Ecen Sigorta
20 Eylül 2018 Perşembe
Anasayfa > Yazarlar > S. Tolga AKINER > ACI REÇETE VATANDAŞA!
S. Tolga AKINER

ACI REÇETE VATANDAŞA!

19.01.2017 09:08 12 14 16 18 yazdır
Yazar : S. Tolga AKINER

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2016 yılı enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre; 2016 yılı enflasyon oranları, Tüketici Fiyatları Endeksi'nde (TÜFE) yüzde 8,53 Üretici Fiyat Endeksi'nde (ÜFE) ise yüzde 9.94 olarak gerçekleşti.

Bilindiği üzere SSK ve Bağ-Kur emeklileri, her yıl Ocak ve Temmuz'da bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon kadar zam alıyor. 2016'nın ikinci yarısında enflasyon yüzde 4.73 olarak gerçekleşti. Bu nedenle SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin Ocak zammı da yüzde 4.73'le sınırlı kaldı.

Memurlar ise toplu sözleşme zammı kapsamında 2017 yılı içinde 2 defa zam alacaklar. İlk zam Ocak 2017'de yüzde 3 oranında, ikinci zam ise Temmuz 2017'de yüzde 4 oranında? Asgari Ücretli ise geçen yılki 300 TL'lik artışın ardından bu yıl 104 TL'lik zam ile yetinmek zorunda kaldı.

Peki ya piyasa ne alemde?

Aslında herkes biliyor ama bu soruya verilebilecek en doğru yanıt, "Ne siz sorun ne de biz söyleyelim" olsa gerek.

Pahalılık aldı başını gidiyor. Bunda başta döviz kurlarındaki artış olmak üzere çeşitli iç ve dış etkenler sözkonusu tabi?

İşsizlik, ilimiz açısından hiç de parlak bu görüntü sergilemiyor.

Dolar kuru 4 lira sırına dayandı, Euro 4 liranın üzerinde tutundu, altının gramı 150 lirayı gördü, benzin 5.44, motorin 4.75, LPG 3.15 TL'yi buldu.

Hal böyle olunca mevcut durumdan ne çalışan kesim, ne emekliler ne esnaf, ne de iş dünyası hiç de memnun değil.

Bartın'da olduğu gibi ülke genelinde piyasalarda para dönmediği, herkesin likidite sıkıntısı yaşadığı biliniyor, duyuluyor, konuşuluyor.

Küçük esnafın durumu daha da içler acısı. Siftah yapamadan günü kapatandan, aylardır kirasını ödeyemeyene, çalışanlarının sigorta primlerini yatıramayanlardan, borçlarını yine borçla çevirmeye çalışanlara, vadesi gelmiş alacaklarını tahsil edemediği için ödeme güçlüğü çekene kadar ne ararsan mevcut.

Fiyatlardaki oynaklık (son dönemde sürekli artış şeklinde) kar marjını da aşağıya çektiği için rekabet gücü zayıflayan küçük ve büyük esnaf geleceğe hiç de ümitli bakamıyor.

Elektrik ve doğalgaza yakın bir gelecekte planlanan bir zam olmadığı her ne kadar Bakanlık tarafından açıklansa da, Bartın'da kısa bir süre önce suya zam yapıldığı bilinen bir gerçek.

Hükümet yılbaşı itibariyle vergi, harçlar ve cezalara yüzde 3,83 oranında zam yaptı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği'nde yapılan değişiklik ile 1 Ocak itibariyle sağlık kuruluşlarındaki muayene katılım payları da yüzde 20-60 oranında artırıldı.

 

İlaç da yüzde 10.65 zamlandı

 

Son zam haberi de ilaçtan geldi.

Habertürk Gazetesi'nden Lütfi Erdoğan'ın haberine göre; muayene ücretlerinin ardından ilaç fiyatları da yüzde 10.65 oranında artırıldı. Beş bakanlıktan temsilcilerin yer aldığı Fiyat Değerlendirme Komisyonu (FDK) ocak ayında yaptığı toplantıda ilaç fiyatlarının belirlenmesinde kullanılan Avro kurunun değerinin 2.1166 TL'den 2.3421 Türk Lirası'na çıkarılmasına karar verdi.

İlaçlarda yeni fiyatların 20 Şubat'tan itibaren uygulanmaya başlayacağı açıklandı. Bu artış piyasada bulunan tüm ilaçları kapsayacak.

 

Reçeteli ilaca yansımasın diye?

 

Habere göre; Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Hazine Müsteşarlığı, Kalkınma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı temsilcilerinden oluşan Fiyat Değerlendirme Komisyonu 3 Ocak tarihinde bir toplantı yaptı. Toplantıda ilaçların Türkiye'deki fiyatları masaya yatırıldı. Bu konudaki ilaç firmalarının talepleri de değerlendirildi. Öte yandan SGK, vatandaşların ilaç fiyatlarındaki artıştan etkilenmemesi ve mağdur olmaması için çalışma başlattığını duyurdu. Fiyat artışları ile beraber, SGK, tarafından belirlenen geri ödeme fiyatları tekrar gözden geçiriliyor. SGK, vatandaşların fiyat artışlarından etkilenmemesi ve mağdur olmaması için çalışmaları sürdürüyor. Yapılacak çalışmanın ardından reçeteli alınan ilaçlarda vatandaşların zamdan etkilenmeyeceği, reçetesiz alınan ilaçlarda vatandaşların zamlı ödeme yapacağı kaydedildi.

 

Hakkımızda hayırlısı?

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.