Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > Artık sadece fotoğraflarda...
Çetin ASMA

Artık sadece fotoğraflarda...

18.12.2017 10:32 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA


Hıdırellez denilince Bartın'da akıllara Yirmibeşkuyu mevkii gelir. Burası neresi diye düşünüyorsanız eğer burası Bartın boğaz yolu üzerinde bulunan Çimento Fabrikası Pelenkoğlu'nun olduğu yer... Geleneksel Bartın Hıdırellez eğlencelerinin yapıldığı tek yer olan Yirmibeşkuyu mevkii 1973 yılından sonra o dönemin Belediyesi tarafından doldurularak tarihe karışmıştır.

Günümüzde ise bu eğlenceler Bartın'ın çeşitli yerlerinde kutlanmaktadır. Yirmibeşkuyu mevkii Bartın tarihinde de çok önemli bir yere sahiptir. Artık günümüzde ne Yirmibeşkuyu mevkii kaldı ne de Hıdırellez eğlenceleri? Hıdırellez başlı başına bir kültürdü.

Hıdırellez her yıl Mayıs ayının ilk Pazar günü kutlanır. O günleri artık siyah beyaz fotoğraflarda ve anılarda kalan bölük pörçük yaşanmışlıklarla hatırlıyoruz. Hıdırellez günü Pazar günü olduğu için Bartın'a mahsus gelenek ve görenekleri vardı. Niyet tutma, mayasız hamur hazırlanır,  bu hamur taşarsa Hızır Aleyhisselam'ın geçtiği inanılır.

O gün sabaha karşı kırsal kesimden gelen vatandaşlarla ellerinde yiyecek ve içeceklerle Yirmibeşkuyu mevkiine yol alırlardı. Büyük gemi sahipleri, bütün mahalledeki kişileri gemiye davet edip Yalı'da bulunan iskeleden Yirmibeşkuyu mevkiine doğru hareket ederlerdi. Küçük sandal sahipleri yalnız ailesini alıp yine aynı yere gidip o mevkide hazır bulunurlardı. Vatandaşlar çimen üzerine örtülerini yayıp, yanlarında getirdikleri yiyecek ve içecekleri koyup saz ve söz eşliğinde akşama kadar eğlenirlerdi. O gün aniden hava bozar, gök gürültüsüyle birlikte yağmur yağardı. Başlayan yağmurla birlikte herkes çil yavrusu gibi dağılırdı. Bu eğlenceler Gürgenpınarı ve Boğaz'a kadar devam ederdi.
Artık geçmişte kalan Hıdırellez kutlamalarını arıyoruz.  İyi ki fotoğraflar var da bizlere o günleri yaşatıyorlar.

Bu sayfada 1933 yılında çekilmiş ve günümüze kadar intikal eden siyah beyaz bir fotoğraf ile ırmak üzerinde kutlamaları, vatandaşların karada eğlencelerini bizlere gösteriyor.

Yıl 1933.. Yirmibeşkuyu mevkiinde Hıdırellez kutlamaları...

İkinci fotoğraf  Bartın Irmağı üzerinde boğaz mevkiinde 1933 yılında çekilmiştir. Irmak üzerinde bir gemi, geminin içinde Bartın Kaymakamı, Askerlik şubesi başkanı, bunların çocukları ve diğer kişiler görülmektedir. Bu kişiler adliye teşkilatından olabilir.
Fotoğrafta geminin direğinin önünde bulunan Bartın Kaymakamı Nazım Günesen, 1933 -1936 yıllarında kaymakam olarak bulunmuştur. Bartın'da çok büyük işler yapan, cumhuriyetin 10. Yıldönümü olan 1933 yılında 15 tane yatılı okul ve Bartın'ın köylerini merkeze bağlayarak yollarını yaptıran Kaymakam Günesen'dir.

Fotoğrafta Kaymakamın yanında görünen rütbeli şahıs ise 1933 yıllarında Bartın Askerlik Şubesi Başkanı Binbaşı Tarık Alpugan'dır. 1933 yılında resmi olarak açılışı yapılan Bartın Orta Mektebinde askerlik dersine giren yine Alpugan'dır.

Bunlar bir Pazar günü Yalı'dan bir ağaç gemiye binip Bartın Boğaz mevkiine doğru gezintiye çıkarak ve çocukları ile beraber o günü gemi içinde çektikleri fotoğrafla ölümsüzleştirmişler.

1930'lu yıllardan iki fotoğraf karesi ile mazinin derinliklerinde kaybolan Yirmibeşkuyu mevkiindeki Hıdırellez kutlamaları. O dönemin bürokratları ve aileleri ve Bartın'ın geçmiş yıllardaki kültürü...

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.