Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > EKONOMİ > Altını olanlar dikkat! 13 Nisan Cuma son gün!
Altını olanlar dikkat! 13 Nisan Cuma son gün!

Altını olanlar dikkat! 13 Nisan Cuma son gün!

11.04.2018 15:05 12 14 16 18 yazdır
Ziraat Bankası Bartın Şube Müdürü Vural Çapar, Hazine Müsteşarlığı tarafından başlatılan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracının 13 Nisan Cuma günü sona ereceğini hatırlatarak yastık altında altını bulunanları Ziraat Bankası’na çağırdı.


NİLAY MERYEM ÇÖMLEK

Yastık altında atıl vaziyette bekleyen altınların ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ihracı ile ilgili Ziraat Bankası Bartın Şube Müdürü Vural Çapar, açıklamalarda bulundu.  9 Nisan’da başlayan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası ihracının 13 Nisan Cuma günü sona ereceğini hatırlatan Ziraat Bankası Çarşı Şubesi Müdürü Vural Çapar, altını olan vatandaşları Ziraat Bankası’na davet ederek “Evinizdeki altınları Ziraat Bankası’na getirin, Devlet güvencesinde getiri kazanın, vergi yok, komisyon yok, kesinti yok. Net kazanç imkanı, 6 ayda bir kupon/faizsiz kira ödemesi, yıllık yüzde 2,4 net kazanç imkanı var. Kaybolma ve çalınma riski yok, yüzde 100 devlet güvencesinde ve ayrıca istediğiniz zaman paraya çevirme kolaylığı veya vade sonunda altın olarak geri alma imkanınız da var.” dedi.
Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasının ihracı ile ilgili detaylı bilgiler veren Ziraat Bankası Bartın Şube Müdürü Vural Çapar, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı tarafından ilki 2017 yılında gerçekleştirilen Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası İhracının ikincisinin yine Ziraat Bankası aracılığı ile gerçekleşeceğini belirterek “Yastık altındaki altınların hem gelir getirmesi hem de ülke ekonomisine kazandırılması noktasında büyük bir fırsat olan bu ihracın ilki vatandaşlarımızdan büyük ilgi gördü. İkincisi de Ziraat Bankası Şubeleri aracılığı ile yapılacak olan Altın Tahvili ve Altına Dayalı kira sertifikası ihracı için vatandaşlarımız altınlarını 9–13 Nisan 2018 tarihleri arasında Bartın Şubemize getirebilirler.” diye konuştu. Çapar açıklamasının devamında şunları söyledi:

 

Devlet güvencesinde saklama imkanı


“Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikası Hazine Müsteşarlığı’nca teslim alınan hurda altın karşılığı çıkartılacak. Yatırımcısına 6 ayda bir kupon faizi getirisi kazandıracak. Devlet İç Borçlanma Senedi ve sertifika sahiplerine gayrimenkulün kiralanmasından elde edilen kira gelirlerini payları oranında dağıtan faizsiz tahvillerdir. Amaç Hali hazırda ülkemizde sisteme dahil edilmemiş, yastık altında bulunan altınların ekonomimize kazandırılmasıdır. İhraca aracı tek banka olarak Bankamız belirlenmiştir. Tüm yurtiçi veya yurtdışı yerleşik gerçek kişiler talepte bulunabilir. Altınların evde çalınma ya da kaybolma riskini ortadan kaldırarak devlet güvencesinde saklama imkanı olacaktır.
Limit yok!


2 yıl vadeli olup 6 aylık yüzde 1,20, yıllık yüzde 2,40 kupon/kira getirisi elde etme olanağı sağlanacaktır. Altın Tahvili/Altına Dayalı Kira Sertifikasından elde edilecek getiriler için stopaj oranı Bakanlar Kurulu Kararı ile yüzde sıfır olarak belirlenmiştir. Sadece 22 ve 24 ayar altınlar, Cumhuriyet Altını, Ata Lira, Darphane Gram Altını kabul edilecektir. Üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar kabul edilmeyecektir. Getirilecek altınlar için her hangi bir alt limit veya üst limit tutarı bulunmamaktadır. Müşteri tarafından getirilen Altınlar Yetkili Eksper tarafından kontrol edilerek saflık derecelerine göre gram altın hesaplarına aktarılacaktır. Fiziki altın yalnızca vade sonunda anapara ödemesi için talep edilebilecektir. Ara dönem faiz/kira getirileri TL cinsinden müşterinin hesabına ödenecektir.


Herhangi bir kesinti olmayacak


Vadeden önce istenmesi durumunda, Bankamız tarafından yatırımcılara güncel gram altın fiyatları üzerinden ödeme yapılacaktır. 3 ay sonraki alımlarda herhangi bir kesinti olmayacaktır. Vade sonunda anapara ödemesinde müşterilerin 4 ayrı seçeneği olacaktır. Anapara bedeli vadesiz altın mevduatı hesabına gram olarak geri ödenebilir. 1 kilogramlık külçe olarak veya Darphane tarafından basılan Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını olarak vade tarihinden sonra fiziken geri alınabilecektir. Hazine Müsteşarlığı tarafından yeni ihraç yapılması durumunda tekrar talepte bulunabilir. Müşteri yukarıdaki 3 seçenekten herhangi ikisini ya da hepsini aynı anda talep edebilir. 9-13 Nisan 2018 tarihlerinde Bartın Şubemizde hizmet verilecektir.”

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri