Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > EKONOMİ > Bartın'a 5 milyon TL yatırım!

Bartın'a 5 milyon TL yatırım!

07.03.2018 09:53 12 14 16 18 yazdır
Bartın’da KOBİ Gelişim destek programı kapsamında başvurusu kabul edilen 13 işletmenin yaklaşık 5 milyon TL olan proje bütçesinin 3 milyon TL’si KOSGEB tarafından desteklenecek.
Bartın'a 5 milyon TL yatırım!


NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

KOBİ Gelişim (KOBİGEL) Destek Programı başvuru sonuçları açıklandı. KOSGEB Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta, başvuru sonuçlarına ilişkin olarak bir açıklama yaparak şunları söyledi:

“1 milyon üst limitli imalat sektörüne yönelik olan KOBİGEL KOBİ gelişim destek programına Bartın’dan 24 işletmemiz başvurmuş ve 23’ü 1. Safha için başarılı olma kriteri olan 40’ın üzerinde puan alarak kurul gündemine alınmış idi. 20 Aralıkta başlayan 2. Safhada işletmeler ile kurulda görüşmeler tamamlanmış ve Bartın'da 13 işletmemizin başvurusu başarılı bulunmuş ve projelerin desteklenmesine karar verilmiştir. KOBİ Gelişim destek programı kapsamında başvurusu kabul edilen 13 işletmenin proje bütçesi yaklaşık 5 milyon TL olup bunun 3 milyon TL si KOSGEB tarafından desteklenecektir.
Kamu üniversite sanayi işbirliğinin başarısı


Türkiye genelinde projesi kabul edilen işletmelerin, toplam başvuran işletmelere oranı yüzde 35 civarı iken Bartın’da projesi kabul edilen işletmelerin, toplam başvuran işletmelere oranı yüzde 55 olmuştur. Proje başvuru aşamasında Bartın Üniversitesi ile işletmelerimizin beraber yaptığı çalışmalar bu başarının yakalanmasında büyük rol oynamıştır. Projesi kabul edilen 2 işletmemiz için ise proje süresi boyunca Üniversite danışmanlığı uygun görülmüş olup proje süresi boyunca öğretim elamanları tarafından işletmelere danışmanlık verilecektir. Kamu Üniversite Sanayii işbirliğinin artık sahada uygulamalarının görülmeye başlaması bakımından çok önemli bir adım olduğu düşünülmektedir. Bundan sonraki süreçte Kamu Üniversite Sanayii işbirliğinin sahada uygulamalarının artarak devam etmesi için Bartın Üniversitesi ve işletmelerimiz ile çalışmalarımız ve işbirliklerimiz artarak devam edecektir.


Projesi geçmeyen işletmelere yeni fırsat


Başvurusu başarılı bulunmayan 11 işletme ile yeni proje hazırlamayı düşünen işletmeler ise başvuru şartlarını sağlamaları durumunda önümüzdeki bir kaç ay içinde çağrıya çıkılacak yeni konularda tekrar başvuru yapabileceklerdir. Genelde ülke ekonomisi için yerelde ise Bartın ekonomisi için çalışan ve üreten bütün KOBİ’lerimizin yanında olmaya ve onları desteklemeye devam edeceğiz.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri