önemli tanıklarından olan kartpostalları az sayıda olan kolleksiyoncuların arşivinde görmek mümkün.

Bu vesile ile yeni yılınızı en içten dileklerimle kutlar, sağlık, huzur, mutluluk ve esenlikler dilerim.

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.