Ecen Sigorta
19 Eylül 2018 Çarşamba
Anasayfa > YAŞAM > 50 yıllık su sorununu çözecek!

50 yıllık su sorununu çözecek!

12.07.2018 16:08 12 14 16 18 yazdır
Ilındır Barajı ile Bartın’ın 50 yıllık su sorunu çözülecek. Bartın’ın içme suyu problemini kalıcı olarak çözeceklerini açıklayan AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, “Bahçecik Ilındır Barajı ile Bartın’ın 50 yıllık su sorunun çözeceğiz.” dedi.
50 yıllık su sorununu çözecek!


AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın şehir merkezi, Amasra ilçesi ve Abdipaşa beldesinin içme suyu sorununu kalıcı olarak çözecek olan Bahçecik Ilındır Barajı’yla ilgili açıklamalarda bulundu. Ilındır Barajı ile Bartın ve Amasra’nın 50 yıllık içme suyu ihtiyacının karşılanacağını belirten Tunç, “Bahçecik Ilındır barajının planlama raporu hazırlanması için Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü’nce 28 Şubat 2017 tarihinde ihale yapıldı. Bartın’a içme suyu sağlayan Bahçecik kaynağının geliştirilmesi ve Ilındır Barajının yapılması ile birlikte Bartın ve Amasra’nın önümüzdeki 50 yıllık su ihtiyacının giderilecek. Bahçecik köyünün yaklaşık 1 kilometre kuzey batısında Ilındır Deresi üzerinde inşa edilecek olan Ilındır Barajının gövde yüksekliğinin 40 metre, barajın su biriktirme hacminin 3,9 milyon metreküp olacak. Bartın kent merkezinin her geçen yıl nüfusu artıyor, Üniversite ile birlikte kent büyüyor. Bu nedenle artan su ihtiyacının ileriye dönük karşılanması gerekiyor. Kent merkezine Bahçecik suyu geliştirilmeden ve ilave kaynak oluşturulmadan keson kuyularla bu ihtiyaç giderilemeyecek. Bu nedenle Bahçecik kaynağını geliştirmek ve bu kaynağa ilave su getirebilecek Ilındır Barajını programa aldık.” ifadelerini kullandı. 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri