Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > EKONOMİ > Ampullerdeki civaya dikkat!
Ampullerdeki civaya dikkat!

Ampullerdeki civaya dikkat!

17.01.2018 15:22 12 14 16 18 yazdır
Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, ekonomik olduğu için son yıllarda kullanımında artış gözlenen floresan lambalar ve tasarruflu ampullerde bulunan civa ile ilgili olarak tüketicileri uyardı.


 

Özcan, sözkonusu lambaların kırılması durumunda ortaya çıkar civa buharının insan sağlığını tehdit eden bir takım özelliklere sahip olduğunu anımsatırken,  “O nedenle bunların depolanması, taşınması ve geri kazanımı sırasında çok dikkat edilmelidir” dedi.

Özcan, konuya ilişkin olarak yaptığı yazılı açıklamada, son yıllarda sağladıkları elektrik tasarrufu nedeniyle floresan lamba ve tasarruflu ampul kullanımının giderek arttığına dikkat çekti. Floresan lambalar ve tasarruflu ampullerin, sağladıkları elektrik tasarrufu yanında kırıldığında sağlık açısından ciddi tehlike arz ettiğini vurgulayan Özcan, açıklamasında şunları dile getirdi:

Ciddi sağlık sorunları yaratabiliyor

 

“Bu tehlikenin ana kaynağı da floresan lambalarda ve tasarruflu ampullerde bulunan civa buharıdır. Çünkü bu lambalar kırıldığında içeriğindeki civa ortamda hemen buharlaşır. Solunum yoluyla alınır ve ciddi problemlere neden olur. O nedenle depolanması, taşınması ve geri kazanımı sırasında çok dikkat edilmeli, uygun teknikler kullanılmalıdır.

Bu kapsamda kompakt floresan lambalarda, lamba başına ortalama 5 miligrama kadar civa kullanımına izin verilmekte olup, civa buharının solunum yolu veya deriden geçişle insan vücuduna nüfuz etmesi sonucunda Alzheimer, genel immün sistem problemleri, böbrek fonksiyon bozuklukları gibi birçok sağlık sorununa neden olduğu bilinmektedir. Bu nedenle floresan lambalar ve tasarruflu ampullerin kullanım ömrünü tamamladıklarında evlerde ve ofislerde bekletilmemesi, taşınması esnasında kırılmaması için gerekli önlemlerin alınması ve 50 kilogram altındaki miktarlardaki lambalar tüketici tarafından en yakın Atık Getirme Merkezleri’ne bırakılması gerekmektedir.

 

Özel imha teknikleri var

 

Atık Elektrikli ve Elektronik Eşyaların (AEEE) Kontrolü Yönetmeliği kapsamında yer alan floresan atıkları, geri dönüşüm ve geri kazanım hedefleri doğrultusunda, çevre lisanslı tesislerde işleme tabi tutularak, bu lambalar kırıcılarda kırılıp, içlerindeki civa aktif karbon filtre ile çekilmektedir. Kırılan camların içerisindeki metal ise, elek ve manyetik seperatör sistemi ile, lamba camında kalan tozda döner tamburlu elekle camdan ayrıştırılmaktadır. İşlemden çıkan tozun hepa filtre ile çekilmesi sonucu temiz cam ve metal elde edilir. İşleme tesislerinde floresanların içerisindeki fosforun ve cıvanın ayrıştırılmasını sağlayacak ekipmanlar ile filtre sistemleri bulunması gerekir. Ayrıştırma ekipmanları sonucu oluşan fosfor ve cam tozu ayrı depolanır ve geri kazanımı veya bertarafı sağlanır. Camlar ise içlerinde bulunan yüzde 72'lik silisyum oranından dolayı çimento sektöründe katkı maddesi olarak, lamba sanayisinde tekrar lamba üretiminde veya cam elyaf sektöründe kullanılabilir. Çıkan toz ve aktif karbon içerisinde bulunan civa tehlikeli atık sahalarında özel olarak depolanır. Metaller ise dökümhanelerde işlenir. Aktif karbonda tutulan civa yoğunlaştırılma prosesine tabi tutulursa tekrar yeniden değerlendirilebilir.

 

46 floresan bertaraf tesisi var

 

Ülkemizde floresanların işlendiği geri kazanım ya da bertarafının yapıldığı lisanslı 46 tesis bulunmaktadır. Ayrıca floresanlar, Bakanlığımızca onaylı 25 adet Atık Getirme Merkezinde biriktirilmektedir. 2009-2017 yılları arasında Bakanlığımız Atık Yönetimi Uygulamasına beyan edilen atık floresan miktarı 2 bin 366 tondur.”

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri