Ecen Sigorta
18 Ağustos 2018 Cumartesi
Anasayfa > TURİZM > 4. Bartın Bisiklet Festivali sonbahar tadında olacak!
4. Bartın Bisiklet Festivali sonbahar tadında olacak!

4. Bartın Bisiklet Festivali sonbahar tadında olacak!

29.07.2017 14:33 12 14 16 18 yazdır
Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği, 4. Bartın Bisiklet Festivali'ni Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü ve Ulus Belediyesi'nin katkılarıyla 12-15 Ekim tarihlerinde Ulus Küre Dağları Milli Parkı'nda gerçekleştirecek.


Nilay Meryem ÇÖMLEK


Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği 4. Bartın Bisiklet Festivali 12-15 Ekim tarihlerinde Küre Dağları Milli Parkı-Ulus'ta düzenlenecek. Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü ve Ulus Belediyesi'nin katkılarıyla düzenlenecek olan organizasyon 250 katılımcı ile sınırlı olacak. Festival başvuruları Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği internet sayfası "www.pedaldaslar.org" üzerinde yayınlanacak olan katılım formu yoluyla alınacak. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra kayıt yaptıran ilk 250 kişi asıl listeyi, sonraki başvurular da yedek listeyi oluşturacak.


"Büyük onur ve mutluluk duyuyoruz"


Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği'nden festivale ilişkin olarak yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Bartın Pedaldaşlar Bisiklet Kulübü Derneği olarak, 23-25 Ağustos 2013, 29-31 Ağustos 2014, 22 Ekim-25 Ekim 2015 tarihlerinde düzenlediğimiz3 festivalin ardından12 Ekim-15 Ekim 2017 tarihlerinde '4. Bartın Bisiklet Festivali'ni Küre Dağları Milli Parkı- Ulus'ta, Küre Dağları Milli Park Müdürlüğü ve Ulus Belediyesi katkılarıyla düzenliyor olmaktan büyük onur ve mutluluk duymaktayız. Avrupa'da 100, Türkiye'de 9 sıcak noktadan (önemli ekolojik yaşam alanı) biri olan ve Türkiye'nin 40 Milli Parkı'ndan biri, uluslararası öneme sahip milli park, bisikletseverler için de özellikle sonbahar renkleri ile cazip olanaklar sunuyor.
Kesin kayıt listesi dikkate alınacak


Misafirlerimizden alınacak katılım payı kapsamında, gelen misafirlere festivalin bir hatırası olarak vereceğimiz Bartın Bisiklet Festivali tasarımlı forma, buff, su desteği, kamp alanı ve dört gün boyunca yemeklerimiz yer almaktadır. Derneğimizin internet sayfasında ilerleyen günlerde yayımlanacak kayıt formunun doldurulmasının ardından verilen hesap numarasına katılım payının yatırılmasıyla kesin kayıt listesine adınızı yazdırmış olacaksınız. Kontenjan değerlendirilmesinde kesin kayıt listesi dikkate alınacaktır. Bu kapsamda kayıt formunun doldurulması tek başına yeterli değildir.


Rotalar yer yer zorlayıcı olacak


Katılım ücreti yatırıldıktan sonra bir sebepten dolayı katılımdan vazgeçilmesi halinde; 'bağış' olarak yatırılan bu ücretlerin iadesi maalesef mümkün değildir. İzleyeceğimiz rotalar, yarı yarıya asfalt ve stabilize orman yolları olduğu için katılım için MTB veya şehir bisikleti tercih edilmesi tavsiye edilir. Yol bisikletleri katılınması halinde özellikle stabilize yollarda konfor ve güvenlik açısından sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Rotalar, Bartın'ın engebeli coğrafyasından dolayı, bol iniş-çıkışlı ve yer yer zorlayıcı olacak. Karadeniz'in coğrafi yapısı nedeniyle hem tırmanışlar zorlu olur, hem de inişler bol virajlı ve tehlikeli olur. Bu nedenle inişlerde üzücü bir olayın yaşanmaması için azami dikkat edilmesini tüm katılımcılardan rica ederiz. Her ne kadar dikkatli kullanılsa da anlık dikkatsizlikler sonucu yaşanan bisiklet kazaları birçoğumuzun başından geçmiştir. Bu nedenle, festival parkurunun bol virajlı yapısı da göz önüne alındığında, kendi güvenliğinizi sağlamanız ve hiç kimsenin üzülmemesi için tur boyunca kask ve eldiveninizi takmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.


Lastik izi haricinde iz bırakmayalım!


Dört gün boyunca sürüş yapacağımız bölge Milli Parkın tampon bölgesi yerleşimleri olacağından doğal hayatı zarar vermemek adına içtiğimiz suların şişeleri gibi çöplerimizi doğaya atmamanız, Milli Park yakın çevresinden herhangi bir bitki gibi koparıp uzaklaştırmamanız, sürüş düzenine uymanızı ve lastik izi haricinde herhangi bir iz bırakmamanızı önemle rica ederiz. Tüm sürüş boyunca Derneğimizden görevli arkadaşların uyarılarına uymanızı, öncünün önüne geçilmemesini ve artçının arkasında kalınmamasını rica ederiz.


Yağış ve soğuk hava ihtimaline karşı tedbirli olun


Festivali sonbahar günlerinde düzenleyeceğimiz için yağış ve soğuk hava ihtimaline karşı tedbirli gelmenizi tavsiye ederiz. Karadeniz ikliminin hâkim olduğu bir coğrafyada pedallayacağımızın akılda bulundurulması faydalı olacaktır. Bisikletlerde yaşanan sıkıntılarda biz de elimizden geldiğince misafirlerimize yardım etmeye çalışırız, ama her yere de yetişemeyebiliriz. Bu nedenle alyan takımı, yama takımı, pompa gibi temel tamir gereçlerini yanınızda bulundurmanız tavsiye olunur.


Kamp alanında her ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz


Kamp alanımız Ulus Belediyesi ile belirlediğimiz kent merkezinde alışveriş, duş, tuvalet gibi temel ihtiyaçların kolaylıkla giderilebileceği bir alanda olacaktır. Kamp alanı yakınında duş ve tuvalet imkânı bulunacaktır. Ayrıca bölgede lokanta, büfe, çay ocağı gibi işletmeler var; buralardan alışverişinizi yapabilirsiniz. Telefonlarınızı da buralardan şarj edebilirsiniz. İlk gün yani 12 Ekim 2017 sabahı toplanılacak ve yola çıkılacak. Yer daha sonra belirtilecek; orada kayıtlar alınacak, katılımcılara formaları dağıtılacak ve kahvaltımızın ardından da ilk gün rotamız üzerinden yola çıkılacak. Kamp eşyalarınız, ilk gün bir araca alınarak kamp alanına sevk edilecek. Son gün de yine araçla kamp alanından alınıp festivali sonlandıracağımız alan önüne getirilecektir. Festival süresince bisiklet kullanırken lazım olacak eşyalarınız haricinde eşya taşımayacaksınız.


Sağlık ekibi de bulunacak


Festival süresince, hiç ihtiyaç duyulmaması temennisiyle, acil durumlarda müdahale etmek üzere bize eşlik eden bir sağlık ekibi bulunacaktır. Kamp alanına yakın konaklayabileceğiniz işletme ve misafirhaneler web sayfasında kayıt açıldığında size alternatifli olarak sunulacaktır. Kamp alanında kalmak istemeyen dostlar için alternatifler mümkündür."

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri