Ecen Sigorta
22 Eylül 2018 Cumartesi
Anasayfa > SİYASET > Akın, adaylığı ile ilgili süreci resmen başlattı

Akın, adaylığı ile ilgili süreci resmen başlattı

12.09.2018 10:56 12 14 16 18 yazdır
İki dönemdir Bartın Belediyesi’ni başarı ile yöneten Cemal Akın, MHP Genel Merkezi’ni son ziyaretinde, Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin “Siz bizim önümüzdeki dönemde de Belediye Başkan adayımızsınız” dediğini aktardı.
Akın, adaylığı ile ilgili süreci resmen başlattı

 

TOLGA AKINER

“Biz de görev istenmez tebliğ edilir ve alınır” diyen Akın, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Bartın halkının layık olduğu kaliteli hizmeti en hızlı şekilde verebilmek için var gücüyle çalışacağını söyledi. İmar Planı konusunda yüreğinin ferah olduğunu kaydeden Akın, kimseye tek kuruşluk menfaat sağlamadıklarını vurgularken, hakkaniyetli olduğuna inandıkları İmar Planı ile ilgili eğer varsa eksiklik ya da yanlışların itirazları değerlendirecek olan İmar Komisyonu tarafından mutlaka düzeltileceğini, bundan kimsenin kuşkusu olmaması gerektiğini söyledi.

Bartın Halk Gazetesi ile Bartın Pusula Gazetesi’ni bünyesinde birleştiren EYBEY Medya Yayıncılık Ticaret Ltd. Şti.’nin sahibi Mustafa Ahmet Oktay ve her iki gazetenin çalışanları, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın ile kentimize nefes aldıran parklardan biri olan Gazhane Kültür Parkı’nda biraraya geldi. Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Çetin ve Belediye’nin AR-GE ekibine başkanlık eden Aykut Oktay Ulu ile Başkan Akın’ın Özel Kalem Müdürü Sevgi Salcı’nın da hazır bulunduğu sohbet, Bartın’da herkesin merak ettiği İmar Planı ile ilgili sorularla başladı.
İmar Planı’na yapılan itirazların çok normal olduğunu belirten Başkan Akın, itirazlardan bazılarında “Benim yerim orman olmuş, ormandan çıkart” denildiğini, ancak bunun kendisinin değil Orman Bakanlığı’nın işi olduğunu, kimilerinin “Benim yerim tarımda kalmış, imara çevir” dediğini, ama öyle bir şansı olmadığını çünkü bunu yapanın Tarım ve Orman Bakanlığı olduğunu ifade etti. Akın, sözlerini şöyle sürdürdü:

İtirazlara örnekler verdi

 

“Kimileri ‘Benim arsamı taşkın alanından çıkart’ diyor. Bu iş benim değil DSİ’nin. ‘Demir yolunu benim oradan kaldır’ diyor, yapamam Ulaştırma’nın… ‘Benim imar hakkı 3 katlı yerim var 4 kata çek’ diyor. Çekemem nüfus projeksiyonundan dolayı çekemem. ‘Benim alanım park bırakılmış’, bakıyoruz 1998 planlarından kalma bunlar  kaldıramayız. Onlara dokunmadık. Bir tane dokunduğumuzda sonu yok artık. Bunlar aynen kaldı. ‘Benim yerim konut da kalmış, ticaret yap’ diyor. ‘Benim yerim ticarette kalmış, konut yap’ gibi bir çok talep var. 

250-300 kadar maddi hata var gibi

 

Benim görebildiğim kadarıyla tüm itirazlar içerisinde 250-300 kadar maddi hata yapılmış gibi gözüküyor. 7 milyon metrekare alanda imar planı yapmaya çalıştığımızı gözönünde bulundurursanız çok normal bir rakam bu. Şimdiye kadar hiç yapılmayan bir şeyi, cesaretle yapmak için kolları sıvadık. Elbette memnuniyetsizlikler olacaktır. Ama hiç kimse endişe etmesin hata varsa mutlaka düzeltilir. Biz kanun neyi emrediyorsa onu yapıyoruz.

 

Süreç nasıl işleyecek?

 

Peki, bundan sonra ne olacak. Şimdi itirazların hepsi İmar Komisyonu’nda. İtirazların hepsini plancıya gönderdik. Plancı, planları yükleyecek biz planda nelerin olup nelerin olmadığına bakacağız. Peşinden ‘bunları düzelt diyeceğiz’. Kanuni olanları düzeltilecek. Sonra bir daha önümüze gelecek bir daha bakacağız düzeltilmediyse bir daha göndereceğiz. Komisyonun inceleme süresi 1 ay olacak. Bu sadece itirazlarla ilgili sadece vatandaşın yaptığı itirazlar için geçerli.

 

9 sıkıntılı bölgede sorun çözülüyor

 

Genel olarak bir sıkıntı yok Plan üzerinde. Sıkıntılı planı biz niye yapalım? Asıl önemli olan başka bir şey yapıyorum; Bartın’da hisseli parseller denilen Aladağ’da 3 bölgede, Karaköy’de 3 bölgede, İmam Hatip’in arkasındaki yerde Esentepe’de, Tuna Mahallesinde,  Karaçay’da 2 bölgede olmak üzere ortalama 9 bölgede 1980 yılından itibaren vatandaşın hisseli parselleri var. Bu nedir? Bir ada üzerinde özellikle köy olduğu zamanlarda bir teknisyen mühendis gelmiş çizmiş yer sahibi onları senetle satmış. Bir kişi üzerinde bir icra meselesi olsa vatandaşın yeri gidebilir. Birinin 3 kat, birinin 1 kat, birinin temel atmış bırakmış olduğu yerler var. Bunları 18. maddenin 10 c fıkrasına göre Allah nasip ederse düzeltiyoruz. Yılbaşına kadar, Allah nasip eder bir aksilik çıkmazsa buralarda davul zurna ile hisselerini vereceğiz vatandaşların. 

Planı 4 temel üzerine oturttuk

 

Biz İmar Planı’nı 4 mesele üzerine oturturduk. Birincisi eski plana dokunulamaz. Parklarda yollarda ufak tefek oynamalar olabilir. Hisseli parseller müstakil parsellere dönsün bunları halledelim. Sarı denilen alanlar var yani 1/25000’lik bize emrettiği sarı denilen alanlar var. Kahverengi imarlı alanlar sarıda imara dönmesi emredilen yerler. Biz yeni bir revizyonda buralar yapılsın dedik. Buralar yapılırken de 18 uygulaması yapılsın dedi. Sonra tarım arazisinden çıkartılan Bartın’daki bütün arazilerin imara dönmesi dedik bunları yaparken nüfus projeksiyon diye bir projeksiyon var. Yani bakanlık diyor ki, ‘Nüfusunuza göre yapın. Yüzde 20, yüzde 40 ona göre verin’ diyor. Biz de buna göre vererek 4 temel maddenin üzerinde durduk.

 

Arazilerin değeri arttı

 

Bunu yaparken de Ağdacı, Şiremişçavuş ve Gecen Mahalleleri’ni ayrı ayrı statüde tuttuk. Şiremirçavuş ve Gecen Mahallesini yaparken buralara yüksek katlı imar vermedik. ‘Yukarı doğru değil yana doğru gitsin’ dedik. Ağdacı’da da ‘yukarı doğru gidebilir’ dedik. Yani diyelim ki Şiremirçavuş’ta 100 metre kareden 3 kat yapılabilirken Ağdacı’da 50 metrekareden 6 kat yapabiliyorsunuz. İmar aynı yine ama Şiremirçavuş izin vermedik. Bartın girişi diye orada 1-2-3 katlı yerler oluşmuştur. Görsel yönden buna uyum sağlamak lazım ama imar haklarını da gidermedik. Tarım arazisinden çıktı. Tarım arazisindeyken 5 lira olan yer bakanlığın çıkarmış olduğu yer şimdi 5 bin lira oldu.

 

“Bartın’ın geleceği için yaptık”

 

18 yapılan yerler, içinde sosyal donatısı ve yolları fevkalade olan yerler. Yani Bartın geleceğinin açık olması için Belediye Meclisi ve Belediye Başkanlığı bu çalışmayı yaptı. Hiç bir şekilde sıkıntı olmadan, kimseye rant sağlanmadan şeffaf bir biçimde yaptık. Her gün ilan ettik duvarlara astık başka bir şey daha yaptık. Netcat denilen bir sistemi aldık. Daha hızlı bakılabilmesi için 4 tane bilgisayarla gösterdik. Bilgisardan anlamayabilirler diye gelen herkese ‘eski hali’ bu ‘yeni hali bu’ diye evrakları verildi. Her şey şeffaf. Allah’ın izniyle o konuda tereddüt yok. 

“Yanlış bir şey yapmadık”

 

İstesek bunu 1 sene sonra yerel seçimlerin ardından da yapabilirdik. Bizim korkumuz yok. Birilerinin biz yanlış yaptığımızda bunu dedikodu malzemesi yapmasından korkacak, kaçacak adam değilim. Bartın’ın geleceği bunu gerektiriyordu, yaptık. Herşey kanun ne emrediyorsa öyle yapıldı. Ben şehrin belediye başkanıyım. Ben şehrin büyümesini isteyen bir insanım. Biz niye belediye başkanı olduk? Bartın’a trafik meselesi var ve imar planını yapmaktan korkuyoruz diye trafik meselesini mi halletmeyeyim? ‘Bartın’da konut fiyatları çok yüksek, yer fiyatları çok yüksek hiçbir mülk alamıyoruz’ denirken yeni yerleşim yerleri açmayalım mı? İki tane adam çıkacak siyaseten bunu konuşacak diye bunları yapmayalım mı? Asla hata yok. Diye bir şey diyemem böylesine büyük bir alanda imar planı yapıyorsunuz bunun üzerinde ufak tefek el kaymalar olabilir. Gözden kaçırmalar olabilir. İtiraz etmenin sebebi de bu hataların düzeltilmesi için. Vatandaşa 1 ay zaman veriliyor. 1 ay da itirazdan sonra itirazı değerlendirmesi yapılacak komisyon tarafından. Komisyonda 1’i CHP’den 1’i AK Parti’den 3’ü de MHP’den 5 Meclis üyesi var. Mimar geliyor, şehir plancısı arkadaşlarımız var, haritada mühendisi arkadaşlar var, 2 tane İstanbul’dan plancı var. Biz bu işin içerisindeyiz. Toplam 12 kişi bunu titizlikle yapacağız. Sonra ‘işle gel’ diyeceğiz işlenip gelecek sonra tekrar bakacağız. Eğer eksiklik var ise ‘tekrar git, bu zaman içerisinde gel’ diyeceğiz. Artı 5’inde Meclis var. İstersek Meclis’i 5’inde başlatırız 10’una kadar devam ettiririz. Böyle bir çalışma var.

 

Bartın’ın önünü 50 yıl açacak bir plan

 

Bu Bartın’ın 50 yıl önünü açacak olan bir Plan. Belki bundan 50 yıl sonra diyecekler ki, ‘Allah razı olsun bir Cemal Akın vardı, bir de Meclis vardı. Bunlar elini cesaretle tayın altına koydular, Bartın’ı geliştirdiler, büyüttüler’ diyecekler. Ben buna eminim.

Bartın’da bazıları bilmeden konuşabilir, ya da bazıları siyaset yapmaya çalışabilir. Ama Bartın’daki insanlar akılsız değil. İnsanlar her şeyi biliyor. Benim kapım her zaman ardına kadar açık. Benim yanıma her gün çok değişik taleplerle bir sürü insan geliyor. Cebim 24 saat açık. İmar Planı ile ilgili de bu durum böyle. Eğer buna rağmen hala birileri çıkıp da bir şeyler söylüyorsa, bu siyaseten karalama politikasıdır.

 

Ne yapsın Bartın?

 

Çünkü bu plan Bartın’ın özellikle istediği şey. Katlı binalar olsun, Bartın sıkıştı artık. Açmamız lazım. Parsel fiyatları yüzde 50’lere yüzde 60’lara çıktı. Yüzde 20’lerde yapılsa biz de daire alırdık. Sirkülasyon olur. Niye bunlar olmuyor’ denilen yerler, trafik meselesi var. Bakın bir tane yolu var Bartın’ın. Ne yapsın Bu Bartın? 1970 senesindeki aynı Bartın, aynı yollar, yıl 2018 olmuş yine aynı yollar aynı Bartın. Ama araba sayısı o zaman 2 bin taneydi şimdi 50 bin tane. Ben de aynı şeyden şikayetçiyim. Öyle ki, Gecen Köyü’nde köprü ile karşıya geçiyorsunuz, Ağdacı’nın üzerinden Balamba’nın oradan Orman İşletmesi’nden 25 metrelik yoldan çıkıyorsunuz. İçerideki yolların en azı 20 metre Ağdacı’da. Bunu neye göre yapıyorsunuz? Açabilir misiniz? Açarız, 18 uygulaması yapıyoruz çünkü. Yüzde 40’tan fazlasını almamak şartıyla yolların donatılara, imar vermek şartıyla bunları yapabiliyorsunuz. Peki, yüzde 20’sine bile imar vermiş olsanız ve siz de plana yolları koysanız bu belediye yolları 50 yıl açamaz arkadaş. Bu durumda satın alması gerekir. Yetmez parası. Kazan kazan diyorlar. Böylesi mi kazan kazan, bizim yaptığımız mı kazan kazan. Bizim yaptığımız ile hem Bartın halkı kazanıyor, hem de yerin sahibi kazanıyor. Peki, bunu biz yapmaz isek kim yapacak? Sormazlar mı bana ‘Başkanım sen 10 sene Belediye Başkanlığı yaptın hiç mi bakmadın imara?’ demezler mi?. Geçmişte başkanlık yapanlara demiyorlar mı? 

Bartın 15 sene sonra farklı olur

 

Biz bunları yaparken 1/100000’lik Zonguldak-Bartın-Karabük planlarına uyuyoruz, 1/25000’lik planlara uyuyoruz Özel İdare’nin yaptığı, 25 binlik 100 binliğe uymadan plan yapamaz kanun gereği. Biz de 1/5000’lik planı 25 binliğe uyarak yapmak zorundayız. Kanun bu. 21 kurum ve kuruluştan 2012’den bu yana görüşler geldi bize. Buralardan görüş almadan asla plan yapamazsınız, aldıktan sonra da bu görüşlere uymamazlık yapamazsınız. Bu görüşler geldikten sonra 1/100000 ve 1/25000’lik planların bize emrettiği ‘Açın’ dediği her yerde imara açtık. Bartın inanın bir 15 sene sonra çok farklı olur.

 

“Ben yanlış yapmam”

 

Bu imar planı gerçekten Bartın’ın geleceği. Mesela iki önemli köprü var ilk etapta. Birincisi Gecen Köyü’nden Ağdacı’ya geçilecek olan köprü. Bu bir kaçış yolu, 25 metre genişliğinde. Bartın’ın kent içi trafiğini rahatlatacak bir köprü. İkincisi, Kız Meslek’in yanından karşıdaki fidanlığa geçiyor. Fidanlığın kenarından Adliye’nin önünden de Çevre Yolu’na bağlanıyor. Bu iki köprünün acilen yapılması lazım. Peki, bunları nasıl yapacaksınız? 18’i yapmadınız varsayın. Nasıl geçeceksiniz karşıya? Nasıl atlayacaksınız Ağdacı’yı? Nasıl geçeceksiniz de Gecen Köyü’nde yolları yapacaksınız? Geçemezsiniz. Bunları plana koyup işlemek gerekiyor ki, biz de bunları işledik plana. Bu cesaret isteyen bir şey ama elzem yapılması gereken bir şey. Şimdi bazılarının ağızında dedikodu malzemesi bu. Oldu, olmadı, yanlış yaptı… Ama biz doğru iş yaparız. Benim adım Cemal Akın, ben yanlış yapmam.

 

“Kendime anlatamazdım”

 

Asla kendime menfaat sağlamam. Peki, ben isteseydim Ağdacı’dan yer alamaz mıydım imar gelmeden? 1 metrekare almadım. Alsaydım ben kendime bun nasıl anlatacaktım? Demezler miydi bana, ‘Niye aldın? Kendine menfaat sağladın’ diye. Öyle olsaydı, bu belediye başkanlığını ben kendime kullanmış olurdum. Geldik gidiyoruz… Asla 1 metrekare yer almadım. 

“Bahçeli, ‘adayımızsın’ dedi”

 

Gelelim, 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerde aday olup olmayacağım meselesine. Sık sık genel merkezimizi ve genel başkanımızı ziyaret ediyor bir emirleri olup olmadığını soruyoruz. Geçtiğimiz günlerde de genel başkanımızı ziyaret ettik. Bildiğiniz gibi yerel seçimler yaklaştı. Bu konu hakkında genel başkanımızla sohbet etme imkânı bulduk. Genel Başkanımız Sayın Devlet Bahçeli siz bizim mevcut belediye başkanımızsınız ve belediye başkan adayımızsınız şeklinde ifadede bulundu.  Teşkilatımızda bu şekilde karar almıştı.  Onunla ilgilide yakın bir zamanda açıklama yapılacaktır. Adaylığım ile ilgili süreç başlıyor diyebiliriz.”

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri