Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > Nihat YASA > Ankara'da Bartın Tanıtım Günleri
Nihat YASA

Ankara'da Bartın Tanıtım Günleri

04.06.2016 13:30 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Nihat YASA


Başkent Ankara'da Atatürk Kültür Merkezi'nde 02-05 Haziran 2016 tarihleri arasında "Bartın Tanıtım Günleri" adıyla bir etkinlikten Bartın Valiliği tarafından cep telefonuma gönderilen bir mesajla haberdar oldum. Bu sebeple memleketim Kurucaşile'nin de bu etkinliklerde bulunması nedeniyle saat 12.30 dolaylarında Atatürk Kültür Merkezine gittim. Gittiğimde program yeni başlamış, davetli protokol(!) koltuklarında oturmakta ve programı izlemekteydiler. Biraz geç gittiğim için konuşmalar yapıldı mı, yapılmadı mı bilmiyorum. Demek ki; konuşmalar yapılmış ki, gittiğimde Bartın Folklor ekibi yöresel oyunlar oynuyordu. Folklor sonrası yapılan bir açılıştan sonra yönümü sergilerin olduğu ana binaya yönelttim. Güvenlik açısından yapılan aramadan sonra içeri girdim.


İçeri girdiğimde karşıda ilk Bartın Belediyesi'nin standıydı. Minyatür eski evleri sergiliyorlar. Sanıyorum, arkadaşım Bartınlı emekli öğretmen Yadigar Gündoğlu'nun çalışmaları. Hepsi de güzel, büyük emek isteyen işler. Yadigar Bey yazları zaten sürekli Amasra'da bu tür sergilerde eserlerini sunmaktadır.


Bugün ülkemizde bu tür evler denilince ilk akla gelen Safranbolu, Göynük, Bursa Cumalıkızık gibi yerleşim yerleridir. Ancak Bartın bu konuda bu yerleşim yerlerinden geri kalmaz, onlara fark bile atar.  Birçoğu da kültür varlığı olarak koruma altına alınan bu evler binden fazladır.


Biraz ilerleyince de bizim Kurucaşile'nin dededen kalma mesleği olan ahşap tekne yapımcılığı örneklerinden bir sandal tüm ihtişamıyla karşımıza çıkıyor. Bazı meraklılar da iyiden iyiye inceliyorlar. Ağacını soruyorlar, hatta bir meraklı Kırıkkaleliymiş, "beni çırak alır mısınız" diyordu. Hemen yanında; Kurucaşile Halk Eğitim Merkezinin el sanatları ve yiyeceklerin gösterildiği bir standı bulunmaktaydı. Tam karşıda ise Kurucaşile Karaman köyünde çıkartılan taştan yapılan saç Ankaralılara sunulmaktaydı. Bu saç tavalarda balık ve etler çok lezzetli olur, tavsiye ederim. Stanttaki bayan Türkiye'nin her bölgesine gönderdiklerini ifade etti.

Sandal ise; bizim Soner Usta'nın, yani benim özbeöz kardeşim olan Soner Yasa'nın yaptığı tekne. Ayna kıç 4-5 metre boyunda  bir tekne?Tanıtım günleri bittiğinde tekrar Kurucaşile'ye dönecek?.


Ben Kurucaşile tekne yapım standında Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Sayın, Kurucaşile Belediye görevlisi Ersin Çapa, yine belediye çalışanlarından bir genç ve bir de belediye başkanının oğlu ile sohbet ederken, Bartın Valisi Seyfettin Azizoğlu yanında bulunan bir heyetle birlikte standa geldi. Daha bitmemiş sandalın önünde beraberindeki heyetle beraber dururken, Kurucaşile Belediye Başkanına:

"Bu teknenin bitmiş halinde olanını getirseydiniz" dedi.

Belediye Başkanı da:

"Efendim Bartın Valiliği bize daha bitmemiş bir teknenin sergiye götürülmesini söylemişti. Bu nedenle biz, bu tekneyi getirdik, sergiyi gezenler teknenin yapılış biçimi hakkında bilgi sahibi olurlar" dedi.

Kurucaşile Belediye Başkanı'ndan teknenin bu şekilde olmasını isteyen zaten Bartın Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürüymüş. Vali Bey aslında bunu Bartın İl Kültür Müdürüne sormalı, hem de ondan brifing almalıydı diye düşünüyorum.

Bu bir tanıtım programı, tekne bitmiş olsa ne olur, bitmemiş olsa ne olur, çok mu önemli? Asıl olan Kurucaşile'nin yerel mesleklerinin tanıtımı değil mi?

Sonrasında kendimce de diğer stantları gezmeye çıktım. Geldik Fatih'in "Lala lala çeşm-i cihan derler bura mı ola" denilen Amasra'ya?

Bence, Amasra'nın en güzel köşelerinden biri olan yerel el sanatlarından biri çekiciliktir. Ama standı yok. Oysa; bugün Amasra'ya geziye giden tüm yurttaşlar mutlaka "Çekiciler Çarşısı"nı gezerler. Amasra'nın bir de meşhur salatası vardır. Burada "Çekiciler Çarşısı" yok ama sıra sıra lokanta ve otel stantları var. Bundan güzel reklam mı olur(!)

Kardeşim işiniz gücünüz yok da otel tanıtımı mı yapıyorsunuz. Otel derseniz gidiniz Egeye, Akdeniz'e, her taraf beş yıldızlı otel.


Hemen biraz ileride Kozcağız ile Hasan Kadı beldelerinin stantları kurulmuş, Kozcağız standında hem Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, hem de Hasankadı Belediye Başkanı Zeki Erdoğan ziyarete gelen  TBMM. XX. ve XXI. Dönem Bartın Milletvekili Cafer Tufan Yazıcıoğlu ile birlikte oturmaktaydılar. Oraya geldiğimde ben de Onlara katıldım. Biraz sohbet ettikten sonra Kozcağız'ın  salebinden de içtik. Belediye Başkanının da söylediği gibi gerçekten güzelmiş? CHP  Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya'da sohbete katıldı.
Cafer Bey ile beraber buradan kalktık, diğer stantları gezdik, Bartın İl Özel İdare bölümünü gezdik, eskiden beri tanıdığım, Kumluca eski Belediye Başkan Metin Çetin ile karşılaştık. Kendisi şu anda Bartın Özel İdare Müdürlüğü'nde Genel Sekreter Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Hemen yanı başında Ulus bölgesine ait stantlar vardı. Ulus, Abdipaşa, Kumluca hepsi orada. Bana göre bu tanıtımda puan verecek olursak Ulus bölgesi yüz üzerinden yüz alır. Helal olsun Ulus'a diyelim. 

Bakalım gelecek yıl nasıl olacak. Son olarak da Kurucaşilelere seslenelim. 2017 yılında sizden daha göze hitap edecek bir stant bekliyoruz.

 

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.