Ecen Sigorta
20 Ağustos 2018 Pazartesi
Anasayfa > SAĞLIK > Bartın Devlet Hastanesi “HIMSS Emram 6” belgesi aldı
Bartın Devlet Hastanesi “HIMSS Emram 6” belgesi aldı

Bartın Devlet Hastanesi “HIMSS Emram 6” belgesi aldı

28.05.2018 09:55 12 14 16 18 yazdır
Bartın Devlet Hastanesi Dijital Hastane Seviye-6 (HIMSS EMRAM STAGE 6) kriterlerini yerine getirerek 'Dijital Hastane' unvanı almaya hak kazandı.


Konuya ilişkin olarak yazılı bir açıklama yapan Bartın Sağlık İl Müdürü Dursun Koç, “Hastanemiz, uluslararası düzeyde akreditasyon ve standart modeli olan EMRAM (Elektronik Tıbbi Kayıt Adaptasyon Modeli) Seviye 6 kriterlerini yerine getirerek Sağlık Bakanlığı’na bağlı toplam 874 hastaneden 166’sında bulunan ‘Dijital Hastane’ kategorisine geçmiştir” dedi.

Açıklamasında; Sağlık Bakanlığı, Kamu Hastaneleri Genel Müdürlüğü, Medipol Üniversitesi ve HIMSS Avrupa işbirliği ile yürütülen Dijital Hastane Sertifikasyon Çalışmaları’na bir süre önce başlayan Bartın Devlet Hastanesi’nin seviye 2 iken, yeniden değerlendirme sonrası HIMSS Stage 6 kriterlerini karşılayarak Dijital Hastane Seviye-6 sertifikasını aldığını bildiren Koç, açıklamasında şunları kaydetti:

“Dijital hastane; idari, mali ve tıbbi süreçlerde asgari düzeyde bilişim teknolojilerinin kullanıldığı bir hastaneden her türlü iletişim aracı ve tıbbi cihazın birbiriyle ve diğer bilgi sistemleriyle entegre olduğu, sağlık çalışanları ve hastaların tele-tıp ve mobil-tıp uygulamalarıyla hastane içinden veya dışından veri alışverişinde bulunabildiği hastane sistemi olarak tanımlanabilir.

 

Hizmet kalitesini artıracak

 

Her alanda çağdaş uygulamaları ülkemize getirmek, dijital uygulamaları yaygınlaştırarak hizmete kesintisiz ulaşım sağlamayı, hizmet kalitesini ve hızını artırmaya yönelik tıbbi ve teknolojik tedbirler uygulamaya konulmaya çalışılmaktadır.

Bugün dijital hastaneler; elektronik sağlık kaydı, tele sağlık uygulamaları, uzaktan hastalık yönetimi ile hataları azaltmaya, maliyetleri düşürmeye, hasta memnuniyetini yükseltmeye önemli katkı sağlamaktadır. Ayrıca dijitalleşme, sağlık hizmetinde mobilitenin elde edilmesini sağlayarak hasta takibi ve toplam sağlık çıktısı açısından eski ile kıyaslanamaz derecede ilerleme getirecektir. Bu süreç hastanın sağlık okuryazarlığını önemli düzeyde artırdığı gibi, kendi tedavisinin her alanda ortağı haline gelmesini de sağlayarak, sağlığa erişimin yanında tedaviye erişimi de önemli oranda kolaylaştıracaktır.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri