Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > SİYASET > Bankoğlu’ndan nöbet tutan köylülere destek sözü

Bankoğlu’ndan nöbet tutan köylülere destek sözü

06.08.2018 12:11 12 14 16 18 yazdır
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Kozcağız Barajı’nın yapımı nedeniyle sular altında kalacak olan Kozcağız’a bağlı Şarköy Boğaz Mahallesi sakinlerini ziyaret etti.
Bankoğlu’ndan nöbet tutan köylülere destek sözü


Eren Sarıkaya


Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Kozcağız Barajı’nın yapımı nedeniyle sular altında kalacak olan Kozcağız’a bağlı Şarköy Boğaz Mahallesi sakinlerini ziyaret etti. “Nereye gideceklerini bilemeyen ve köylerinin yerine kendilerine yerleşim yeri gösterilmesini isteyen köylüler 40 gündür nöbette. Şarköy’ün Boğazköy Mahallesi’nde Kozcağız Barajı’nın yapılması sebebiyle köylüler yerlerinden oluyor. Ayşe ablayı ve köylüleri dinleyip mücadelelerinin takipçisi olmak için söz verdim.” dedi.


Kozcağız Barajı’nda inşaat çalışmaları devam ederken, Şarköy Boğaz Mahallesi sakinleri kendilerine yerleşim yeri gösterilmediği gerekçesiyle köy içinden geçecek yol çalışmalarını engelledi. Baraj inşaatı ile birlikte bir kısmı sular altında kalacak ve bir kısmından da yol geçecek olan Şarköy Boğaz Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlar, kendilerine yerleşim yeri gösterilmesi için yetkililere seslendi. Başvurularının olumsuz değerlendirildiğini öne süren köylüler, arazilerinden geçecek yol çalışmalarını durdurarak eylem başlattı.


“Takipçisi olacağım”


CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Kozcağız Barajı’nın yapımı nedeniyle sular altında kalacak olan ve 40 gündür genç yaşlı köylerinde nöbet tutan Şarköy Boğaz Mahallesi sakinlerini ziyaret etti. Köy halkının sorunlarının ve mücadelelerinin takipçisi olacağının sözünü veren Bankoğlu,“40 gündür Şarköy Boğaz Mahallesi’nde oturan köylüler eylem yapıyorlar. Burada Kozcağız Barajı’nın yapılması sebebiyle köylerinden oluyorlar. Bu yüzden de devlet tarafından henüz kamulaştırma kararı çıkmamış olmasına rağmen evleri su altında kalacak ve yer talebinde bulunuyorlar. Özellikle kadınların önderliğinde köylüler 40 gündür eylemdeler. İlgililerin, kamu görevlilerinin devlet tarafından sorunlarına çözüm olmasını istiyorlar. Biz de onlara destek olmaya geldik. Onların sorunlarının, mücadelelerinin takipçisi olmak için buradan kendilerine söz veriyorum.” dedi.
Köylüler yerleşim alanı istiyor


Tek sorunlarının kendine bir yerleşim yeri gösterilmemesi olduğunu belirten köylüler de “Biz sadece köy kurmak için yerleşim alanı istiyoruz. Amacımız yolu engellemek değil. Tabii ki yol geçecek. Devletin kurallarını çiğnemiyoruz, devlet her zaman başımızın üstünde. Devletimiz bize sahip çıksın. Biz Baraj mağduruyuz. Bize bilgi veren yok. İnşallah umutlarımız geri gitmez. Biz köyümüzden, ailemizden kopmak istemiyoruz.” diyerek yetkililere çağrıda bulunurken Bankoğlu’na da teşekkür ettiler.
Şarköy Boğaz Mahallesi sakinleri kendilerine yerleşim yeri gösterilmemesine tepki olarak, köyün içinden geçen yol çalışmalarında seslerini duyurabilmek için nöbet tutuyor. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri