Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > Bartın’a gelen ilk otomobiller!
Çetin ASMA

Bartın’a gelen ilk otomobiller!

09.04.2018 12:01 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA


Bartın’da şehir dokusu değiştiği gibi kullandığımız eşyalardan ulaşım araçlarına kadar her şeyin de zamanla değiştiğinin farkında mıyız? Maalesef farkında olmayarak geçmişte yaşadığımız günleri ve kullandığımız eşyaları da ardımızda bırakıyoruz. Onlar bizi terk ediyor. Eski konakların, evlerin yerlerini apartmanlar ve siteler aldı. Nerede o güzelim bahçe içerisindeki 3 katlı, 2 katlı evler, su kuyuları bulunan, üzüm bağlarının, çeşit çeşit meyve ağaçlarının bulunduğu o güzelim çardaklı bahçeler neredeler?

Gelelim kullandığımız o araçlara… Onlar da zamanla birlikte değişti. Teknolojiye ilerlemesiyle daha modern ve daha kullanışlı bir hale geldiler. Fotoğraflar bize geçmişi yansıtmalarının yanı sıra aslında bizlere güzel mesajlar da veriyor. Adeta “Dün neydi bugüne oldu?” diye fısıldıyor bize.

Biraz daha geçmişe gidersek Bartın’a ilk otomobil, ilk kamyon, ilk otobüs ne zaman geldi ve hangi yıllarda kullanıldı? Bileniniz var mıdır?

1925 yılında Kastamonu’dan Orman Mühendisi ve şoförüyle hareket eden bir otomobil önce Kastamonu’dan Ovacuma’ya gelir Ovacuma’dan da Bartın’a hareket eder. Bartın’a ulaştıklarında da hayatında ilk kez bir otomobil gören herkes meraklı gözlerle bu otomobili incelemeye başlar. Aşağıçarşıdan Yukarıçarşıya, Yukarıçarşı’dan da Aşağıçarşıya tur atar.

Bartın’a ilk otomobil bu şekilde geldiği gibi bugünden sonra da 1925 ya da 1926 yılında Mehmet Hocazadeler ailesi tarafından da Bartın’da ilk otomobil satın alınır. Bundan sonra da 1926 yılında Sarıların Tahsin Efendi (Hasan Tahsin İnal) tarafından da ikinci otomobil alınır. Üçüncü otomobil ise İncealamderzade Faik Bey(Faik Alemdar) tarafından alınır. 1931 yılında ise Bartın’ın yumurta tüccarları kendi aralarında o dönemdeki Ford marka ilk kamyonu alarak Bartın’a getirirler.

Bu araçlar İstanbul’dan vapura yüklenerek Bartın Boğazı açıklarına kadar getirilirdi. Burada demir atan vapurlardan bu arabalar vinçle alınarak ağaç gemilere yüklenirdi. Araçlar böylece Bartın’a getirilir İskele’den de karaya çıkartılırdı.

İlerleyen yıllarda Bartın Belediye Otobüsleri, İtimat Otobüsleri ve hepimizin bildiği, bu sayfada da fotoğrafına yer verdiğimiz Saurel marka otobüs alındı. Uzun yıllar Bartın-İstanbul hattında çalıştıktan sonra son yıllarda Hamam Sokağı’nda bulunan “İşletme Otobüsleri” adıyla hizmet veren bir yazıhane vardı. Bu otobüs buradan Bartın-Saltukova güzergâhında yolcu taşırdı. İlerleyen yıllarla birlikte ne bu otobüsler kaldı, ne de işletme… Bunları artık sadece fotoğraflarda görüyoruz. Bu yılları hatırlayanlar da azaldı.
Sizlerle paylaştığımız 1960 yılında çekilen ilk fotoğraf Asma Köprü başında günümüzde de halen yerinde duran Orta Mektebin giriş kapısında çekilmiştir. Çok şükür ki Orta Mektep yıkıldı ama bu kapı geçmişin bize bir hediyesi olarak hala ayakta.
Yine 1960’lı yıllana diğer fotoğraf da Bartın’ın tarihi eserlerinden 1912 yılında Hacı Arif Kaptan tarafındna yaptırılan Aşağı Çarşı’daki Şadırvan’ın önünde çekilmiştir. Bu otobüsle ilgili de şöyle bir anı anlatılır: “Bu otobüs ilk alındığı yıllarda baba oğul gece köylerine giderlerken uzaktan homurtulu ve güldür güldür bir ses duyarlar. Bu sesten irkilen baba oğluna ‘Oğlum Şahin torbayı at, kendini hendeğe at. Bütün ecinli kuvvetleri üzerimize geliyorlar.’ diyerekten kendilerini yüzü koyun yoldan aşağı kendilerini hendeğe atarlar. O sıra da bu otobüs yoldan gelir, geçer. Baba oğul ayağa kalkarak ‘çok şükür bunu da atlattık’ demişler. Aslında baba oğulun duyduğu o ses ilk kez gördükleri Saurel marka otobüsün sesidir.”

İşte size siyah beyaz 2 fotoğraf karesi ve unutulmayan bir anı…

 

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.