Ecen Sigorta
17 Ağustos 2018 Cuma
Anasayfa > Yazarlar > Çetin ASMA > 45 yıl önceki daire amir ve memurları…
Çetin ASMA

45 yıl önceki daire amir ve memurları…

15.01.2018 09:29 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Çetin ASMA


Siyah beyaz fotoğraf kareleriyle yaptığımız zaman yolculuğuna bu hafta da devam ediyoruz. Bugün sizlerle paylaşacağımız bu fotoğraf karesinde Cumhuriyetin 50. yılında Bartın ilçe daire amir ve memurları bir arada… Fotoğrafın çekildiği yer ise önce Kaymakamlık sonra Vilayet şimdilerde ise Defterdarlık olarak kullanılan binanın önü…12 Mart 1973 tarihine ait bu fotoğraf günümüzden tam 45 yıl öncesi Cumhuriyetin 50. Yıl kutlamalarını bizlere yansıtıyor. Tarihte bir hata oldu sanmayın… O zamanlarda cumhuriyet kutlamaları için 6 ay öncesinden çalışmalar başlıyor, kutlama programları yapılıyordu. Bu fotoğraf karesinde de Cumhuriyetin 50. Yıl kutlama programını belirlemek amacıyla toplanan ilçenin amir ve memurlarını bir arada görüyoruz.

Fotoğraftakilere gelince….

Ön sıra yani oturanlar soldan 1. İlçe Eğitim Müdürü Mehmet Yurtcan, 2. De ismini belirleyemediğimiz dönemin Vergi Dairesi Müdürü, 3. Özel İdare Sekreteri Kemal Bilir, 4. Dönemin Belediye Başkanı Kemal Samancıoğlu, 5. dönemin Bartın Kaymakamı Atilla Vural, 6. Bartın Devlet Hastanesi Baştabibi Şefik Kabukçu, 7. ve 8. sıradaki de Başsavcı ve Hakim… Sağda ayakta duran üniformalı olan da önce Polis Memuru olan daha sonra da Belediye Başkanı Oğuz Pir döneminde Belediye Zabıta Amirliği yapan ardından da İtfaiye Müdürlüğü yapan Cemal Ertosun’u görüyoruz.
Bu karedeki topluluğun içerisinde daha kimler yok ki… Tarım İlçe Müdürü Nuri Ulaş, Kaymakam Vekili Sadık Değiş, Hükümet Tabibi Sinan Bey, Öğretmenler Ertuğrul Öztamur, Nurdoğan Saatçi, Belediye Başkatibi Zeki Karakoç, Sağlık Memuru Süreyya Çınçın, Vergi Dairesi Memuru Sabri Saban, İlçe Veteriner Müdürü, Bartın Devlet Hastanesi Başhemşiresi, Kaymakamlık Personeli Haşim Yıldırım ve Mehmet Bey, Sağlık Memuru Sünnetçi Kemal Bey, Bartın Devlet Hastanesi İdari Amiri, Göğüs Hastalıkları Hastanesi İdari Amiri ve aradan 45 yıl geçmesi dolayısıyla isimlerini hatırlayamadığımız Bartın’da idari amirliği yapan birçok Bartınlı’yı bir arada görmek mümkün. Ama isimlerini tek tek bilmek mümkün değil… Birçoğu ebediyete intikal etmiş olan bu gruptan yalnız sağ baştaki Polis Memuru Bartın’a evli olan Cemal Ertosun, Kaymakamlık’ta görevli Mehmet Bey ve emeli Öğretmen Nurdoğan Saatçi sağdır.

Bu siyah beyaz fotoğraf karesinde 45 öncesindeki Bartın’ın idarecilerini bir arada görürken ebediyete intikal eden ve çalışmalarıyla andığımız isimleri saygı ve rahmetle anıyoruz. 

Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.