Ecen Sigorta
15 Ağustos 2018 Çarşamba
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > 50’li yılların Amasra’sı…
Çetin ASMA

50’li yılların Amasra’sı…

12.02.2018 15:48 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA


Batı Karedeniz Bölgesi’nin turistik ve tarihi mekanlarından biri de hiç şüphe yok ki, 3 bin yıllık tarihe sahip olan Amasra’dır.

Amasra, 1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Cenevizliler’den alınarak Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet, Bakacak adı verilen tepede atının üzerinde Amasra’yı seyrederken yanında bulunan Lalasına, “Lala, Lala, acep Çeşm-i Cihan burası mı ola” diye sormuş, “Dünyanın gözbebeği” anlamına gelen “Çeşm-i Cihan” nitelemesi ile de şirin Karadeniz kasabasına duyduğu hayranlığı dile getirmiştir.

Şifai bilgilere nazaran Fatih Sultan Mehmet, Ordu Karargahı’nı Bartın’ın Orduyeri semtine kurmuş, Topderesi denilen köye de ordusunun toplarını yerleştirmiş. Bu bilgilerin ne kadar doğru olduğunu bilemesek de halk arasına yerleşmiş rivayetlerden öteye geçmeyen bilgiler olduğu söylenir.

Orduyeri’nin Osmanlı kaynaklarına göre asıl adı ise “Fermit Kariyesi”dir.

1915’te Payitaht’da alınan bir kararla “Fermit Kariyesi” ismi “Orduyeri” olarak değiştirilmiştir.

Bu hafta sizleri, tarihi ilçemiz Amasra’nın eski güzelliklerini yansıtan 4 fotoğraf karesi ile geçmişteki güzelliklere götüreceğiz.

1950’li yıllarda çekilen bu fotoğraflar, Amasra’nın ne kadar güzel ve sade olduğunu, Cihan İmparatoru Fatih Sultan Mehmet’in de takdirlerine neden mazhar olduğunu ortaya koyuyor. 

Fotoğraf – 1: Ayayorgi Tepesi’nden Amasra’nın görünümü. Küçük Liman, Direkli Kaya, sağda eski ilkokul binası ve net bir şekilde görülebilen Amasra Kalesi surları ile Büyük ada… Bozulmamış dokusu ile işte sizlere Amasra’nın 1950’li yıllardaki görünümünden bir kare. Bu fotoğrafa bakarak şimdiki Amasra’yı kıyaslamak mümkün. 

Fotoğraf – 2: Amasra Küçük Liman. Fotoğrafta antik rıhtımı görmek mümkün. Bu antik rıhtım günümüzde ancak deniz suyunun çekilmesi ile gün yüzüne çıkabilmektedir. Buralarda günümüzde çekek yerleri doldurulmuş vaziyette bulunuyor. Gönül isterdi ki buralar doldurulmasın ve olduğu gibi bugünlere bırakılsaydı. Ama olmadı… 

Fotoğraf – 3: Amasra’nın sade, hiç bozulmamış olan Büyük Liman kısmı. Etraf bomboş, yapılaşma neredeyse yok. Amasra’nın tüm sadeliği ile Kum Mahallesi arka tarafta görülebiliyor. Günümüzde ise buralar betonarme evlerle ve yollarla doldu. Kale bedeninin önü, şimdiki mendireğin bulunduğu alan da doldurulmuş durumda. 

Fotoğraf – 4: 1940’lı yıllarda çekildiğini tahmin ettiğimiz bu fotoğrafta ise Bartın’dan Amasra’ya giden eski yol üzerindeki Kuş Kayası önünde bir grup Bartınlı genç görülüyor. Eski yol güzergahında kaldığı için artık Kuş Kayası sadece ilimize turistik amaçla gelen ziyaretçiler tarafından uğrak yeri olarak değerlendiriliyor. Türkiye coğrafyasında bulunan ikinci yol anıtıdır. 

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.