Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > KÜLTÜR-SANAT > Abdipaşa’da “El Emeği Göz Nuru” sergisi açıldı
Abdipaşa’da “El Emeği Göz Nuru” sergisi açıldı

Abdipaşa’da “El Emeği Göz Nuru” sergisi açıldı

18.05.2018 11:58 12 14 16 18 yazdır
Ulus Halk Eğitim Merkezi(HEM) ve Akşam Sanat Okulu(ASO) Müdürlüğü kursiyerlerinin “El Emeği Göz Nuru” 2018 Yıl Sonu Sergisi Abdipaşa Belediye Sosyal Tesisleri’nde açıldı.


Nilay Meryem ÇÖMLEK


 Ulus Halk Eğitim Müdürlüğü’nce yıl boyunca açılan kurslara katılan kursiyerler tarafından işlenen el emeği ve göz nuru eserler büyük beğeni topladı.


Ulus Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü tarafından “El Emeği Göz Nuru 2018 Yıl Sonu Sergisi açıldı. Abdipaşa Belediye Sosyal Tesisleri’nde açılan sergide yüzlerce el emeği göz nuru eser ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

Açılışa Abdipaşa Belediye Başkanı Yaşar Dönmez, İl Genel Meclis Üyesi İrfan Ekmekçi, Ulus İlçe Milli Eğitim Müdürü Levent Ok, Ulus İlçe Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kubilay Kocamanel başta olmak üzere usta öğreticiler, kursiyerler, aileleri ve vatandaşlar katıldı.
Kocamanel: “Yetenek ve Emek Sizin, Eğitim ve Destek Bizim İşimiz”


Ulus Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürü Kubilay Kocamanel sergi açılış töreninde yaptığı konuşmada açılan kurslar hakkında bilgi verdi. Eğitim faaliyetleri içerisinde Halk Eğitim Merkezlerinin büyük bir yeri ve önemi olduğunu vurgulayan Kocamanel şunları söyledi: 

“Ulus Halk Eğitimi Ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, kuruluşunun 49. yılında Türk milli eğitiminin temel amaç ve ilkeleri doğrultusunda; hayat boyu öğrenme anlayışı içerisinde, her yaş ve eğitim düzeyindeki bireylerin, mesleki, teknik, sosyal ve kültürel gelişimlerine katkıda bulunmaktadır. İstihdamlarını kolaylaştırmak ve sosyal içermelerini destekleyerek, toplumun yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan Ulus Halk Eğitimi Merkezimiz ‘Yetenek ve Emek Sizin, Eğitim ve Destek Bizim İşimiz’ sloganıyla ilçemizin ve beldelerimizin, her bireyinin eğitimini önemsiyor, ulusaldan yerele ilçemizde kutsal eğitimi ilk günkü heyecanımızla yaygınlaştırıyoruz. Toplumların gelişmesinde halk eğitimi merkezlerinin önemli görevi, daima üreten, ülke ekonomisine katkıda bulunan, sosyal ve kültürel alanlarda bireylerin gelişimlerini önemseyen ve bu anlayışıyla hayat boyu eğitim ilkesiyle bireyleri geliştirmektedir.


Yaz döneminde de kurslar planlanıyor


Kurumumuzda 2017-2018 eğitim öğretim yılında 50 adet sosyal ve kültürel kurs 33 adet mesleki ve teknik kursu açılmıştır. Kursiyer ve orgun eğitimindeki öğrencilerimiz ve halkımıza, 39 adet faaliyet seminer ve bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Bağımlılıkla mücadele, kadına şiddet, çocuk istismarı, bütçemi yönetebiliyorum, planlı ders çalışma yöntemleri ve bunun gibi birçok seminer verilmiştir. İş birliği ve protokollü kurslarımız Bartın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ile Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Genç Çiftçi Projesi kapsamında da aşçı çırağı, aşçı yardımcılığı, süt sığırı yetiştiriciliği kursu açılmış olup mantar yetiştiriciliği ve evde çocuk bakımı kursu yaz döneminde planlanmaktadır. Ayrıca Gençlik Spor İl Müdürlüğü ile güreş, halter, futbol, masa tenisi kursları açmaktayız. İlçe Müftülüğümüz iş birliği ile yaz aylarında Kur’an Kursuna giden öğrencilerimize yönelik spor ve kültürel kurslar açmaktayız.
“22 adet Okuma Yazma Kursu açıldı”


Destekleme ve yetiştirme kursları birinci ve ikinci dönem olmak üzere 86 öğrenci ile üniversiteye hazırlık kurslarımız ücretsiz olarak açtık ve devam etmektedir. 7 farklı dersten eğitim verilmektedir. Açıköğretim Ortaokulu ve Açıköğretim Lise iş ve işlemleri yapmaktayız.

Ayrıca Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Hanımefendi Emine Erdoğan himayelerinde Okuma Yazma Seferberliği başlatılmış olup 22 adet Okuma Yazma kursu açılmıştır. Bu kurslarımıza da 10 erkek, 145 kadın olmak üzere toplam 155 kursiyer katılmıştır. Abdipaşa Beldemizde de 5 merkezde Okuma Yazma Kursu açılmıştır.

Zeytin Dalı Harekatındaki askerlerimizin anısına İstanbul Beykoz Halk Eğitim Merkezi tarafından organize edilen 40 yama yorgan çalışmasına Bartın ilimizi temsilen Ulus Halk Eğitim Merkezi olarak katıldık.
2 bin 986 kursiyere hizmet verildi


Biz bu bilgiler doğrultusunda 2018 yılı kurslarımızda 2 bin 10 bayan kursiyere 976 erkek toplamda 2 bin 986 kursiyerimize hizmet vermiş bulunmaktayız. Halk eğitim faaliyetlerine katılım ortalaması Türkiye genelinde yüzde 5.5 olmasına rağmen Halk Eğitimi Merkezimiz 2018 yılı ilçe nüfusumuzun yüzde 13.5 hizmet vermiştir.

Açtığımız kurs ve faaliyetlerimizde daima maddi manevi desteklerini esirgemeyen başta Kaymakamımız Sayın Recep Hasar’a, Abdipaşa Belediyi Başkanımız Sayın Yaşar Dönmez’e, Bartın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürümüze, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürümüze, Bartın Çalışma ve İŞKUR İl Müdürümüze, İlçe Milli Eğitim Müdürümüze ve ilçe kurum ve okul müdürlerimize bu serginin hazırlanma sürecinde özverili bir şekilde çalışan mesai arkadaşlarım öğretmen ve usta öğretici arkadaşlarıma kursiyerlerimize sergide emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Haklarını helal etsinler.”
Açılış kurdelesinin kesilmesinin sonrasında da davetliler kursiyerlerin el emeklerini, göz nurlarını inceledi.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri