Ecen Sigorta
19 Ağustos 2018 Pazar
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > Abdipaşa Keşkek Festivali’yle coştu
Abdipaşa Keşkek Festivali’yle coştu

Abdipaşa Keşkek Festivali’yle coştu

14.07.2018 15:08 12 14 16 18 yazdır
Abdipaşa Belediyesi, tarafından her yıl düzenlenen ve artık geleneksel hale getirilen Keşkek Festivali ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında ünlü sanatçı Oğuz Yılmaz ve Serap Şan, konser verdi.


 

Nilay Meryem ÇÖMLEK

 

Protokol üyeleri ve vatandaşların yoğun katılım gösterdikleri festivalde En İyi Keşkek Yarışması da renkli anlara sahne olurken yarışmada dereceye girenler altınla ödüllendirildi. Festivalde yapılan tüm konuşmalarda da 15 Temmuz’daki milli mücadeleye vurgu yapıldı.

 

Abdipaşa Keşkek Festivali ve Kültür Sanat Etkinlikleri geçtiğimiz Cuma akşamı Abdipaşa Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı. Abdipaşa Belediyesi’nce organize edilen festivalde ünlü sanatçı Oğuz Yılmaz ve Serap Şan söyledikleri birbirinden eğlenceli şarkılarla Abdipaşa halkına unutulmaz bir gece yaşattı. En İyi Keşkek Yapımı Yarışmasının da düzenlendiği gecede renkli anlar yaşanırken vatandaşlar festival etkinliklerinin düzenlendiği alanı tamamen doldurdu.

 

Abdipaşa Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen festivale Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Yavuz Selim Kapancı, AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı, İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, Ulus Kaymakamı Recep Hasar, Kurucaşile Kaymakamı Murat Bozkurt Gürses, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Kurucaşile Belediye Başkanı Mehmet Zihni Sayın, Kozcağız Belediye Başkanı Mustafa Karaman, İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

 

Dirim: “Birlikteliğin devam etmesini istiyorum”

 

Festival öncesinde konuşan Bartın Valisi Nusret Dirim, böylesine güzel bir etkinlik için Abdipaşa Belediyesi’ne teşekkür ederken 15 Temmuz’a vurgu yaparak “Kültür Bakanlığımız bu tür faaliyetleri Türkiye’nin her yerinde destekliyor. Keşkek, Türk toplumunun milli yemeği ve ülkemizin birçok yöresinde çeşitli vesilelerle yapılıyor. Abdipaşa’da da böylesi güzel birlikteliğe vesile olmasından dolayı mutluyum. Türk milleti 15 Temmuz’dan tabi ki gereken dersleri de aldı. Güvenli bir şekilde geleceğe, medeniyet yolculuğuna devam ediyor. Ben bu duygular içerisinde hepinizi yürekten selamlıyorum. Başkanımızı ve ekibini yürekten kutluyor bu birlikteliğin hep devam etmesini istiyorum.” dedi.

 

Tunç: “Tüm ekibe teşekkür ederiz”


Festival organizasyonunda emeği bulunanlara teşekkür eden AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç da “Yine bir keşkek festivalinde sizlerle beraberiz. Geçen sene de yine aynı şekilde birlik ve beraberlik içerisinde coşkuyla keşkek festivalini kutlamıştık. Bu akşam da yine Belediye Başkanımız Yaşar Dönmez’in önderliğinde keşkek festivalini kutluyoruz. Bu güzel organizasyonda Abdipaşa halkını bir araya getirip keşkek kültürümüzün yaşamasına katkı sağlayan başta Belediye Başkanımız Yaşar Dönmez ve tüm ekibine teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“Abdipaşa’yı geliştirmenin gayreti içinde olacağız”


24 Haziran seçimlerindeki desteğinden dolayı da Abdipaşa’ya teşekkür eden Tunç, Abdipaşa’yı daha da geliştirmenin gayreti içinde olacaklarını belirterek “24 Haziran seçimlerinde her zaman olduğu gibi Abdipaşa en büyük desteği verdi. Yeni ve büyük Türkiye için sizler gerekeni yaptınız. Bize güvendiniz biz de bu güveni boşa çıkarmamak için gecemizi gündüzümüze katmaya devam edeceğiz. Türkiye Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile çok daha hızlı büyüyecek ve kalkınacak. Önümüzdeki 5 yıl içerisinde Türkiye’nin milli gelirini, vatandaşımızın refahını ikiye katlayacağız. Artık önümüzde hiçbir engel yok. Türkiye dünyanın en güçlü ülkelerinden biri olacak. Bartın ve Abdipaşa da bundan payını almaya devam edecek. Bu yatırımların üzerine kat ve kat fazlasını koyarak Bartın’ı Batı Karadeniz’in yıldız gibi parlayan bir ili olacak. Abdipaşa’yı da geliştirmenin gayreti içinde olacağız. Abdipaşa çok güzel hizmetler aldı ve almaya da devam ediyor. Alt yapı çalışmaları bittikten sonra üst yapı çalışmaları başlayacak. 1 milyon 800 bin liralık ödeneği hazır ve gönderildi. Beldemiz pırıl pırıl olacak. Abdipaşa’da İmam Hatip Ortaokulu bitmek üzere. Diğer hizmetleri de saymaya kalksak zaman yetmez. Milletimiz sayesinde her türlü engeli aşarak gidiyoruz.” diye konuştu.

 

“Darbeye girişmek artık mümkün değil”


Darbecileri kamu kurumlarından temizlediklerini ve temizlemeye devam edeceklerinin altını da çizen AK Parti Bartın Milletvekili Tunç, “2 yıl önce 15 Temmuz karanlık gecesini Türkiye’ye yaşattılar. 15 Temmuz bir işgal girişimiydi. İçimizde yuvalanan FET֒yü dış güçler üzerimize saldı ve Türkiye’nin yönetimini ele geçirmeye çalıştılar. Milletimiz, ‘Bayrağımı indirtmem, vatanımı teslim etmem’ dedi. 252 şehit verdi bu uğurda ve 2 bin 200 gazimiz var. Buradan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz. Gazilerimize şükranlarımızı sunuyoruz. Hala tedavisi devam eden gazilerimiz var. O gazilerden biri de Bartınlı hemşerimiz Sabri Gündüz. 47 kez ameliyat oldu ama bacağı kesilmek zorunda kaldı. Protez bacakla yürümeye çalışıyor. İşte bu millet uçurumun kenarından aldı bu ülkeyi. Şimdi yoluna koyduk. Şehitlerimizin, gazilerimizin emanetine sonuna kadar sahip çıkmakta kararlıyız. Bundan sonra bu ülkede darbeye girişmek artık mümkün değil. Gerekli hukuki alt yapısını oluşturduk. Darbecileri kamu kurumlarından temizledik ve temizlemeye devam ediyoruz. OHAL’i bunun için ilan etmiştik ve OHAL’de büyük ölçüde temizlik çalışmaları bitti. Artık çocuklarımız daha güvenli bir Türkiye’de yaşıyorlar. Terörün her türlüsünün kökünü kazıyana kadar bu mücadele devam etti ve bundan sonrada devam edecek. Bundan sonra eline milletin silahını alıp da sokaklara çıkmak mümkün değil. Çıktığı an Türk milletini karşısında bulur. Türkiye Cumhuriyeti başkanlık sistemi, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ile daha güçlü bir şekilde yoluna emin adımlarla devam edecek. Bu sizler sayesinde oldu. Türkiye dışında yaşayan vatandaşlarımız sayesinde oldu. Biz milletimize şükran borçluyuz. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere tüm kadrolarımızla milletimize hizmet etmek için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Milletimizin hizmetkarı olmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.  

 Başkan Dönmez: “Rabbim bir daha yaşatmasın”


15 Temmuz şehitlerine rahmet ve gazilerine de şifa dileyen Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez de “Öncelikle ikinci yıldönümü olan 15 Temmuz demokrasi ve milli birlik günümüz sebebiyle şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Rabbim inşallah darbeleri ve darbe girişimlerini bir daha bizlere yaşatmaz ve göstermez.” diyerek konuşmasına başladı.  

 

“Sizlerden aldığımız enerji bizim gücümüze güç katıyor”


Keşkek Festivali’ni geleneksel hale getirmeyi amaçladıklarını belirten Başkan Dönmez, beldeye kazandırılan yatırımlar için teşekkür ederken Belediye çalışmalarından bahsederek şunları söyledi:

“Keşkek bizim soframızda yer alan ancak bölgemizde unutulma noktasına doğru giden bir yemeğimiz yani aşımızdır. Bizler de her yıl bu kültür değerine sahip çıkmak ve sizlerle birlikte senede bir günde olsa eğlenmek için buradayız. Allah’ın izniyle her sene burada bu güzel etkinliği devam ettireceğiz. Göreve geldiğimiz ilk günlerde Abdipaşa beldemizin eksiklerimizi tespit ederek su, mezbaha, terminal, engelli okulu, anaokulu, mesire alanı, sosyal tesisler, spor tesisleri, hizmet binası, itfaiye garajı gibi önemli yatırımlar yaptık. Belediyemizin halka hizmet noktasında ihtiyaç duyduğu araç makine parkını da en güçlü ve en donanımlı hale getirdik. Sayın Vekilimizin de takibiyle belediyemize kazandırılan hizmet araçlarımız için bir tören düzenledik ve o törende araçlarımızı gördünüz. Yaklaşık 3 aydır devam eden alt yapı çalışmalarımızda da sona geldik. Bu çalışmalarımız dolayısıyla çevreye ve Abdipaşa halkına verdiğimiz rahatsızlıklardan dolayı özür diliyoruz. Belediye hizmetlerinin en güzel ve en hızlı şekilde gerçekleşmesinde bizler kadar siz değerli Abdipaşa halkımızın da katkıları vardır. Bizlere vermiş olduğunuz destek gerçekten çok önemli. Sizlerden aldığımız enerji bizim gücümüze güç katıyor. Beldemizin çehresini değiştiren, beldemizi daha yaşanabilir bir hale getiren yatırım ve hizmetler noktasında bizleri yalnız bırakmayan başta Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan ve Milletvekilimiz Yılmaz Tunç’a huzurlarınızda yürekten teşekkürlerimizi sunuyorum.

 

“Daha güzel bir Abdipaşa yaratacağız”


Değerli Abdipaşa halkı beldemize neler yapıldığını ve neler kazandırıldığını zaten yaşayarak görüyorsunuz. Özellikle gurbette yaşayan vatandaşlarımız Abdipaşa’ya her gelişlerinde beldede gördükleri değişimi ifade etmeleri bizleri onurlandırıyor. Biz burada pek farkında değiliz ancak Ankara’da, İstanbul’da ve yurt dışında yaşayan gurbetçilerimiz Abdipaşa’ya yatırım yapmaya başladılar. Beldemiz yakınındaki baraj çalışması da tamamlanarak beldemize ayrı bir güzellik kattı. Abdipaşa halkı liderimize ve bizlere her zaman artarak destek verdiniz. Güvendiniz ve bizler de sizlere layık olmak için çok çalıştık. Sizlerle birlikte el ele çok iş başardık ama bitmedi. Hükümetimizin, devletimizin ve Sayın Vekilimiz Yılmaz Tunç’un desteği ile çok daha güzel işler yapacağız. Hep birlikte çok daha güzel bir Abdipaşa yaratacağız. Bu akşam gerçekleştirdiğimiz festivalin gerçekleşmesinde katkılarda bulunan İl Kültür Müdürümüze teşekkür ediyorum. Bizlere her zaman desteğini hissettiren Sayın Valimiz ve kurum müdürlerimize de ayrıca teşekkür ediyor iyi eğlenceler diliyorum.”

 

Dursun: “Yaşatmak hepimizin arzusu”


Kültürel değerlere sahip çıkılması gerektiğine vurgu yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Fuat Dursun ise, “Kültürel değerler bizi biz yapan, hayatımızı anlamlandıran, bizi diğer toplumlardan ayıran değerlerimizdir. Ayakta kalmamızın, varlık sebebimizin tek sebebi kültürel değerlerimize sahip olmaktır. Unutulmaya yüz tutmuş değerlerimizi gelecek nesillere intikal ettirmek, yaşatmak hepimizin arzusudur. Bizim kültürel değerlerimiz eskimezdir. Eğer aile yapımızı ve kültürel değerlerimizi kaybedersek toplum olarak millet olarak ayakta duramayız. İşte bu festivallerle birlik ve beraberliğimizi pekiştirmek ve hoşgörü iklimini daha ileri boyutlara ulaştırmak amacıyla bu tip festivaller hayatımıza bir güzellik katmaktadır. Biz kültürel değerlerimizi korumak, yaşatmak ve gelecek nesillerimize aktarmak zorundayız. Bu bakımdan Abdipaşa Belediye Başkanımızı kutluyorum. Kültürümüzü yaşatıyor ve gelecek nesillere aktarıyor. Bizlerde Kültür Bakanlığı olarak bu tip festivallere her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

Keşkek Yarışması düzenlendi


Festivalde Keşkek Yarışması da düzenlenirken 17 yarışmacının katıldığı festivalde 1’inci ise Zühre Önder, 2’nci Nazmiye Kara, 3’üncü Kübra Demirci, 4’üncü Ayser Kalay oldu. Yarışmaya katılan tüm katılımcılara çeşitli hediyeler takdim edilirken dereceye girenlere ise altın hediye edildi.
Konserlerle coşku doruğa ulaştı


Festival programında son olarak ünlü sanatçı Oğuz Yılmaz ve Serap Şan sahne aldı. Festivalin gerçekleştiği alanı dolduran binlerce vatandaş birbirinden güzel türkü ve şarkılarla gece boyunca eğlendi. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri