Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > SAĞLIK > Alkışlar, Sağlık Meslek Lisesi’ne…
Alkışlar, Sağlık Meslek Lisesi’ne…

Alkışlar, Sağlık Meslek Lisesi’ne…

30.04.2018 10:10 12 14 16 18 yazdır
Bartın Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Kan Bağışı Kulübü üyesi öğrenciler, “Damar Yolundan Hayat Yoluna” proöjesine destek vererek, kampanyada aktif görev aldılar.


Bartın Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Bartın Kızılay Şubesi ve Karabük Kan Bağış Merkezi ile ortak yürütülen “Damar Yolundan Hayat Yoluna” projesi kapsamında, 15-20 Nisan 2018 tarihleri arasında, Cumhuriyet Meydanı’nda ikincisi düzenlenen kan bağışı kampanyasında hedeflenen bin 500 ünite kan bağışı 140 ünite fazlasıyla tutturuldu ve toplamda bin 640 ünite kan toplandı. 

5 bin 299 kişi telefonla arandı

 

Okul Kan Bağışı Kulübü tarafından düzenlenen kampanyada; öğrenciler form doldurma, bağışçılara refakat etme ve ikram bölümünde aktif olarak görev aldı. Daha önceden tespit edilip iletişim bilgileri alınan bağışçıları telefonla arayan öğrenciler, bağışçıları kampanya süresince alana davet etti. Bu kapsamda 5 bin 299 kişi telefonla arandı. Damar Yolundan Hayat Yoluna Projesi kapsamında sağlık alanı öğrencilerinin özverili ve disiplinli çalışmaları büyük takdir topladı. 

1 ünite kan 3 kişinin hayatını kurtarıyor

 

Bartın Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Proje sorumlusu öğretmen Songül Sarıtaş, Türkiye’de her 4 saniyede 1 ünite kana ihtiyaç olduğunu, dakikada 5 bağışçının 1 dakikalık ihtiyacı karşıladığını ve 1 ünite kanın 3 kişinin hayatını kurtardığını belirtirken, kampanya ile ilgili şunları söyledi:

“15 gündür okul öğrencilerimiz canla başla çalışarak insan sağlığı için büyük bir iş başardılar. Öğrencilerimi yürekten alkışlıyor ve onlarla gurur duyuyorum. Büyük cerrahi müdahaleler, bazı hastalıklar ve trafik kazalarda ihtiyaç duyulan kan, Milyonlarca insana şifa kaynağı olan kan acil değil sürekli ihtiyaç olarak nitelendiriliyor. Kanın tek kaynağı insan. Ve biliyorsun ki, verdiğin bir ünite kan 3 kişiye sağlık dağıtıyor. Güzel bir kampanya oldu.”

Sosyal sorumluluk projelerini okul olarak çok önemsediklerini belirten Okul Müdürü Hamdi Demirel ise “Damar yolundan hayat yoluna projesini başarı ile bitirdik. paydaşlarımızla iyi bir kampanya yürüttük. Proje sorumlusu öğretmenimize, bu kampanyada görev alan öğrencilerimize, kan bağışında bulunan vatandaşlarımıza kurumum adına teşekkür ederim” diye konuştu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri