Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > SAĞLIK > Bağımlı olma, hayata bağlı ol!
Bağımlı olma, hayata bağlı ol!

Bağımlı olma, hayata bağlı ol!

05.12.2017 09:38 12 14 16 18 yazdır
Bartın İl Sağlık Müdürlüğü, sigara kullanımının en aza indirilmesine yönelik bilgilendirme çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.


Nilay Meryem ÇÖMLEK

İl Sağlık Müdürlüğü'nce düzenlenen programla Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülin Erkmen Yıldırım, 3 gün boyunca Bartın'da nikotin bağımlılığıyla mücadeleyi anlatacak.

Halk sağlığı konusunda ciddi bir tehdit olan ve diğer tüm bağımlılıkların ilk basamağı olan nikotin bağımlılığı konusunda bugün yapılan bilimsel ve gönülden çalışmalar, geleceğin yüz akı olmaya devam ediyor. Bartın İl Sağlık Müdürlüğü de "hayata, sağlığa ve mutluluğa bağlı" bir Bartın için büyük bir gayretle çalışarak nikotin bağımlılığıyla mücadeleye kararlı görünüyor.

Bu kapsamda nikotin bağımlığıyla mücadele konusunda birçok çalışması bulunan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Gülin Erkmen Yıldırım'ın katılımıyla, 3 gün sürecek olan "Nikotin Bağımlılığıyla Mücadele Konferansı" organize edildi. Sağlık personelinden öğrencilere, esnaftan cezaevi yükümlülerine kadar farklı hedef gruplarına ulaşılacak olan eğitimlerle "nikotin bağımlılığının" önüne geçilmesi amaçlanıyor.  
Dr. Koç, büyük mücadele verildiğini kaydetti


"Bağımlı olma, hayata, sağlığa ve mutluluğa bağlı ol" sloganı ile düzenlenen bilgilendirme toplantılarının ilki Halk Eğitim Merkezi Salonunda sağlık personeline yönelik gerçekleşti.  Daha sonra Mesleki ve teknik Anadolu Lisesinde öğrencilere yönelik devam eden toplantıların bir sonraki katılımcıları ise basın mensupları oldu. İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Mücadeleler Birim Sorumlusu Nagihan Özkeçeli, Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülin Erkmen Yıldırım ve çok sayıda basın mensubunun katıldığı toplantıda 'Nikotin Bağımlılığı ile Mücadele' konusu ele alındı.

Sigara kullanımını azaltmak amacıyla büyük mücadele verdiklerini belirtirken yapılan çalışmalar sayesinde önemli başarıların elde edildiğini kaydeden İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, başarının daha üst seviyelere çıkartılması için Bakanlık olarak ülke genelinde başlatılan seferberliğin de sürdüğünü aktardı.


Dünyaya örnek bir model olduk


Sağlık Bakanlığı Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddeler Başkanlığında Uzun Yıllar Görev Yapan ve başarılı çalışmalarıyla tanınan Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülin Erkmen basın mensuplarının konuya ilişkin sorularını yanıtlarken görüş ve önerilerde de bulundu.

Dr. Erkmen tütün endüstrisinin insanları pazar olarak gördüğünü ve bu pazara yönelik çalışmalarını bilinçaltını etkileyerek sürdürdüğüne dikkat çekerek "Türkiye'de tütün bağımlılığı ile mücadele konusunda çok ciddi çalışmalar ve programlar yapıldı. Tütün bağımlılığı ile mücadelede Türkiye olarak dünyaya örnek bir model olduk." dedi.


Hekime danışın başka kimseye değil!


Sigara ile mücadelenin için mutlaka bir hekime danışılması gerektiğinin altını önemle çizen Dr. Erkmen, "Tütün üreticileri AR-GE çalışmalarına önem veriyor. Tütünle mücadele konusunda da aynı hızda AR-GE çalışmaları gerçekleştirerek cevap verebilmeliyiz. Tütünle mücadele konusunda STK'lar ve halk olarak isteklerimizi yönetim mekanizmasına iletmeliyiz. Bu konuda basın mensuplarına da önemli görevler düşüyor. İnsanlarımız şunu da bilmeliler ki bu ülkenin halk sağlığı kurumu var. Sigarayı bırakma konusunda gelip danışsınlar. Başka kimseye danışmasınlar. Tütün bağımlılığı ile mücadele hekimlerce değerlendirilip yine hekim kontrolünde gerçekleştirilmeli. Yine insanlarımız Alo 171 Sigarayı Bırakma Hattı'ndan da destek alabilirler. Bu hat ile bir yol bulabilirler" diye konuştu.

Sigaranın insanlar üzerinde yol açtığı etkilerden bahseden Yıldırım, "Sigaranın içinde bulunan birçok madde insan sağlığını olumsuz etkiliyor. Günümüzde yaşanan birçok hastalıkta yine sigaranın etkisini görüyoruz. Sağlığa olumsuzlukları sayılamayacak kadar çok olan sigarayı mutlaka bırakmalıyız" dedi.


Toplantılar devam edecek


Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Bartın İl Müdürlüğü Kız Yurdu ve Erkek Yurdu, Amasra Kaleşah Ortaokulu, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü, Amasra Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde devam edecek toplantılar 6 Aralık Çarşamba günü saat 15.30'da Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek olan son toplantı ile tamamlanacak.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri