Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > GÜNDEM > Bartın'da Açık Kapı Projesi hizmete girdi
Bartın'da Açık Kapı Projesi hizmete girdi

Bartın'da Açık Kapı Projesi hizmete girdi

14.05.2018 16:02 12 14 16 18 yazdır
İçişleri Bakanlığı’nın vatandaş odaklı hizmetlerinden biri olan “Açık Kapı Projesi” Bartın’da da hizmete başladı. Valilik binası girişinde yer alan Açık Kapı Bürosu’nda 5 personel yer alacak.


 

AHMET KARADENİZ


İçişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı tarafından 81 ilde hayata geçirilmek üzere hazırlanan 'Açık Kapı Projesi', Bartın’da da hayata geçirildi.

Bartın Valiliği binası girişinde oluşturulan 'Açık Kapı’ Bürosu’nun açılış töreni dün Bartın Valisi Nusret Dirim’in katılımı ile gerçekleştirildi. Törende, Vali Yardımcısı Erkan Kalender, Bartın Jandarma İl Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Birol Cangi ve valilik bünyesinde bulunan birim müdürleri katıldı.

 Vatandaşla birebir ve sıcak iletişim

 

Projenin tanıtımını yapan Bartın Valiliği İl Yazı İşleri Müdürü Sefai Sarıbaş, başvuruların en geç 7 gün içerisinde cevaplandırılacağını ifade ederken, şunları söyledi: “Açık Kapı projesi; Valiliklerimizde hayata geçirilen, vatandaşlarımızın talep ve önerilerini, konusunda uzman personel aracılığıyla iletebildikleri, tüm başvuruların elektronik ortamda kaydedilerek ilgili birimlere yönlendirildiği, takip edilerek hızlı bir şekilde sonuçlandırıldığı yeni bir kamu hizmeti anlayışıdır. Vatandaş odaklı bir yaklaşım benimseyerek taleplere hızlı ve doğru çözümler üretmeyi, hizmetlerde vatandaş memnuniyetini artırmayı, kronikleşmiş sorunlara çözümler üretmeyi, devletle vatandaş arasındaki karşılıklı iletişim ve güveni amaçlıyoruz. Güler yüzlü çalışanlarıyla vatandaşlarla birebir ve sıcak bir iletişim kurulacak. Açık Kapıdan tüm vatandaşlarımız ve yabancı kimlik numarasına sahip göçmenler yararlanabilmektedir. Açık Kapı’ya valilik girişinde bulunan açık kapı birimlerine bizzat giderek, www.acikkapi.gov.tr adresinden veya mobil cihazlara yüklenebilen Açık Kapı uygulaması kullanılarak başvuru yapılabilir.

 Başvuru sonrası süreç nasıl işler?

 

Başvuru yapıldığı anında, başvuru elektronik sisteme kaydedilerek, başvuru sahibine SMS yoluyla bir başvuru numarası gönderilir. Başvurular valiliklerde bulunan Açık Kapı sorumlular tarafından sistem üzerinden ilgili birime yönlendirilir. Talepler durumuna göre başvuru sahibiyle birebir iletişime geçilebilir. İlgili birimde başvurular süratle değerlendirerek en geç 7 gün içeresinde cevaplandırılacak. Başvuru sahibine başvurunun sonuçlandığına ilişkin bilgi SMS yoluyla gönderilecek.”  

 

Kolay ve hızlı hizmet

 

Vali Nusret Dirim ise konuşmasında projenin önemini vurguladı. Vali Dirim konuşmasında şunları kaydetti:

“Bütün Türkiye’de İçişleri Bakanlığımızın uygulamaya geçirdiği bir projeyi Bartın’da başlatmış bulunuyoruz. Burada vatandaşlarımızın en kolay ve en hızlı bir şekilde Valiliğimize geldiğinde hizmetlere ulaşabilmesi sağlamaya yönelik çok güzel bir müracaat noktası oluşturulmuş durumda. Beş personeli ile beraber bu Açık Kapı birimi hizmet verecek. Aynı zamanda telefon ve internet üzerinden de ulaşım sağlayacağı bir birim olarak burada vatandaşlar hiç kimse bir şey sormasına gerek kalmadan, açıklayıcı gerek doğru bilgiyi aldıktan sonra yönlendirecekler. Zaman kaybına uğramaksızın işlerini yürütebilecek bir imkan oluşturulacak. Hemen girişte güzel bir mekan olarak hazırlandı. Emek verenlere teşekkür ediyoruz.

 

“Vatandaşları öncelikle güler yüzle karşılayacağız”

 

Sizlere de kolaylıklar diliyorum. Vatandaşları öncelikle güler yüzle karşılayacağız. Herkese insanca muameleyi hakettiği duygusuyla buraya gelen herkes haksız, hukuksuz gibi takipleri olabilir. Ama her şeyden önce herkes insanca muameleyi hakediyor. Doğru bilgilenmeyi hakediyor. Doğru bilgilendirmeyi ve insanca muameleyi kimseden esirgemeyeceğiz. Bu asla bir lüks filan değil. Tüm insanlarımızın hakettiği temel bir davranış modeli olması lazım kamu çalışanlarımızın. Burada kendi vergileriyle oluşturulan, kendi vergileri finans edilen bir devlet birimine hizmet almak için geliyorlar vatandaşlarımız.  Onların burada değerli ve iyi hissetmelerini sağlayarak hizmetleri büyütmek durumdayız. Bu şekilde hizmetlerimizin kalitesini artırmak için çalışmalarımız devam edecek.”

Konuşmalardan sonra Vali Dirim ve protokol üyeleri, Açık Kapı Bürosu’nda yer alacak 5 personelle sohbet ederek, çalışmalarla ilgili detaylı bilgi aldı. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri