Ecen Sigorta
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > SAĞLIK > Anjiyo Ünitesi için Bakanlık planlaması gerekiyor!

Anjiyo Ünitesi için Bakanlık planlaması gerekiyor!

31.01.2018 16:38 12 14 16 18 yazdır
Başhekim Danışman, “Anjiyo Ünitesi Merkez nüfusla ilgili de Bakanlık planlama yaptığı için bu bizim istediğimiz zaman olan bir konu olmayıp Bakanlığın planlaması dahilinde gelişen bir olaydır.”dedi.
Anjiyo Ünitesi için Bakanlık planlaması gerekiyor!


Nilay Meryem ÇÖMLEK

Bartın Devlet Hastanesi Başhekimi Abdullah Danışman, basın mensuplarıyla bir araya gelerek hastanede yapılan ve yapılacak olan hizmetlerle ilgili olarak bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. 2. basamak sağlık hizmetlerinde Bartın'ı daha iyi bir noktaya taşımak için çalışacaklarının altını çizen Danışman, basın mensuplarının da sorularını yanıtladı. Bartın Devlet Hastanesi’ne Anjiyo Ünitesi’nin ne zaman açılacağının sorulması üzerine Başhekim Danışman, “Anjiyo Ünitesi Merkez nüfusla ilgili de Bakanlık planlama yaptığı için bu bizim istediğimiz zaman olan bir konu olmayıp Bakanlığın planlaması dahilinde gelişen bir olaydır.”yanıtını verdi.

Bartın Devlet Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Abdullah Danışman, Bartın’da görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi.

Toplantıya Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. Nizamettin Ayan, Başhekim Yardımcısı Uzm. Dr. İsmail Bozbulut, Başhekim Yardımcısı Dr. Hürol Aksu, Başhekim Yardımcısı Dr. Özgür Dolma, İdari ve Mali Hizmetler Müdürü Baki İpek, İdari ve Mali Hizmetler Müdür Yardımcısı Mesut Canatan, İdari ve Mali Hizmetler Müdür Yardımcısı Ahmet Çeçen, Destek Kalite Müdürü Hüseyin Ertekin, Destek Kalite Müdür Yardımcısı Kadir Doğan, Destek Kalite Müdür Yardımcısı Reşit Kumcu, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Aslıhan Yılmaz, Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Ayten Arı ile Bartın’daki yerel ve usul basın mensupları katıldı.
Danışman: “Bartın'ı daha iyi bir noktaya taşımak için çalışacağız”


Bartın Devlet Hastanesi’ne günlük ortalama 4 bin hastanın poliklinik hizmeti almak için, 600-700 hastanın da Acil Servise hizmet almak için müracaat ettiğine dikkat çeken danışman, yataklı servis olarak ise toplamda 452 yatak ile yüzde 90’a yakın doluluk oranıyla hizmet verildiğini kaydetti. Danışman, “Sağlık Bakanlığı teşkilat yapılanmasında gerçekleşen değişiklik sonrasında Aralık 2017 itibariyle Bartın Devlet Hastanesinde yeni yönetim olarak görev almış bulunmaktayız. Başhekim olarak arkadaşlarım ile birlikte 2. basamak sağlık hizmetlerinde Bartın'ı inşallah daha iyi bir noktaya taşımak için çalışacağız. İhalesi yapılmış olan yeni hastanemiz açılana kadar geçecek sürede mevcut fizik imkânlarımız yetersiz de olsa çalışanlarımızın gayret ve sahiplenmesiyle sunmuş olduğumuz sağlık hizmetinin fonksiyonel açıdan daha iyi bir noktaya gelmesi için çaba göstereceğiz. Sunmakta olduğumuz sağlık hizmetinin kalite ve güvenliğini önceleyici tedbirler ve çalışanlarımızın sahip olduğu artmış kalite ve güvenlik farkındalığı sayesinde hastane olarak daha iyi bir konuma geleceğimizi düşünüyorum. Sağlık Bakanlığımız Türkiye’de sağlık hizmet konseptinin ve kalitesinin standartlaşmasını sağlamak için yapılabilecekleri en iyi şekilde yapmıştır. Bunların somutlaşarak kaliteli sağlık hizmetine dönmesi için sahada çalışan bizlere çok büyük sorumluluk ve görevler düşmektedir. Ekip olarak bunun bilincinde olduğumuzu çok rahat bir şekilde ifade edebilirim.” diyerek de 2. basamak sağlık hizmetlerinde Bartın'ı daha iyi bir noktaya taşımak için çalışacaklarının altını çizdi.


“Belli bir sürece ihtiyaç var”


Bartın Devlet Hastanesini ilk etapta ulusal sonra da uluslararası kalite, güvenlik ve verimlilik standartlarında derecelendirilen bir hastane statüsüne sokmak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini belirten Danışman, “Bu aşamada ilk olarak tek kliniğimizde uygulayarak almış olduğumuz HIMSS Stage 6 sertifikasyonunu hastane genelinde uygulayarak kağıtsız çalışan bir hastane hedefliyoruz. Yeni hastanemizin de hizmete girmesiyle 2. aşamadaki hedefimiz ise Dünyada sayılı hastanelerde olan HIMSS Stage 7 seviyesinde bir hastane standardını yakalamak olacaktır. Bu bağlamda hastanemizde verilmekte olan sağlık hizmetlerinin görünür kalitesini artırmak için ciddi çalışmalar başlattık. Bu değişim ve beraberindeki iyileşmeler belli bir süre sonra inşallah her sahada görülebilecektir. Bu iyileşmelerin belli bir standarda oturması için dünyanın her yerinde olduğu gibi bizde de belli bir sürece ihtiyaç olacaktır.” diye konuştu.


“En iyi şekilde hizmet etmeye devam edeceğiz”


Son olarak hedef ve projelerinden söz eden Başhekim Danışman, “Hedef ve projelerimiz acil servislerimizde yapılacak kısmi tadilatlar ile hastanemizin en hayati birimlerinin daha kaliteli ve fonksiyonel hizmet vermesini sağlamak, ‘Anne Dostu Hastane’ olmak, Kadın Doğum Ünitemizde Ağrısız Doğum Polikliniği açmak, Hastanemizin otelcilik hizmet sunum kalitesini artırmak, Himss stage 6 düzeyinin hastane geneline yaygınlaştırılması ve dijital/ kağıtsız hastane sürecine geçmek, ‘Yalın Hastane’ çalışmaları ile verimliliği artırarak çalışan ve hasta memnuniyetini sağlamaktır. Bütün çalışanlarıyla bugüne kadar Bartın'a en iyi şekilde hizmet etmeye çalışan Bartın Devlet Hastanesi olarak bundan sonrada sahip olduğumuz misyon, vizyon ve politikalarımızla en iyi şekilde hizmet etmeye devam edeceğiz.” dedi.


Anjiyo Ünitesi için Bakanlık Planlaması gerekiyor


Her gün gelişen büyüyen ve nüfusu artan Bartın’da hasta sayısı da her geçen gün artıyor. Özellikle çevre illerin yakın ilçelerinden de Bartın’a ciddi oranda bir hasta yoğunluğu oluyor. Günümüzün hastalığı olan kalp hastalığında büyük artışlar söz konusu olduğu için de Anjiyo Ünitesi herkes tarafından önemseniyor. Daha önce de gazetemizde haber yaparak gündeme getirdiğimiz Anjiyo Ünitesi, basın toplantısında da Başhekim Danışman’a soruldu.


Bartın Devlet Hastanesi’ne Anjiyo Ünitesi’nin ne zaman açılacağının sorulması üzerine Danışman, “Bizim merkez nüfusumuz 69 bin küsur, il nüfusu da 192 bin civarında. Merkez nüfusla ilgili de Bakanlık planlama yaptığı için bu bizim istediğimiz zaman olan bir konu olmayıp Bakanlığın planlaması dahilinde gelişen bir olaydır. Çünkü bunlar, Merkezi Planlamada yapılır. Bizim il nüfusumuzla alakalı bir durum olduğu için biz buna müdahil olamayız ama bizim girişimlerimizle yapılabilecek bir durumda da gerekeni yaparız. Anjiyo Ünitesi istenildiği zaman değil Bakanlık Planlamasına dahil olan bir konu olup yapılabilir bir uygulamadır. Yeni yapılacak olan hastanede de yapılıp yapılmayacağını bilemiyoruz. Bunları bilmediğimiz için de bir şey söylemem yanlış olur. Bu uygulamanın olmasını bizler de isteriz. Şu anda nüfusa göre planlama yapılıyor. Belki Bakanlık yeni hastane ile birlikte yapılmasını uygun görebilir. Tabii kesinleşmiş hiçbir şey yok.” yanıtını verdi.


Doktor açığı var!


Bartın Devlet Hastanesi’nde doktor açığının olduğunu ve bununla ilgili de Bakanlığa talepte bulunduklarını belirten Danışman, hastanede boş olan kadrolarla ilgili de “Doktor açığımız var. Kadın doğum, göğüs hastalıkları, endokrinoloji, çocuk cerrahisi ve gastroenteroloji gibi alanlarda eksikliklerimiz var. Sağlık Bakanlığı’ndan bu açıklarımızla ilgili talepte bulunduk. Bakanlığımız bunlarla ilgili planlama yapıyor. Yılda 3 farklı tayinle doktor gelebiliyor. Tabii coğrafi konum ve sosyo-ekonomik durumuna bağlı olarak tercih yapıldığı için burayı seçerler diye düşünüyorum. 72 Uzman doktorumuz ve 21 pratisyenimiz var. Bin 200’e yakın da personelimiz var. Kadın doğumda 3 doktorumuz kaldı. Kadın doğumdaki bu açığımızı Bakanlık da yakından biliyor. Bu nedenle atamalarda bu alanda bize destek çıkacağını düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.


“Çok faydalık bir uygulama”


Bilgi işlem ve poliklinik müracaatlarıyla ilgili de bazı değişiklikler yapıldığını söyleyen Danışman, “Hastaneye gelen bir vatandaşın randevu almadıysa hastane girişindeki bölümden sıra alması gerekiyordu. 8 tane çalışan insanlara sıra vermek için büyük uğraş veriyordu. Biz bu hizmetin yanında doktorların sekreterlerinin de 8-9 arasında sıra vermelerini sağladık. Doktor muayeneye başlayana kadar sekreterler de sıra veriyor. Sıra veren sayısının çoğaltılmasını sağladık. Sıra veren sayısı çok olunca ne olur? Bu uygulamamızla sıra bekleyen sayımızı azaltmış oluyoruz. Hizmet alan hastalar adına çok faydalı bir uygulama.” diye konuştu.


“Sağlık Bakanlığı karar verecek”


Bartın Şehir Hastanesi’nin inşa edilmesinin ardından mevcut Devlet Hastanesi’nin nasıl değerlendirileceğinin sorulması üzerine de Danışman, “Yeni hastanenin faaliyete geçmesiyle birlikte mevcut hastanenin ne olacağıyla ilgili hiçbir fikrim yok. Buradaki yapı ile ilgili Sağlık Bakanlığı ne karar verir bilemiyorum. Bizim dışımızda verilecek bir karar olduğu için bir şey söylemem doğru olmaz. Ancak 400 yataklı yeni Devlet Hastanesi yapılacağı için Bartın’ın modern anlamda ihtiyacını karşılayacaktır.” diyerek yanıt verdi.


“Adli süreç devam ediyor”


Ulusal basına da yansıyan Bartın Kadın Hastalıkları, Doğum ve Çocuk Hastanesi’ne yaşandığı öne sürülen bebek ölümleri ve sakatlıklarla ilgili adli sürecin devam etmesinden dolayı konuşmasının doğru olmayacağını aktaran Danışman, “Benden önce bazı olaylar olmuş. Bu konuyla ilgili hiçbir şey söylememeyeyim. Adli ve idari süreci devam eden bir konuda konuşulması doğru değil. Ancak hastanede herkes özveriyle çalışıyor. Ben buna şahidim.  Yeni hastane yapılana kadar elimizde imkanlarla hizmet vereceğiz. Bunu hep birlikte yapacağız. 2-3 yıl sonra ben Bartın’da çok daha iyi hizmetler verileceğini düşünüyorum. Bugüne kadar çok güzel hizmetler yapılmış. Önceki yönetimdeki arkadaşlar hastanenin geliştirilmesi için projeler oluşturmuşlar. Doktorlarımız ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Ben hastanelerimizle iyi bir hizmet verildiğine inanıyorum.” dedi.


“Doktor olarak Bartın’a gelmek isteyecekler”


Yeni Devlet Hastanesi’nin Türkiye’de parmakla gösterilir düzeyde olmasını istediklerini kaydeden Başhekim Danışman, son olarak da “Biz Yeni Devlet Hastanesi’nin Türkiye’de parmakla gösterilir düzeyde olmasını istiyoruz. Bunun için bilincimiz ve farkındalığımız var. Ekibimiz bunu başarabilecek güçte ve kalitede. Yeni hastanemizle birlikte sağlık alanında sayılı iller arasına girdiğimizde herkes doktor olarak ilimize gelmek isteyecek. Konuşulur ama bazen içi doldurulamayabiliyor. Ancak biz içini doldurmak için elimizden geleni yapacağız. Bu konuda da basın mensuplarımızın desteği şart.” ifadelerini kullandı.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri