Ecen Sigorta
21 Ağustos 2018 Salı
Anasayfa > Yazarlar > Keramettin ÇETİN > AMASRA'NIN YENİ MASKOTU
Keramettin ÇETİN

AMASRA'NIN YENİ MASKOTU

12.07.2017 09:31 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Keramettin ÇETİN


Kuş öyküleri, her zaman heyecanlandırır beni.

Geçen gün bisiklet sürüşümüz sırasında Küçük Liman'da denize girerken tesadüfen tanıştım Cafer'le. Sahildeki dükkânlardan birinin kuşu. İlk anda, müze yolunda hop oturup hop kalktığını görünce, "Ah Garibim, uçamıyor, yaralı!" diye üzülmüştüm. Hikâyesini öğrenince, üzüntüm sevince dönüştü:

Temmuz sıcağında üç arkadaş bisikletlerle Bartın'dan Amasra'ya gelmiş, Küçük (Antik) Liman'da denize girip serinleyecektik. Arkadaşlar denize girme hazırlığı yaparken, ben, Amasra'yı ilk defa görüyormuşçasına, heyecanlı heyecanlı fotoğraf çekiyordum. Derken, insanların ilgi odağı olan bir kuş dikkatimi çekti. Ama bu karga! "Nasıl olur da insanların arasında dolaşır; insanlara nasıl bu kadar yakın olur; bir insanın omzuna konuyor, nasıl?" demekten alamadım kendimi.

Cafer, Fatih Sultan Mehmet'in 557 yıl önce şehri fethederken âşık olduğu; benim ise, her defasında, güzelliği karşısında tekrar tekrar âşık olduğum; Çeşm-i Cihan (Dünyanın gözbebeği) Amasra'nın ve Antik Liman'ın yeni maskotu bence.

İlçede dondurma satan bir iş yerinin sahibi Levent Gülşen'in 10 gün önce yaralı olarak bulduğu Cafer'in tedavisini yapıp onunla evini paylaşması ile başlayan dostluk, 10 gün içinde daha da güçlenmiş. Aralarında bir güven oluşmuş. Tedavi sürecinde, çevresindeki diğer hayvan ve insanlara da alışmış Cafer. Adını da Levent Bey'in koyduğu Cafer, bardaktan çay içiyor; külahtan dondurma yiyor; köpeklerle oyunlar bile oynuyor.

Cafer'in öyküsü, televizyon kanallarına da haber olmuş. Sosyal paylaşım sitesi üzerinde ünü iyice yayılmış. Her geçen gün hayranları artıyor; sırf Cafer'i görmek için ilçeye gelenler bile oluyormuş.

Dükkan çalışanlarıyla şakalaşan, sevimli mi sevimli, akıllı mı akıllı bu kara sevimli kuşun damarına basmayın sakın! Gıcık olduğu kişileri, aşiretiyle birlikte kovalıyormuş. Benden söylemesi! Ha, bu arada, bir de muzipliği varmış Cafer'in: Müşterilerin masasından sigaralarını alıp kaçıyormuş.

Levent Bey , "Cafer, artık uçabiliyor. Ancak, bir müddet sonra yine yanımıza geliyor. Artık insanlara ve çevremizdeki hayvanlara güvendi. Yanımızda güvende. Ama, doğal ortamda, tehlike onu bekliyor. Üç kedimiz, bir köpeğimiz, iki çocuğumuz vardı. Bir tane de kargamız oldu." diyerek, karga Cafer'le bağlarının ne kadar sıkı olduğuna dikkat çekiyor.

Şimdi, bu güzel dostluğun ve birlikteliğin daha ne kadar süreceği; Cafer'in doğal ortamına dönüp dönmeyeceği merak ediliyor.

Dün, üç bisikletli, yine Amasra'ya gittik. Ben, soluğu Küçük Liman müze yolunda aldım. Cafer'i merak etmiştim. Göremeyince, korktum. "Cafer'in başına bir hal mi geldi? Terk-i diyar mı eyledi acaba?" dedim kendi kendime. İşyerini bulup gördüğüm ilk elemana Cafer'i sordum. Eleman, gülümseyerek, "Cafer, gezmeye gitti. Birazdan gelir." dedi. Bunun üzerine, yüreğime bir su serpildi; ferahladım. Sanki bir insandan, ailenin bir ferdinden bahseder gibi...

Ne olur Cafer bir yere gitme!  Gidersen de başına bir hal gelmesin. Çünkü biz seni çok sevdik.

 

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.