Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > S. Tolga AKINER > BARGİAD herkese örnek olmalı
S. Tolga AKINER

BARGİAD herkese örnek olmalı

22.06.2017 09:14 12 14 16 18 yazdır
Yazar : S. Tolga AKINER

"11 ayın sultanı" olarak nitelendirilen Ramazan ayı bitiyor. Cumartesi günü Ramazan Bayramı'nın Arefe günü. Ardından da 3 gün Bayram tatili?

Peki, her Ramazan'da olduğu gibi bu yıl da başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere pek çok tüzel ve özel kişiliğin iftar organizasyonları yine mi dikkatinizi çekmedi.

Başta bakanlıklar, milletvekilleri, valiler ve illerdeki diğer protokol üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen çoğunluğu birbirinden şaşalı iftarlar?

Bunlar içerisinde belki de en fazla tepki toplayanı Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman'ın 14 Haziran Çarşamba günü TBMM Bahçesinde düzenlediği, eski ve yeni 3 bin civarındaki milletvekili onuruna verilen iftar oldu.

Aslına bakarsanız bu tür iftarların neden düzenlendiğini anlamakta güçlük çekiyorum. Neden mi? Birincisi iftar, oruçluya verilirse daha bir makbuldür.

Peygamber Efendimiz (sav), "Bir kimse, bu ayda bir oruçluya iftar verirse günahları affolur. O oruçlunun sevabı kadar ona sevap verilir" buyurunca, Eshab-ı kiramdan bazıları, bir oruçluyu iftar ettirecek kadar zengin olmadıklarını söylediler. Onlara cevaben "Bir hurmayla iftar verene de, yalnız suyla oruç açtırana da, biraz süt ikram edene de bu sevap verilir" buyurdu. Yine bir hadis-i şerifte, "Ramazanda bir misafire oruç açtırana Sırat köprüsünü geçmek kolaylaşır" buyuruldu.

İkincisi ihtiyaç sahibine verilirse daha bir anlamlı olur. Üçüncüsü de iftar, masrafı veren kişinin kendi bütçesinden karşılanırsa amacına hizmet etmiş olur. Temsil ettiği kurum ya da kuruluşun kasasından değil. Çünkü orada kim bilir kimlerin hakkı vardır?

Peki, biz de hep böyle mi oluyor? Çoğunlukla hayır.

Bakıyorsunuz, gerçekte ihtiyaç sahibi olmayanlar bir kuş sütünün eksik olduğu sofralarda iftar açıyor. Gerçek ihtiyaç sahipleri onları televizyonlardan ya da gazete sayfalarından takip ediyor.

Bizdekilerin çoğu şovdan öteye geçmeyen hareketler. "Falanca iftar verdi, bütün protokol oradaydı. Ben daha iyisini vermeliyim" şeklinde bir yarış söz konusu sanki. Yanlış.

Ama bu eleştirim elbette ki herkese değil. Bazıları var ki bunu gerçekten amacına hizmet ederek gerçekleştiriyor. Ramazan ayındaki tutumu ve sergilediği hareket tarzı ile de gerçekten herkese örnek olacak şeylere imza atıyor.

Bunlardan biri de Bartın Genç İşadamları Derneği (BARGİAD).

Duymadınız değil mi?

Öyleyse gerçekten de başarmışlar.

Neden mi bahsediyorum? Anlatayım efendim:

Yönetim Kurulu Başkanlığını kentimizin genç işadamlarından Necmi Balık'ın yaptığı BARGİAD, bu Ramazan ayında herkes gibi tokları doyuran protokol başta olmak üzere onlarca yüzlerce kişinin ağırlandığı iftarlar düzenlemektense, gerçekten ihtiyaç sahibi olanları tespit etmeyi ve onlara maddi ya da ayni yardımda bulunarak belki de iftardan çok daha hayırlı bir işe imza atmayı tercih etti.

Bunun için öncelikle üyelerine çağrıda bulundu BARGİAD. Ne yapmak istediğini anlatan mesajlar gönderdi ve beklentinin üzerinde bir destek gördü üyelerinden. Kimi BARGİAD üyesi para desteğinde bulundu, kimisi ise ayni yardımda?

Geriye sadece ihtiyaç sahiplerini tespit etmek ve bu yardımları onlara ulaştırmak kaldı ki Yönetim Kurulu da bunu gerçekleştirdi.

Üstelik hiçbir şekilde bunu bir reklam malzemesi olarak kullanmadan. Lüks mekanlarda iftar organizasyonları düzenledikleri gibi, boy boy fotoğraflar çekip, çektirip bunları basın ve sosyal paylaşım sitelerinde de paylaşmadı BARGİAD üyeleri.

Bunu bir vesile ile duyunca Necmi Balık'ı aradım. Kendisi yapılanları doğruladı ancak haber yapılmasını uygun bulmadıklarını belirtti. Ancak böylesine güzel bir hareketin bir şekilde duyurulması ve takdir edilmesi gerektiği düşüncesiyle bu köşe vasıtasıyla sizlerle paylaştım.

 

Affola BARGİAD, affola Necmi Balık?

 

Ramazan ayının faziletine uygun şekilde gerçekleştirdikleri yardımlarını sessiz sedasız, gönülden ve aslında herkese örnek olması gereken şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıkları için alkışlar BARGİAD'a?

 

İyi ki varsınız. Sizi canı gönülden kutluyor, tüm kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerini de aynı şekilde hareket etmeye davet ediyorum.

 

Şimdiden hayırlı bayramlar?

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.